Reklam
Bileceksin

Borcunuz Varken Bile Para Biriktirin

Reklam
Para biriktirmek için sıfır esaslı bütçeleme taktiğini daha önce duymuş muydunuz? Hepimiz para biriktirmek, geleceğimizi garantiye almak istiyoruz. Fakat para biriktirmekte oldukça zorlanıyoruz. Gelecek ay kesin başlıyorum dediğimiz para biriktirmeyi sürekli etkiliyoruz. Peki para biriktirmeyi başarmak için hangi teknikleri denemek gerekiyor?


kolay yoldan para biriktirme


Kredi kartı borçlarımdan dolayı sürekli kredi çekmek zorunda kaldım… Ve en sonunda yüksek miktarda bir kredi çektim tüm borçlarımı kapattım. 48 ay boyunca ödeyeceğim. Para biriktirmek istiyorum. Ne yapmalıyım? Kredi kartını hayatımdan nasıl çıkartmalıyım?

Bireysel para yönetimi konusunda en zor adımı atmışsın. Harikasın. Gelelim 2. adıma:
 
İlk önce kendi hedeflerini belirle, listele. Niçin biriktirmek istiyorsun?
 

Bütçe (gelen paraları ve giden paraları düzenli takip etmek ve gelecek aylar için planını yapmak) yap ki paranın nereden gelip nerelere gittiğini anla, bil.
 

Bir şey almadan önce aklına hedefini getir. Hangisi daha önemli? Hedef için biriktirenler daha başarılı oluyorlarmış 6 aylık, 1 senelik, 2 senelik 5 senelik hedefler koyabilirsin kendine.
 

Harcamalarını yaz. Bilmediğin şeyleri kontrol edemezsin. Cebinde küçük bir kâğıtla dolaş ya da cep telefonunda bir yer aç devamlı not al. 1 lirayı bile yaz. Bir ayakkabı kutusuna fişlerini biriktir. Birkaç ay bunu yaparsan nereye ne harcadığını göreceksin.

Bunu bilince ileri aylar için kendine limit koyabilirsin. Örneğin kıyafete bu ay 100 TL harcayacağım gibi. Limitlerine uyarsan, hedefine uyarsın demek.  Kredi kartını borcun bitene kadar kullanma. Acil durumlar için sakla. Borcun için kapatma planını devreye sokmuşsun, süper…
 
Para biriktirmek için yüksek kazanca ihtiyaç yok. Günde 10 lira bir kenara koysan 1 senede 3650 TL olur. Ama bu koyduğun paraya dokunmaman gerekiyor. Aylık biriktirip, her ay başı bankaya gidebilirsin.
 

Bankada otomatik birikim hesabı açtırabilirsin. Bu genelde düzenli geliri olanlar için tavsiye ettiğim bir şey (maaş gibi). Hesabından her ay belirli bir miktarın kesilip birikim hesabına gitmesini isteyebilirsin. Tavsiyem eline geçenin %5-10 arasını biriktir…

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu