Reklam
Bileceksin

Kaç Ayda Vücut Yaparım?

Reklam
Vücut geliştirme sporuna yeni başlayan arkadaşlarımızın en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi iyi bir vücudun kaç ayda yapılacağıdır. Nedense insanoğlu vücut geliştirme dahil bir çok konuda o işi yapmadan önce o işin ne kadar sürede yapılacağını merak eder.Bu sporu yapmaya başlayan insanların yüzde 70’i bir süre sonra bu spordan sıkılır ve bırakır. Geri kalan yüzde 30’luk kısımda olan arkadaşlarımız ise hedefleri yolunda vücut geliştirme sporuna devam ederler…İdeal Vücut Kaç Ayda Gelişir?

Neyse kaç ayda kas yapılır? sorusundan uzaklaşmayalım. Kas kütlesi kazanmanın yolu doğru antrenman ve doğru beslenmedir. Bu konuda oldukça çok bahsettik antrenman %30 ise beslenme %70 tir. Bizler ne kadar çok antrenman yaparsak yapalım beslenmeyi yanlış yapıyorsak sonucu ulaşamayız. Her sabah en az 2-3 yumurta tüketin yumurta sevmiyorsanız kendinizi protein tozu yada başka alternatifler ile besleyin. Sabah bir kral kahvaltısı yapın. Yulaf tüketmeyi ihmal etmeyin! Hadi kaç ayda kas yapılır? sorusunu 3 başlık altında inceleyelim.

Antrenman

Vücut yapmak, yani kas kütlesi kazanmanın başlıca yöntemi hepimizin bildiği gibi antrenman yapmaktır. Spor salonlarına gidip rastgele kaldırdığınız ağırlıklarla doğru bir antrenman yaptığınız söylenemez. Spora başladığınız andan itibaren bilinçli bir şekilde antrenman yapmalısınız. Bu hem alacağınız verimi arttırır hem de sakatlanma riskinizi azaltır. Bu bilinci ise hocalarınızdan ve araştırarak edineceğiniz bilgilerden zamanla kazanabilirsiniz. Kaç ayda vücut yaparım pazarlığına girmeden önce antrenmanın ciddiyetini tamamen kavramanız gerekiyor.

Beslenme

Vücut yapmanın en temel öğesi kesinlikle beslenmedir. Tüketeceğiniz sağlıklı besinler yağ, kas olarak gruplandığı için güzel bir beslenme planı hazırlamanızda fayda vardır. Günlük protein, karbonhidrat, yağ ihtiyacınızı belirleyip besinlerinizi buna göre ayarlamanız gideceğiniz yolda en büyük destekçiniz olacaktır. Çünkü yaptığınız antrenman sonrasında yorduğunuz kaslarınızı besinler onaracak ve yerine taze daha büyük bir şekilde gelmelerini sağlayacaktır. Dengeli beslenme sizin başyardımcınız olacaktır.

Reklam

Dinlenme

Antrenmanlarımızı güzel bir şekilde gerçekleştirdik, yorgun bir şekilde evinize geldiğinizi düşünün. Ardından spor sonrası dengeli beslenmenizi yaptınız. Vücudunuz yoğun egzersiz sonrası bir hayli ağrıdığını hissedebiliyoruz. O halde uykunuzu ihmal etmemelisiniz. Kaslar bu evrede toparlandığı için en geç 12’de uyumalısınız. Vücudunuza en az 7 saat uyku almalı ki kaslarınız toparlanabilsin. Yeni bir antrenmana hazırlıklı olsun. En geç 12’de uyuduğunuzda vücudunuz büyüme hormonu da salgılayacaktır ve kas gelişiminize büyük destek olacaktır.

Vücut Tipleri

Belki daha önce hiç duymadınız ama insanlarda 3 çeşit vücut tipi bulunmakta bunlar doğuştan belirli bir kas miktarına sahip oluyor. Bazı insanlar ise çelimsiz bir vücuda sahip oluyor. Bazıları ise su içse yarıyor. Bundan dolayı kaç ayda kas yapılır? sorusuna net bir cevap veremiyoruz yada vücut tipleri dışında yaptığınız işte çok önemli sanayide mi çalışıyorsunuz yada masa başı bir işte mi çalışıyorsunuz…

Eğer söylediklerimizden sonra en uygun ortamı kurduysanız sizler için sonuç istemediğiniz kadar hızlı gelişecektir. Ama son kez bir daha söyleyim istediğiniz vücuda ulaşmak için sayısız faktörler vardır. ( Emek, nasıl bir vücut istiyorsun, beslenme, vücut tipi genler vb..)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu