Reklam
Bileceksin

Soluduğumuz Hava Ne Kadar Temiz?

Reklam
Nefes aldığımız, yaşadığımız yerin havası ne kadar temiz? Soluduğumuz havayı temiz sanıyoruz ancak durum pek onu göstermiyor. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgilere göre solduğumuz havanın sigara kullanan bir insanla hemen hemen aynı zararda olduğunu gösteriyor. Bu elde edilen bilgilerde sigara içmeyen insanlarda neden sigara içenlerde görülebilecek hastalıkların çıktığının cevabını veriyor.

hava kirliliğinin sonuçları

Yeni çalışmalar doğrultusunda akciğerlerdeki hava keselerini öldüren anfizem hastalığı detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu rahatsızlığın öldürmeden ziyade insanlarda hırıltılı nefes alma uzun soluklu öksürük gibi sıkıntılar ortaya çıkardığına saptanmıştır. Uzmanlar soluduğumuz havada anfizem hastalığını tetikleyecek hastalığı ileri ki evrelere götürecek kadar soluduğumuz havanın kirli olduğunu açıkladılar.

Bu yapılan çalışmanın da epey kapsamlı olduğu açıklandı yapılan çalışmanın verilerinin 2008 ile 2018 arasında yapılan çalışmalar sonucu alındığı söylendi. Çalışmadan elde edilen verilere göre ozon seviyesinin gözle görülebilir bir biçimde hava da yayıldığı açıklandı bu durumunda anfizem hastalığının aşırı derecede tetiklendiği ve kısa zamanda hastalığın büyük ilerleme kaydettiği saptandı.

Hava Kirliliği Sonuçları
 
Hava kirliliği sonucu sağlık sorunlarının olması yeni bir durum değil. Bunu yıllardır biliyoruz hatta yaşıyoruz ve bu durumunda gösterdiği gibi kötü hava insanlara hiçbir faydası yok tamamen zararı var. Bu çalışma da bunun destekliyor ki şehir havasını solumakla adeta vücudumuza zehir çekiyoruz ve zamanla vücudumuza büyük zararlar veriyoruz.

Konu hakkındaki araştırmacıların deyimine göre havayı kirletenlerin insanlardaki anfizem oranında büyük etkisi var ancak uzmanların deyimine göre de iyiye giden taraflarda var. Çalışmanın bize aktardığı verilere göre ABD’ de hava kirlilik oranı zamanla azalıyor. Bu da demek oluyor ozon tabakası da bu kötü duruma direniyor. Tabi iyi haberler bu kadar. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyadaki çocuk ölümlerinin büyük bir kısmı hava kirliliği kaynaklı ve bu durum artarak devam ediyor. Artan hava kirliliği sebebiyle çocuklarda çeşitli hastalıklar da ortaya çıkıyor. Bu durum gelecekte çocuk nüfusu için büyük sorun arz ediyor.

Reklam

Genel duruma bakacak olursak insanlar bu konunun üstüne daha da düşmeli hava kirliliğini azaltmaya yönelik çalışmalar derhal arttırılmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu