Güncel
Yükleniyor...
Merhaba üniversite adayları, belli başlı sebeplerden dolayı dershaneye gidemiyor musunuz üzülmenize gerek yok evde çalışarak da aynı verimi hatta daha fazlasını alarak iyi bir şekilde sınava hazırlanabilirsiniz...


evde ders çalışmak

Dershane gitmeden evde çalışmak isteyen arkadaşların öncelikle oldukça istikrarlı ve planlara sadık kalacak bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Ev ortamında ders çalışmak için en önemli hususlardan birisi odaklanma olacaktır. Öncelikle odanda odaklanmanı engelleyecek her ne varsa çıkartmanız gerekiyor. Çünkü odaklanma sorunu yaşarsan her ne kadar ders çalışırsan çalış bu bilgiler kalıcı olmayacaktır. Verimli ders çalışmanın temel ilkelerinden birisi odaklanmadır o yüzden odanı buna göre düzenle.

Artık teknoloji çağında yaşıyoruz ve bilgiye ulaşmak oldukça kolay bizde bunu kendi avantajımıza çevireceğiz. Öncelikle YouTube gibi platformlar üzerinden ücretsiz olarak bize ders imkanı sunan hocaları araştırıp içlerinden kendimize en uygun olanı seçeceğiz. Bir adet ücretsiz platforma sahip iken eğer imkanınız varsa bir adet de ücretli platformdan faydalanın bu sayede aklınıza takılan soruları burada ki hocalara sorabilirsiniz.

Ücretli platformlardan yararlanamayan arkadaşlar yine teknolojinin son damlasına kadar kullanacak WhatsApp, Telegram vb gibi platformlar üzerinden kurulan soru paylaşımı ve soru çözümü gruplarına katılarak bu eksiklerini kapatmış olacaklar bu sayede ücretli herhangi bir platforma ihtiyaç duymayacaklar. Ancak bunu yaparken sosyal medyadan olabildiği kadar uzak durun. (Sınav amacı dışında çok aktif olmayın.)

Evde Çalışırken Kurallarınız Olmalı


Bugün bir yere gitmem gerekiyor yarın gelince tekrar çalışırım daha çok zaman var gibi cümlelerin arkasına kesinlikle sığınmak yok! Kendinize has prensipleriniz olacak ve buna göre davranacaksınız kati suret ile programınızın dışına çıkmayacak ve bunu aksatmayacaksınız. Siz ne kadar düzenli ve istikrarlı olursanız başarının gelmesi de o kadar kolay olur. Bir yıllık istikrarlı davranışınız hayatınızın tamamını etkileyecek.

Artık evdeki dershanemizi kurmaya geçelim :)

Evde Tek Kişilik Dershane


Evde çalışma imkanın olduğu için istediğin zaman başa konuyu durdurabilecek, anlamadığın yerleri tekrardan başa alabilecek ve hocanın soru çözümlerini beklemeden sen soruyu çözeceksin. Bu gibi durumlar sana ek bir avantaj sağlayacak en azından dersin tam ortasında “hoğcaam cevaap beş demii” diyen birisi olmayacak iyi tarafından bak. Hocalarımızı seçtik artık dershanemizde ders saatlerimizi düzenlememiz gerekli bunları yaparken dikkat edeceğimiz bazı hususlar var hadi onlara geçelim.

Ders Saatlerini Ayarlayalım


Aslında burada normal bir dershaneden biraz daha farklı hareket edeceğiz. Dershaneler tüm öğrencileri baz alırken biz tamamen bireysel olarak çalışacağız. Onun için en büyük kıstas kendimiz olacağız. Dershaneler gibi haftalık olarak ders programlamasını yapacağız ancak eksik olduğumuzu hissettiğimiz derslere bir nebze daha fazla önem vererek diğer dersler ile arasında ki farkı kapatacağız bu sayede hem eksiklerimizi kapatmış olacağız hemde zamandan tasarruf etmiş olacağız.

Paydos vereceğiniz yerleri de ayarlamayı unutmayın tabi kaldığınız yeri not ederek 10 dakikalık bir moladan sonra devam edin ve gün sonunda kesinlikle kendinize ve ödevi verin her ders için 30 soru ideal olacaktır. Bu sayede dersleri tekrar edecek ve eksiklerinizi göreceksiniz.

Kendinize Uygun Kitapları Seçin


Artık dershane kurduk tabii ki de kaynaksız olmaz o yüzden bol bol kaynak edinmelisin yalnız bu kaynakları edinirken de dikkat etmen gereken hususlar var. Bu noktada çevrende ki bilinçli insanlardan veya forum sitelerinden yardım alman oldukça mantıklı olacaktır. Kendi seviye uygun kitaplar bulmalısın aksi halde ders çalışmak veya o kaynakları taramak senin için bir zulüm haline gelebilir. Sadece seviyene uyması değil kitabın her yönden sana hitap etmesi oldukça önemli bu yüzden alırken incelemeyi de asla ihmal etme. Kitap çıkaran kişilerin tavsiyelerine pek aldırış etme çünkü onlar bu konuda pek objektif davranamazlar kendi kitaplarını tavsiye ederler. Zaten kim yoğurdum ekşi der ki?

Şimdilik sadece birer tane kitap almanız yeterli olacaktır, gidip 10-15 kitap alıp bütçenizi zorlamayın. Hali ile bu kitaplar tek tek çözülecek o yüzden bittikçe almanız daha mantıklı olacaktır. Hemen bu konuyu çalıştım bu kitabı bitireyim mantığında da olmayın asla, konular bittikten sonra tabii ki soru çözün ancak tekrar yapmanıza imkan verecek bir kısım soruları da bırakın ilerde tekrar yapar eksiklerinizi görürsünüz.

Son Dokunuşlar


Sabah kalkıp öğleye kadar olan derslerini yaptıktan sonra öğleden sonrası tamamen senin olsun bu arada istediğini yapabilirsin. Eğer yapacak bir işin yoksa kendini hiç yorma otur ödevlerini yap ve akşama da bir film falan izle. Tamam sınava hazırlanıyorsun da bu kadar da şey yapma :) Öğleye kadar ders çalıştığınızı varsayarak yazıyorum bunları öğlen gezdin, eğlendin akşama eve gelince derslerini ihmal etmemen gerekiyor. İlk önce çalıştığın konuları tamamen tekrar etmelisin daha sonrasında ise soru çözümüne geçmelisin. Tekrar ederken kendince notlar çıkartmayı ve bazı yerlerin altını çizmeyi asla ihmal etme fosforlu kalem kullan bu senin daha iyi zihnine işlemesini sağlar. Uzunca bir metini tekrar tekrar okumak yerine ufak bir notunu çıkartman seni rahatlatır bu sayede geriye dönüp baktığında o uzun metini tekrardan okumak zorunda kalmazsın. Kimse sana süslü püslü notlar çıkart demiyor tabii ki de bazı zamanlarda ufak kağıtlara bazı zamanlarda ise kitabın bir köşesine not al ama not almayı ihmal etme kesinlikle. Çok fazla dakik olmana gerek yok plana uyman senin için yeterli olacaktır. 19:30 başlayacağın derse 19:40 başlaman senin için aşırı büyük bir kayıp değil. Evet planlı olmalısın ama takıntılı değil.

Ve Bitti


Bunları yaptıktan sonra neredeyse her şeyi tamamlamış oluyorsun artık rahat edebilirsin, kendine has bir dershanen var ve bu sistemi tamamen sen kurdun. Tüm haftayı böyle geçirdikten sonra tekrarları yapmalı, çözemediğin sorulara göz atmalısın eğer aklına takılan sorular varsa yukarıda belirttiğim platformlar üzerinden destek alarak soruları çözmelisin artık kendine bir gün bir mola verebilirsin bu sayede rahatlamış olursun tabii ki sınava yaklaştığımız dönemlerde bu günü de denemeler ile değerlendirmemiz gerek onuda aklınızda tutun. Hemen denemelere başlamayın ilk önce konu biriktirin daha sonra deneme çözersiniz buda aklınızda bulunsun.

Kolay gelsinn...


Unutma! Ulaşabileceğini hissettiğin her şey sana aittir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: