Güncel
Yükleniyor...
Sirkenin, sağlık üzerinde pek çok faydası vardır ve bu nedenle uzun süredir her türlü alanda kullanılmaktadır. Elma sirkesi, şekeri alkole dönüştürmek için kesilmiş veya ezilmiş ve maya ile birleştirilen elmadan elde edilir. Daha sonra da alkolün asetik aside fermente edilmesi için bakteriler eklenir. Oldukça düşük kalorili olan elma sirkesi, genel olarak sağlığa iyi gelen amino asitler ve antioksidanların yanı sıra potasyum içerir. Ayrıca vücutta gelişen toksinleri ve zararlı bakterileri dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Yapılan bazı çalışmalar, sirke tüketiminin kilo verme sürecinde yardımcı olduğunu da ortaya koymaktadır.


elma sirkesi zayıflama

Sirke; yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı olarak veya salamura gibi koruyucu olarak kullanilan ekşi meyve suyudur. Üzüm ve elma sirkesi günlük hayatta en çok duyduğumuz sirke çeşitlerindendir.

Peki sirkeyi neden bu kadar çok duyuyoruz?


Sirke, antimikrobiyal özelliği ile gıdaların korunması, yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

  • Asetik asit içeriği ile kan şekerini düzenlemektedir.
  • Mide boşalmasını yavaşlatmaktadır.
  • Kardiyovasküler sistem ve kalsiyum metabolizmasında da yararlı etkileri vardır.
  • Polifenol bileşik içeriğiyle antioksidan ve kansere karşı koruyucu özellik gösterir. Fenol bileşikleri açısından ise en zengini elma sirkesidir.

Ama dikkat!


Mide asit sekresyonunun bozulduğu bazı hastalıklarda (gastrit, mide ülseri gibi) asit oranı yüksek olan sirkenin tüketimine dikkat edilmelidir.

Günlük beslenmemize nasıl ekleriz?

Sirke glisemik indeksi azaltarak, kan şekerini yavaş yükseltir; böylece doygunluk hissi daha uzun süre kalıcı olur. Aç karnına bir bardak içme suyuna 1 çay kaşığı elma sirkesi gibi tarifler yerine salatanıza ekleyeeğiniz 1 kaşık sirkeyi tercih etmenizi öneririz.

0 Yorumlar: