Reklam
Bileceksin

Bekçi Nasıl Olunur?

Reklam
Bekçi olmak isteyenler için Bekçi kimdir? Bekçi nasıl olunur? Bekçi maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Bekçi olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Bekçi olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

Bekçi Maaşları Ne Kadar 2019

Bekçi Nasıl Olunur?

 Uzun bir aradan sonra tekrar hayatımıza giren bir kadro olan  bekçi aylığı ne kadar son zamanda en çok muhatap olduğumuz sualdir. İçişleri Bakanlığı bünyesinde yeni göreve başlayan 2018 bekçi aylığı emsali sayılabilecek jandarma ve polis aylıklarına mukayese et oldukça düşüktür.  Ayrı olarak lojman, taltif,yıpranma tazminatı gibi ehemmiyetli haklardan da faydalanmamaktadırlar. Uzun müddettir alım yapılmayan bir kadro olmasının bu vaziyetteki tesiri kuşkusuz çok büyüktür.Bekçi sayısı arttıkça, bekçilerin görev alanı arttıkça buna bağlı olarak özlük haklar iyileştirilecektir.

Bekçi Maaşları Ne Kadar 2019

 Oldukça eski bir mevzuat olan 1966 tarih ve 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında görev yapan bekçiler aylık 2895 TL maaş almaktadır. Bekar ve lisans mezunu olan bekçinin 2018 Ocak maaşı 2895, 2018 Temmuz bekçi maaşı ise 3.070 TL düzeyindedir. Bu rakamlara aylık olarak asgari geçim indirimi yansıtılacaktır.  Yılın son dört ayında ise vergi dilimine girileceği için gelir vergisi artışı sebebiyle son dört ay bekçi maaşı tekrar 150 TL civarında kayıp yaşamaktadır. Bütün bu hesaplar kafanızı karıştırdıysa 2018 net bekçi ücreti veya maaşı 3.000 TL düzeyinde olacaktır demek yanlış olmayacaktır.

Bekçi Nedir? Bekçi Ne İş Yapar?

 Temel görevi asayişi sağlamak üzerine heyeti bir kolluk olan bekçiler, sadece geceleri görev yapar. Yasalarında da gün batımında işe başlayıp, gün doğumunda mesaisinin biteceği açıkça belirtilmiştir. Gece çalışmak gerek uyku düzeni gerek aile hayatı açısından hırpalayıcıdır. Bu arada güvenlik kaygısı de hat evrededir.

Reklam

Uzun müddet sonra ilk defa 2017 seneninde alımı yapılan bekçiler şu an için yalnızca İstanbul’da görev yapmaktadır.  Önümüzdeki senelerde diğer büyük şehirlere de bekçi alımı yapılması ihtimali yüksektir. Kolluk olarak görev yapmanın tüm zorluklarını yaşayan bekçilerin gözaltına alınma yetkisi yoktur, bu gibi hadiselerde polis yardımı ve hakim kararı gerekmektedir. Üniformalı olarak görev yapma zorunluluğu mevcut olup bekçi kimliği ve rozeti de görev sırasında bulunmalıdır. Görevi nedeniyle standart donatımı arasında silah bulunmakla beraber ihtiyaç duyulan koşullarda ek silah ve donatımda verilebilecektir. Niteliği bakımından silahlı eğitim verildiği için savaş ve sıkıyönetim hallerinde silah altına alınmada önceliklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu