Reklam
Bileceksin

L-Carnitine Nedir? Neden Kullanılır?

Reklam
L-karnitin, 80 li yıllardan beri etkin bir spor öncesi takviye olarak yavaş yavaş popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, son yıllarda gittikçe yaygınlaşan çeşitli spor öncesi içecekleri ve kafein içeren yağ yakıcılar vardır. L-Karnitinin fitness dünyasındaki yerini almasına rağmen, hala piyasada iyi kurulmuş daha popüler olan spor öncesi diğer ürünlerin üstesinden gelmek zorundadır.

Sağlığını korumak isteyen herkes için L-karnitine ikinci bir şans vermesi ve karnitinin yararlarından faydalanması için bir çok sebep var.L-Karnitin Nedir?

L-karnitinin vücut içinde fonksiyonları neler öncelikle bunları açığa çıkarmalıyız. L-karnitin böbrekler ve karaciğerde oluşan bir amino asit türevidir. Vücudumuz tarafından doğal olarak üretilmesine rağmen, karnitinin tüm çeşitlerini vücudumuz tarafından değerlendiremiyoruz.

Amino asit türevlerinden L-Karnitin aktif, D-Karnitin ise inaktif özelliktedir. O zaman bu amino asidin faydalı olmasını sağlayan, L-Karnitinin hangi işlevleri vücudumuzda gerçekleşir?

Reklam

Sporcu Performansını Artırır


L-Karnitin hepsinden önce, kas kütlesini artırabilir. Peki bunu tam olarak nasıl gerçekleştirir? Vücudun yaklaşık % 98 inde testosteronun kas kazanımları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmadığı ispatlanmıştır. Sadece etkili ve kullanışlı bileşen serbest testesterondur. Bu, vücudumuzun testosteronunun yalnızca kalan % 2 sinin kas kazancıyla yardımcı olabileceği anlamına geliyor.

L-Karnitin temel olarak vücudumuzda testesteron kullanımını artırır. Bu takviye edici gıda, vücudun serbest testosteron molekülleri ile bağlayıcı bağlantılar oluşturabilen androjen reseptörlerinin sayısını arttırır.

Bu gerçeğin yanı sıra kas kütlesini geliştirmeye yardım eder, ayrıca L-Karnitin kas glikojen rezervlerinden tasarruf sağlayarak fazla enerji verir. Bireyler yoğun şekilde egzersiz yaptığında L-karnitin laktik asidi yok etmesine yardım ederek fazla ve hızlı şekilde kas geliştirir. Bunun anlamı senin için egzersiz sırasında daha az rahatsız edici durum olması.  Ayrıca iş yükünü artırmada kendisinin yararlı olduğunu kanıtladığı için yüksek yoğunlukta egzersiz yapmanıza yardımcı olur.

İyileşmeye Yardımcı Olur

Konu iyileşme olduğu zaman vücut geliştiriciler tarafından en yaygın olarak kullanılan takviye gıdaları whey proteini ve BCAA’dır. Bununla birlikte, L-karnitin vücudunuzun hem kısa hem de uzun vadede kalıcı iyileşmesini sağlayabilir. Kas içerisinde bulunan laktik asidinin oluşumunu temizlemeye yardımcı olabilir. L-karnitin özellikle yoğun egzersiz seanslarından sonra kas liflerini iyileşmesi için yardımcı olur.

Motivasyonu Devam Ettirir

Kafein içeren içecekler, performanslarını artırmak isteyen sporcular için ilk tercihtir. Bununla birlikte, bir süre sonra vücut ilk doza alışmakta ve zaman geçtikçe daha yüksek dozların alımını gerektirecektir. L-Karnitin motivasyonunuzu ve uyanık kalmanızı korumak için adrenalininizi arttırmak yerine beyindeki ağır metallerin birikmesini ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Dolayısıyla, karnitin sadece egzersiz süresince sizi motive edip enerjinizi artırmakla kalmaz. Beyni yaşlanmaktan ve stres kaynaklı hasarlardan korumada da faydalıdır. Aynı zamanda depresyona karşı savaşmanıza yardımcı olan nedenlerden biri de budur. Endişeyi azaltır ve ruh halinizi de geliştirmeye yardımcı olur.

Kardiyovesküler Sağlığı İyileştirir

L-karnitin uzun zincirli yağ asitlerini parçaladığından iyileşmiş bir kardiyovasküler sağlık ile size yardımcı olabilir ve metabolik hızınızı da artırabilir. Çalışmalar, karnitin takviyesi ile damar tıkanıklığına yakalanma riskini düşürdüğünü göstermiştir. Aynı zamanda vücudunuzdan arterleri tıkayabilecek kötü kolesterolün giderilmesinde de yardımcı olur.

Cildinizi geliştirir

L-karnitinin yararlarından en az bilineni cildinize sağladığı faydadır. Karnitin takviyesi cilt dokusu tarafından oluşturulan yağ miktarını azaltır. Tüketilen karnitin, hücrelerin mitokondriyasına giren yağ seviyesini arttırdığından ciltte daha az yağ açığa çıkarır.

İçorgansal Yağları Yakar

Viseral ( içorgansal ) yağlar oldukça yakılması zor yağlardır. Bu tür yağlar vücudunuzda birikmeye başlar başlamaz, kalp rahatsızlıkları veya yağlı karaciğer gibi bir takım rahatsızlıkları yaşama şansınız artabilir. Vücutta L-Karnitin miktarının artması bu belirtilerin etkisini yok edebilir.

Sonuç Olarak;

İnsanlar giderek daha fazla miktarda kilo vermek istiyorlar.

Reklam

Karnitin takviyesinin piyasada uygulanabilir en iyi alternatif olduğu ispatlanmıştır.

Ve hepsinden önemlisi, l-karnitin normal bir yağ yakıcı takviyesi değildir.

Metabolizma hızınızı artırır ve aynı zamanda kas kütlesini oluşturabilirsiniz.

Karnitin kullanmayı planlıyorsanız, sizin için uzun vadede kesinlikle iyi bir fikirdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu