Reklam
Bileceksin

Cesaretinizi Arttırma Yöntemleri

Reklam
Kendinize güvenmekte zorluk mu yaşıyorsunuz? Cesaretinizin farkına varın ve cesur olun. Cesaretiniz durup dururken artmaz. Peki cesaretinizi arttırmak için ne yapmalısınız biliyor musunuz?

cesaretinizin farkına varın

“Neden yap(a)mıyorsun ? ” sualinin yanıtı net: “Cesaret yok!” Fırsatları kaçırmanın tek gerekçesi cesaretsizlik. Çoğu kimse bir takım adımlar atma gereğine inanıyor fakat cesaret yetersizliğinden bekliyor. Oysa kaide belli: “Büyük kârlar büyük rizikoların arkasında saklıdır.” Rizikosu ne kadar küçültürseniz kâr da o kadar küçülür, işte cesareti arttırma yöntemleri:

  • Rahat düzeninizi bozmayı göze alın; zira rahatlık batar, harekette bereket vardır.

  • Kontrol alanı dışına çıkamamak “kabullenilmiş kölelik” tir,çizgileri aşın. Hudutları çizen siz, içinde kalmayı seçen siz. Ayrı olarak bundan yakınan da siz. Başka bir deyişle filmin hem senaristi hem oyuncusu rolüyle nereye kadar? Kendi duvarlarınızı kendiniz örüyorsunuz. O duvarların altında kalmadan düze çıkın, alana inin. Üstelik sizinki hem yakıntı edip hem de kurtulamama hali. Cesaret duvarın dışına çıkmaktır, olduğunuz yere çakılıp kalmayın.

  • Ataleti (tembelliği) yenmek için kendinize mesele: “Bugüne kadar yaptığımdan daha değişik ne yapmam gerekli ki, hudutlarımı genişletebileyim?” Bu suale vereceğiniz yanıt değişik şeyler tecrübe edebilme iştiyakı uyandırır içinizde.

Reklam
  • Klâsik, pasif, negatif, statik bakış açınızı değiştirin; kendinize, hayata ve olaylara pozitif bakabilme, problemlere fırsat diye yaklaşma, negatiflikleri yarara dönüştürme kabiliyetinizi geliştirip buna uygun davranışlar sergilemeye çalışın.

  • Merak – cesaret arasında esrarlı bir ilmi ilişki var. Meraklı kişiler profesyonel alanda ve hususi hayatta yeniliğe açık, farklı şeylerler tecrübe edebilenlerdir. Merak cesareti kamçılar, merakınızı kamçılayacak yerler dolaş, görün, tanıyın.

  • “Bir sıkıntı hayata ihtimali” yanında yaşamama ihtimali” de var! Bardağın dolu tarafına bakmayı öğrenin veya bir de bunu deneyin. Çünkü ancak tecrübe etmekle “bir sıkıntı yaşanmadığını” görebilirsiniz.

  • Etrafınızda sizin için endişelenen, sözde sizi savunmaya çalışan veyahut başarınızı kıskanan negatifçilere karşı uyanık olun.

  • Cesaretsizliğin İlacı: Kendinize biraz uzaktan bakabilme yeteneği edinin. Olduğunuz yerden gördüğünüzle yukarıdan bakarken gördüğünüz resim aynı değildir.

Kaybedeceklerinizi gözünüzde küçültürseniz, kazanacaklarınız büyüyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu