Güncel
Yükleniyor...
Bankamatikler yani ATM’ler günümüzde hayatımızın birer parçası haline geldi ve neredeyse hemen her gün kullanıyoruz. Peki nasıl oluyor da bu cihazlar istenilen bütün işlemleri, paranın ve hesabınızın güvenliğini sağlayarak hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor? Gelin inceleyelim... 


atmler nasıl çalışır

Kişileri kısa yoldan nakit paraya ulaştıran bu aletler, dışarından bakıldığında oldukça basit bir şekilde çalışmaktadır. Kartı kart bölmesine soktuktan sonra, ekranda çıkan tabloya bilgileri girdikten sonra, para alma bölmesinden paralar anında verilmektedir.

ATM’ler 2 girişinin yanında 4 çıkışı olan aletlerdir. ATM’lerin de başka sunuculara bağlanması gerekmektedir. İşte bu noktada karşımıza ağ geçidi yani internet çıkmaktadır. Bankamatik kullanıcılarına ağ geçidi ile ulaşılmaktadır. Sunucular, özel bağlantı hattı ya da çevirmeli bağlantı cihazını desteklemektedir.

Öncelikle ATM’nin ilk görevi kartınızın geçerli bir kart olup olmadığına bakmaktır. Bunun için ATM’lerin kart okuma bölmesinde yer alan iki okuyucu kafalardan biri kartın gerçek bir kart olup olmadığına bakar. Eğer kartın gerçekliği kesinleşirse o halde ikinci okuyucu sizin hesap numaranızı ve şifrenizi alır. Bu iki adım banka kartlarında yer alan siyah, manyetik alan sayesinde gerçekleşir.

Manyetik alandaki bilgilerin doğruluğu kesinleştikten sonra ATM sizden kartınızın şifresini ister. Daha önce manyetik okuyucular sayesinde almış olduğu şifre ile sizin girmiş olduğunuz şifreyi karşılaştırır.  Böylece bu şifre sayesinde kartın gerçek sahibinin siz olup olmadığı onaylanmış olur. Bu aşamadan sonra artık ATM’nin kasası ile direk bağlantınız gerçekleşmiş olur.

Para çekme sırasında vakumla çalışan emme kapakları, her seferinde bir banknotu tutmaktadır. Banknotlar döner silindir sayesinde dışarıya aktarılmaktadır. Yıpranmış veya sahte paralar ise silindirlerden geçerken fark edilerek iade kutusuna gönderilmektedir. Paralar silindirlerden geçerken boyutları ve kalınlıkları hesap edilmektedir. Para normal kriterin altındaki incelikteyse sahte olduğu anlaşılarak iade kutusuna gönderilir.

ATM’nin içerindeki paraların bulunduğu kasa yaklaşık 250 kilogram ağırlığındadır ve 4 santim kalınlığındaki saf çelikten yapılmış duvarlara sahiptir. Kasanın kapağı bütün kenarı boyunca uzanan yine saf çelikten yapılma kalın bir sürgü ile korunur. Üzerinde küçük bir klavye bulunduran kasa ancak doğru şifre girilerek açılabilir.

Kasa 22 tonluk dış kuvvete dayanabilir. Herhangi bir hasar aldığında veya izinsiz olarak makineye girilmeye çalışıldığında, algılayıcılar ve sensörler yardımıyla bunu anlayarak polise haber verir. Polis gelene kadar makineye girmeyi ve kasaya ulaşmayı başarsalar bile içerideki ana kasanın elektronik mühürleri zarar gördüğü anda kasanın içerisindeki boya kutuları patlar ve paralar kullanılamaz hale gelir. Aynı zamanda ATM’lerde GPS vardır yani kaldırıp götürülse bile hırsızların izini sürecektir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: