Güncel
Yükleniyor...
‘’Astronot olabilmek için ne gereklidir?’’ sorusu hiç şüphe yok ki uzay çağının başlamasından bu yana merak konusu olan bir sorudur. Eskiden pilotlar üst düzey eğitim almış profesyonel meslek grubu olarak biliniyordu, bundan dolayı askeri pilotlar uzay yolculuğu için ilk sırada yer alırlardı. Yakın zamanlarda bilim adamları, doktorlar ve çeşitli meslek grubundan oluşan insanlar, uzayda çalışmak ve yaşamak amacıyla eğitim görmüşlerdir. Uzay yolculuğuna çıkmak için seçilenlerin, fiziksel ve psikolojik açıdan dayanıklı olmaları için yüksek dayanım şartlarını sağlaması ve buna göre elverişli eğitim almaları gerekmektedir.Astronotların Fiziksel ve Psikolojik Şartları

Astronotlar, uzay yolculukları için yeterli sağlık seviyesine ve fiziksel bakımdan en yüksek seviyede her türlü şartlara karşı dirençli olmalıdır. Meslek grupları ve görev statüleri bakılmaksızın bütün astronotlar minimum 147 santimetre boya sahip olmalıdırlar. Kan basınç düzeyi normal seviyede ve görme duyuları keskin olmalıdır. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. İlk zamanlar sadece iyi eğitim görmüş pilotların uzay yolculuğu yapmalarına izin verilmiştir. Daha sonrasında, uzay görevleri kapalı alanlarda diğer insanlarla sağlam işbirliği yapabilme becerileri gibi farklı niteliklere sahip olan insanlarla uzay görevleri yapılmıştır.

 

Astronot Eğitimleri

Öncelikle astronot olmak isteyenlerin ön şart olarak üniversite eğitimine sahip olması gerekir. Genel olarak astronotlar bilim adamıdır ve hatta birçoğu doktora eğitimini tamamlamış kişilerdir. Diğerleri ise askeri ya da uzay uzmanlıklarına sahiptir.

NASA tarafından açıklanan astronot adayları iki yıllık eğitimlere tabi tutulmaktadır. Eğitim içerisinde adaylar, navigasyon, matematik, fizik, astronomi, uzay mekiği, jeoloji gibi eğitimler almaktadır. Teorik eğitimlerin haricinde uygulamalı olarak eğitim almakta ve testlere tabi tutulmaktadırlar. Örnek verecek olursak, yer çekim olmayan ortamda 70 gün boyunca insan vücuduna etkisini gözlemlemek amacıyla yatak testleri uygulamaktadır.
Bütün bu eğitimler başarıyla tamamlandıktan sonra, astronot olarak görevlendirilmeye başlanılabilir. Görev verilmesi durumunda, adaylar simülasyon aracılığıyla kalkış ve iniş hazırlıkları gibi eğitimler alırlar. Bu eğitimlerde sağlık kontrolleri yapılır. Sağlık durumlarında problem yaratacak bir şey olursa astronotların uzay görevleri iptal edilmektedir.

 


Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: