Reklam
Bileceksin

Glukozamin Kondroitin MSM Nedir?

Reklam
Kondroitin şeker zincirlerinden oluşan doğal olarak oluşan bir maddedir. Kondroitinin vücutta sıvı ve esneklik sağlamasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Glukozamin, kıkırdağı (vücuttaki eklemler yakınında bulunan kemiklerde bulunan sert bağ dokusu) geliştirmeye ve yenilemesine yardımcı olduğuna inanan doğal bir maddedir ve daha iyi eklem hareketi ve esneklik sağlar.İnsanlar MSM’yi balık, et ve bazı meyve ve sebzeler gibi doğal gıdalardan alabilir. Bununla birlikte, gıdayı işlemek onu yok eder ve çoğu insan, uygun eklem sağlığı için gereken miktarı almak için bu gıdalardan yeterince yemez. Glukozamin vücutta doğal olarak bulunur. Kıkırdağı daha güçlü ve daha katı hale getirmeye yardımcı olur. Glukozamin takviyeleri tipik olarak karides, yengeç ve diğer kabuklu balık kabuklarından yapılır. Bazı araştırmalar, glukozamin takviyelerinin diz sağlıksız eklem fonksiyonu olan bazı insanlardaki rahatsızlığı hafiflettiğini gösteriyor. Sağlıklı olmayan eklem fonksiyonları eklemlerdeki kıkırdağın parçalanması ile ilişkilidir ve genellikle kalçalarda, dizlerde ve omurgada görülür. Parmak eklemlerini, başparmağın tabanındaki eklemi ve ayak başparmağının tabanındaki eklemi de sıklıkla etkiler. Eklem sertliği ve rahatsızlıktan muzdarip olursanız, rahatlamayı arıyorsunuz demektir. Glukozamin Kondroitin MSM bu rahatlama olabilir ve bu çoğu kişi için geçerlidir.

Glukozamin Kondroitin MSM takviyeleri güvenlidir ve çoğu kişinin vücudu bunu çabuk kabul etmektedir. Tipik olarak, insanlar herhangi bir iyileşme olup olmadığını belirlemek için bu takviyeleri en az üç ay boyunca kullanırlar. Olumlu sonuçları görmek zaman alabilir, ancak sonucu beklemeden test raporlarında az da olsa bir iyileşme görülebilir.

Glukosamin sülfat ve kondroitin sülfat, normal kıkırdak bileşenleridir. Bunlar proteoglikanlar için yapı taşlarıdır ve yeni kolojen ve proteoglikanlar yapmak için kondrositleri uyarırlar. Bu gıda takviyeleri yeni kıkırdak bileşenleri üretime eşvik ettiğinden, takviye  edildiklerinde vücuda hasarlı kıkırdak onarmasında yardımcı olabilir. MSM, ağrılı eklemler dahil bir dizi sağlık sorunu için fayda sağlamıştır.

Hastalardan Glukozamin ve Kondroitin’in, tedaviyi başlattıktan sonra genellikle birkaç hafta ila aylar içinde sağlıklı, genç eklem fonksiyonlarını yerine getirebileceğine dair kanıtlar vardır. MSM’in, sinir lifleri boyunca ağrı uyarılarının engellenmesi (analjezi), iltihaplanmayı azaltma, kan akışını arttırma, kas spazmlarını azaltma ve skar dokusunu yumuşatma konusunda oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Reklam

Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetanın kombinasyonu sağlıklı eklemlerin korunmasına yardımcı olmak için kullanılır. Kondroitin vücudunuzdaki bağ dokusunun önemli bir bileşenidir ve kıkırdak olarak adlandırılır; bu da eklemlerin tamponlanmasına ve kemiklerinizin birbirlerine sürtülmesine engel olur. Kondroitin, su ve diğer sıvıları emerek kıkırdızı hidratlaştırır ve sağlıklı tutar. Ayrıca osteoartrit veya diğer enflamatuar eklem rahatsızlıkları olan insanlarda besin takviyesi olarak kullanılır. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetan için tüm kullanımlar FDA tarafından onaylanmamıştır. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaç yerine kondroitin, glükosamin ve metilsülfonilmetan kullanılmamalıdır.

Glukozamin Kondroitin MSM hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgi hangisidir?

Kondroitin, glukosamin ve MSM kombinasyonu, sağlıklı eklemleri desteklemek için kullanılır ve osteoartritli ve diğer enflamasyonlu eklem sorunları olanlarda ağrıyı azaltmak için kullanılır. Kondroitin, glukosamin ve MSM kompleksini almayı seçerseniz, bunu doktorunuzun talimatına uygun olarak alın. Kompleks mide bulantısına, mide bulantısına, mide yanmasına veya ishale neden olabilir.

Bu ürünün tüm kullanımı FDA tarafından onaylanmamıştır. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaç yerine kondroitin, glükosamin ve metilsülfonilmetan kullanılmamalıdır. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonılmetan genellikle bitkisel gıda takviyesi olarak satılmaktadır. Bitkisel sağlık takviyeleri, kontaminasyon riskini en aza indirgemek için güvenilir bir kaynaktan satın alınmalıdır. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetan da bu ürün kılavuzunda listelenmeyen amaçlar için kullanılabilir.

Bu ürünü kullanmadan önce, doktorunuza, eczacınıza, bitki uzmanına veya diğer sağlık uzmanına başvurunuz. Şeker hastalığı, hemofili gibi kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa , belirli ilaçlara karşı alerjiniz varsa, kilonuzun üstündeyseniz veya düşük tuzlu bir diyet kullanıyorsanız, kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetan kullanamazsınız.

Eğer insülin veya warfarin gibi kan tinerleri kullanıyorsanız, kondroitin, glukozamin ve metilsulfonilmetan içeren gıda takviyelerini almaktan kaçınınız. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetan kullanırken genellikle kilo vermek için kullanılan kitozanı kullanmayınız. Kitozan, vücudunuzun kondroitini emmesini zorlaştırabilir.

Glukozamin Kondroitin MSM’yi almadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir mi?

Bu ürüne veya içerisindeki maddelere alerjiniz varsa bu ürünü kullanmamalıdır. Şeker hastalığınız varsa, hemofili gibi kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa, bazı ilaçlara alerjiniz varsa, kilolu iseniz, düşük tuzlu bir diyet kullanıyorsanız, bir doktora, eczacınıza, bitki uzmanına veya diğer sağlık uzmanına danışmalısınız.

Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetanın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya bu ürünü kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetanın anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Bir bebeği emziriyorsanız, sağlık uzmanınıza haber vermeden bu ürünü kullanmayın.

Glukozamin Kondroitin MSM’yi nasıl almanız gerekir?

Reklam

Bitkisel besin takviyelerinin kullanımını düşünürken, doktorunuzun önerisine başvurun. Ayrıca bitkisel gida sağlıklı takviyeleri kullanımı konusunda eğitilmiş bir uygulayıcıya da başvurmayı düşünebilirsiniz. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetan kullanmayı seçerseniz, ambalajın üzerine veya doktorunuza, eczacınıza veya diğer sağlık hizmeti sunucusuna yöneltilen şekilde kullanın. Bu üründen etiket üzerinde öngörülenden daha fazla kullanmayın.

Belirtilerinizin gerçekleşmesi birkaç hafta sürebilir. İlacınızı tavsiye edildiği gibi kullanmaya devam edin ve birkaç haftalık tedaviden sonra belirtiler değişmiyorsa doktorunuza bildiriniz. Glukozamin kanınızdaki şeker seviyesini artırabilir. Şeker hastalığınız varsa, bu ilacı alırken kan şekerinizi daha sık kontrol etmeniz gerekebilir. Ayrıca insülin dozaj ayarlamanız gerekebilir. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan dozunuzu veya ilaç programınızı değiştirmeyin. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetan, aynı zamanda diyet, egzersiz ve kilo kontrolü içeren eksiksiz bir tedavi programının bir parçası olabilir.

Bir doz almayı unuttuysanız ne olur?

Hatırladığınız sürece kaçırdığınız dozu alınız. Bir sonraki dozunuz için zaman ne ise o zaman alınız. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ekstra ilaç kullanmayınız. Fazla doz kullanırsanız bazı olumsuz etkiler gösterebilir ve bu durumlarda acil tıbbi yardım isteyin.

Glukozamın Kondroitin MSM Kompleksi kullanırken kaçınmanız gereken şey nedir?

Eğer insülin veya warfarin gibi kan tinerleri kullanıyorsanız, kondroitin, glukozamin ve metilsulfonilmetan içeren gıda takviyelerini almaktan kaçınınız. Kondroitin, glukozamin ve metilsülfonilmetan kullanırken genellikle kilo vermek için kullanılan kitozanı kullanmayınız. Kitozan, vücudunuzun kondroitini emmesini zorlaştırabilir.

Glukozamin Kondroitin MSM yan etkileri

Allerjik reaksiyon, böcekler, nefes darlığı, yüzünüzdeki şişme, dudaklar, dilde veya boğaz belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın.

Daha hafif yan etkiler şunları içerebilir: hafif bulantı, mide bulantısı, mide ekşimesi veya diyare.Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında danışmak için doktorunuzu arayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu