Güncel
Yükleniyor...
İlgi çekici bir konu olduğunu düşündüğüm için sizlere sunmak ve konu hakkında işinize yarayacak şeyler yazmak istedim.Günümüzde üniversite mezunu birçok işsiz olduğunu kabul edelim bunun nedeni aslında en başa dönecek olursak sistem mi sorusunu aklımıza getiriyor ancak bu sızlanmalar yersiz ve bizlere hiçbir şey kazandırmaz.


Öncelikle meslek seçiminden sizlere bahsedeceğim daha sonra ise geleceğin meslekleri konusunu ortaya koymaya çalışacağım. Meslek denilen olgu sizlerin bir ömür boyu vakit geçireceğiniz size bağlı eğlenceli ya da sıkıcı sorumluluk ortamıdır. Bu açıkçası sizlere bağlı… Meslek seçiminizi yaparken size en uygun iş ve şartlar yüklenebileceğiniz sorumluluklar ve özellikle bu işten zevk alıp almayacağınızı analiz etmeniz.

Bu elbette tam olarak sizin elinizde değil çoğumuz mecbur kaldığımız için bazı işleri yapmak zorundayız ancak bize düşen kısmı söylüyorum:

– Size en uygun işi analiz edin
– Yüklenen sorumluluklar karşısında duruşunuzun ne şekilde olacağını belirleyin
– Bu işten zevk alıp almayacağınızı inceleyin
– Maddi kısımın yeterliliğini kontrol edin
– Yapacağınız meslekin geleceği olup olmadığı
– Çalışma saatleri
– Kariyer planlaması…

Değerli arkadaşlar dediğim bu seçimler sizlere bağlı olmayabiliyor çoğu zaman ancak sistemin gerektirdiği sınavlara hazırlanırken bu bilinçte olmanızı tavsiye ederim çünkü kimse sevmediği bir işte bir ömür geçiremez.

Geleceğin Meslekleri

Yapay Zeka Mühendisliği: Günümüzde bilimde ve teknolojide yaşanan gelişmelerin önemli bir bölümünde artık yapay zeka rol oynadığı ve önümüzdeki yıllarda da bu yaklaşımın genişleyerek devam edeceği öngörüldüğü için 2019-2020 öğretim yılında ilk kez öğrenci almaya başlayacak olan bu bölüm, yeteneklere yapay zeka üzerinde iyi bir eğitim vermek ve ülkemizin bu alanda ihtiyaç duyduğu uzman mühendisler yetiştirmek üzere Yapay Zeka Mühendisliği bölümünü açmıştır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik:
Tarım,çevre,sağlık ve orman bakanlıklarına bağlı kurumlar genetik uzmanları tercih ediyor.

Enformatik: Birçoğumuz bu meslek kolunu duymamış olabilir.Büyük şirket ve işletmelerde donanımsal ve yazılımsal işlerle meşgul olan kişiler şirket içi bilgi aktarımını gerçekleştirmekteler.

Uluslararası Finans: Uluslararası finans piyasalarını takip ederk eldeki nakiti ya da yatırımı en iyi şekilde değerlendirmek için danışman pozisyonundaki kişiler.

Görsel İletişim Tasarımcıları:
Bu meslek ilginizi çekecektir.Reklam sektöründe,Tv sektöründe yer alabilir tanıtım,reklam ve bu tarz paket işlerde görev alabilirsiniz.

AB Uzmanlığı: Yıllardır girme konusunda sıkıntı yaşadığımız AB ile ilgili görüşmeler,yazışmalar,düşünceler… Bunu belki de sizler başaracaksınız.

Mekatronik Mühendisliği: Mekanik,elektrik,elektronik,bilgisayar uygulamalarının hepsini birarada barındırır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi:
İletişim sistemlerinin bakım,onarım ve donanımsal işlemleri sizlere aittir.Büyük şirketlerde iş bulmanız çok kolaydır.

Yazılım Mühendisliği: Bilgisayar destekli çalışmalarınız belki de bir home office sizleri bekliyor.Yazılım konusunda kendinizi geliştirdiğiniz takdirde.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: