Reklam
Bileceksin

Beyin Cerrahı Nasıl Olunur?

Reklam
Beyin Cerrahı olmak isteyenler için Beyin Cerrahı kimdir? Beyin Cerrahı nasıl olunur? Beyin Cerrahı maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Beyin Cerrahı olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Beyin Cerrahı olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

Beyin Cerrahı Maaşları 2019

Nörocerrah ya da nöroşirürjiyen de denilen beyin cerrahları beyin, sinir, omurilik ve omurga cerrahisi ile ilgilenen kişidir. Peki Beyin Cerrahı nasıl olunur?

Beyin Cerrahı Olmak İçin Eğitim Süreci ve Aşamalar

 Beyin operatörü olmak belki de cerrahi alanların en zor dalıdır. Beyin operatörleri beyinde su birikmesine bağlı gelişen bunama, epilepsi, Parkinson, anevrizmalar, kafa travmaları, beyin urları, fıtıklar, omurilik ve omurga hastalıkları gibi daha pek çok hastalığın rehabilitasyonu ile ilgilenirler. Hastanın tüm beyin ve sinir sistemi doktorların elindedir ve yapılacak tek bir hata felç, sakatlık, konuşamama gibi problemler ile beraber psikolojik olarak dahi etkilenmelerin olabileceği vaziyetlerin yaşanması söz konusudur. Bu yüzden alınan eğitim ve uygulama alanları adaylar için hayati değer taşımaktadır. Beyin operatörü olmak isteyen bir kişi öncelikle ÖSYS ile başka bir deyişle YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavı imtihan mertebelerini geçip Lisans Yerleştirme Sınavı’de Tıp Fakültesi’ne girmek için şart olan puanı almak vaziyetindedirler.

Beyin Cerrahı Nasıl Olunur?

Hazırlık sınıfı haricinde 6 senelik eğitim veren Tıp Fakülteleri’ni muvaffakiyet ile bitirdikten sonra uzmanlaşmak istemeleri vaziyetinde yönelecekleri bölüm cerrahi bölüm olan Beyin ve Sinir Cerrahi olacaktır. Bu da Tıp Fakültesi’nden sonra 5 senelik bir asistanlık sürecinin eğitimini almaları gerektiği mananına gelmektedir. 5 senede kişiler ilk yıllar terik bilgileri öğrenecek anvak siğer yıllar pratik ve uygulama seneleri olacaktır. 5 senelik eğitim almak isteyen kişiler tabi ki asistan olabilmek için TUS’tan geçerli notu almalı hem de TUS’a girmeye de KPDS’den en az 50 puan alarak hak kazanmalıdırlar. Hazırladıkları tezin kabulü ile 5 senesi muvaffakiyet ile bitiren kişiler bir imtihana daha girerek artık Beyin ve Sinir Operatörü unvanını ele geçirebilirler. Akademisyen olarak devam edip profesör unvanına kadar yükselebilirler.

Beyin Cerrahının Çalışma Alanları

 Beyin cerrahları hastaneler ve ameliyathanesi olan izinli kuruluşlarda görev yapabilirler.

Reklam

Beyin Cerrahının Taşıması Gereken Özellikler

  •  Fen bilimleri başta olmak üzere ilgili alanlara gereli merakın duyulması,
  • El becerisi olan ve hızlı hareket ede biri olmalı,
  • Sabırlı, dayanıklı, sorumluluk sahibi ve dikkatli olmalı,
  • İletişim yönü güçlü olmalıdır.

Beyin Cerrahının Görevleri

 Hastanın tıbbi geçmişi hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu bağlamda şikâyetleri inceleyerek gerekli tanının koyulmasını sağlamalı ve tedavi sürecini buna göre incelemelidirler.

Beyin Cerrahı Maaşları 2019

 Devlette çalışan bir beyin cerrahı 3500- 45000 TL arası maaş almaktadır. Beyin Cerrahı nasıl olunur konusunu okudunuz. Doktor nasıl olunur konusunu da okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu