Güncel
Yükleniyor...
Fazla kilolar birçok kadının korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Düzensiz beslenme, hazır yiyecekler, hormonlu gıdalardan dolayı kilo ve karın bölgesinde yağlanma ortaya çıkıyor. Bu kilo ve yağlarla savaşmak tabi ki her kadın için kâbus olabiliyor.


Kilolardan kurtulmanın başında düzenli beslenme ve düzenli egzersiz gelse de bazı bitki ve evde hazırlayabileceğiniz kürler sayesinde kilolardan kurtulmak mümkün. Doğada bulunan birçok bitkinin faydalı olduğunu düşünürsek, bu bitkiler kilo vermede ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede önem arz eden bitkiler de var.

Bu bitkilerden biri de kekik bitkisi. Kekik bitkisinin yemeklere verdiği lezzet dışında yağ yakıcı özelliği ile de ön plana çıkıyor. Dilerseniz gelin kekik suyu kürünün hazırlanışına geçmeden önce kekiğin faydaları nelerdir ona bir göz atalım.

Kekiğin faydaları

Kekik yemeklerimize lezzet kattığı kadar insan vücuduna da güzellik katan faydaları da içinde barındırıyor. Demir, K vitamini, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri bünyesinde barındıran kekik, vücuda direnç kazandırıyor ve enerji veriyor. Ayrıca kekik suyu ile gargara yapıldığında, diş eti rahatsızlığı ve ağız içi yaraları iyileştirmede de yarar sağlıyor. ksürük, mikroplar, sindirim sorunları ve kadınların her ay yaşadığı adet sancılarının tedavisinde de önemli rol oynuyor. Kekik suyunun en önemli etkilerinden biri de kilo vermede en etkili yöntemlerdendir. Vücutta kan dolaşımını hızlandırarak, kan dolaşımını arttırır ve metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo vermeyi sağlar.

Kekik suyu nasıl hazırlanır?

Zayıflamak için hazırlanacak olan kekik suyunun kurumuş ve baharat haline gelmiş kekikten değil de taze kekik yapraklarından yapılması gerekir. Kekik kurutulduğunda içindeki mineraller de uçup gider. Onun için taze yapraklardan kekik suyu hazırlamak kekik suyu ile kilo vermede önemli bir etkendir.

  • 1 su bardağının yarısı kadar suyun içine bir tutam kekik koyun.

  • Bir çaydanlığın içine alınan kekik ve suyu 7-8 dakika arasında kaynatın.

  • Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Eğer kekik yeterli gelmezse bir tutam daha ekleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken husus şudur; kekiği çok fazla beklettiğinizde kekik suyunuz acı bir kıvamda olmaya başlıyacaktır. Eğer çok acı bir tat oluşursa limon ve bal ile tatlandırarak da tüketebilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: