Reklam
Bileceksin

Evde köpek şampuanı nasıl yapılır?

Reklam
Evde bir şeyler hazırlamak çoğumuza zor ve karmaşık gelebilir. Kullanacağımız ürünleri hazır olarak almak oldukça mantıklı gelse de ev yapımı ürünler hem daha sağlıklı hem de maddi açıdan daha uygun. Örneğin evde köpek şampuanı yapmak hem daha sağlıklı hem daha ucuz.
Evcil hayvanlar bakımları konusuna gelince kişilere oldukça fazla sorumluluklar yüklemektedir. Evinizde baktığınız evcil hayvanınızın yiyeceğinden oyuncağına kadar her şeyini özenle seçmeniz gerekmektedir. Köpeğiniz için kullanacak olduğunuz ürünlerden birisi olan şampuan da özenle seçmeniz gereken bakım ürünleriden yalnızca birisidir. İnsanların kullandığı şampuanlar gibi köpekler için kullanılan şampuanların da çok çeşitli markaları mevcuttur. Bu noktada hazır alınan şampuanların markalarına ve köpeğinize uygun olmasına oldukça dikkat etmelisiniz. Hazır alınan şampuanların kullanımında köpeğinizde reaksiyon göstermeyen ve en verimli şampuanı kullanmanız en önemli kriterlerden biridir. Bunun sonucunda da köpek sahipleri ilk olarak en doğru ve verimli şampuanı bulmak için işe koyulurlar veya köpeklerine doğal şampuan yapmak için geniş çaplı araştırmalar yaparlar. İki seçenek arasından en verimli olanını seçmek gerekirse evde yapılan doğal şampuanın daha verimli olduğunu yapılan araştırmalar sonucunda söyleyebiliriz.

Teknolojinin çağ atlaması ile birlikte insanlar her türlü bilgiye saniyeler içinde ulaşabilmektedir. Kişisel kurulmuş internet siteleri, YouTube üzerinden bulabileceğiniz videolar ve diğer birçok blog üzerinden kolaylıkla bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Bunun sonucunda ise aradığınız konuya oldukça hızlı cevap bulma şansınız artar. Evde köpek şampuanı yapmak internet üzerinden veya farklı bilgi materyallerinden ulaşabileceğiniz bir konudur. 
Köpeğiniz için ev yapımı şampuanınızı yapmadan önce dikkat edeceğiniz hassas noktalar: Ana malzemeler, ek içerikler ve yapım adımlarıdır. Bu üç maddenin tamam olmasının ardından doğal şampuanı yapmaya başlayabilirsiniz.
Şampuanın yapımı sırasında ilk olarak değinilecek nokta ana malzemeler ve ek malzemelerin tam ve kararında olmasıdır. Şampuan yapmamız için en temel madde olan yağın bulunamaması durumunda bütün uğraşlar boşa gidebilir. Öte yandan şampuana kokusunu ayarlamak için doğal meyve ve sebze eklentileri de kişiye özel değişim gösterebilmektedir. Şampuanın içerdiği karışımı hazırlarken bu karışımı köpeğinizin tüylerine göre seçmeniz ve en ideal şampuanı üretmeniz şampuan üretiminin kritik kısımdır.
İlk üretimlerinizde çok fazla bilgi birikiminin olmaması sebebiyle doğru olmayan karışımlar oluşturabilirsiniz. Fakat sonrasında yapacak olduğunuz köpek şampuanlarınız bilgi birikiminize dayanarak daha verimli hale gelmesi olası bir durumdur.

Karbonat İle Kuru Şampuan

Köpekler hayatlarını sağlıklı sürdürebilmeleri için en az yılda dört kere banyo yaptırılmalıdırlar. Fakat köpek sahiplerinin yarısından fazlası köpeklerini ayda bir banyo yaptırmaktadır. Durum böyle olunca köpeğiniz için kullanılan temizlik ve bakım malzemelerinin de katkıları oldukça ön plandadır. Şampuan satın almak yerine evinizde doğal şampuan yapacaksanız ilk kullanacağınız şey karbonat olmalıdır.
Karbonat kötü kokuları kaldırma özelliğinin yanında köpeğinizin de tüylerinin dökülmesini engelleyecek ve temiz olmasını sağlayacaktır. Karbonat ile birlikte köpeğinizi yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalayarak temizlemeniz ona daha fazla sevgi ve daha fazla ilgi gösterdiğinizi hissettirir. Uygulama aşamasına değinecek olursak ilk olarak küçük bir köpek için yarım, daha büyük köpekler için bir fincan karbonatı hazırlamalısınız. Ardından köpeğinizin üzerine, yüz bölgesine gelmemesine dikkat ederek, karbonatı serpiştirmelisiniz. Serpiştirdiğiniz karbonatın tüylerin kök kısmına tam inmesini sağlamak için köpeğinizin karbonat serpiştirdiğiniz bölgelerine yumuşak şekilde masaj yapıp ardından yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalama işlemine geçmelisiniz. Bu işlemler ile tüylerin yağları gider ve sağlıklı, temiz bir hale gelir. Son olarak karbonatı ılık bir su yardımı ile durulayabilirsiniz. Fakat durulamamanız durumunda karbonatın herhangi bir reaksiyon göstermeyeceğini söyleyebiliriz. 

Karbonat İle Islak Şampuan

Karbonatı kuru şekilde köpeğinize uygulayabileceğiniz gibi su ile beraber şampuan haline getirebilirsiniz. Köpeğinizin boyutuna göre malzemeler değişmektedir.
Normal boyutlu bir köpek için şampuan malzemeleri ise şöyledir: bir tatlı kaşığı karbonata 1.5 su bardağı suyu ekledikten sonra iyice karıştırın ve macun kıvamında şampuan oluşacaktır. Bu şampuanla köpeğinizi temizlemeniz sade karbonattan farklı olarak daha temiz tutacaktır. Daha sonrasında biraz müddet beklemeniz ve karbonatın ölü deriyi yok etmesini görmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise bir yumuşak uçlu fırça yardımı ile ölü derinin tüylerden atılmasını sağlamanız gerekir. Bu şekilde hem köpeğiniz için daha organik bir şampuan hem de daha uygun bir temizlik sağlarsınız. Ayrıca, şampuanın kullanımı sonrasında durulama suyuna bir kaşık sirke eklemeniz, oldukça etkili sonuçlar meydana getirecektir. Sirke, köpeğinizin vücudunda gezen pireleri öldürücü bir etkiye sahip olması ile birlikte aynı zamanda cildin PH dengesinin korunması ve daha yumuşak bir cildin ortaya çıkmasına da yardımcı olur.
Bütün bunlar neticesinde köpeğiniz daha yumuşak ve sağlıklı tüylere sahip olurken bir yandan da ona vermiş olduğunuz değere karşılık size daha fazla bağlanacaktır.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu