Güncel
Yükleniyor...
Kolay öğrenmek ve gördüğümüz konuları pekiştirmek için ders tekrarı yapmak oldukça önemlidir. Ancak verimli ve etkili bir şekilde Ders Tekrarı Nasıl Yapılır biliyor musunuz?

Haftalık Ders Tekrarı Nedir?


Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?


 Başarılı olmak için yapılması gerekenlerin başında gelen ders tekrarı talebelerin çoklukla sıkılıp yapmak istemediği, onun yerine sual çözümüne geçtiği bir çalışma mertebesidir. Lakin tekrar yapılmadan soru çözümüne geçildiğinde daha büyük meseleler ortaya çıkar, talebe soruları çözemedikçe daha çok sıkılır ve o konuda başarısız olacağına inanıp çalışmayı bırakabilir.

Bu yüzden, her ne kadar bir an önce bu sıkıcı bulunan süreci atlayıp soru çözmeye geçmek istesek de soru çözümüne başlamadan konuyla alakalı her şeyi özümsemiş olmamız çok daha ehemmiyetlidir. Ders tekrarını daha eğlenceli hale getirmek için küçük renkli yapışkan kağıtlar kullanarak defteriniz üzerinde o kağıtlara ufak notlar alıp yapıştırabilirsiniz.

Ayrı olarak, her ders için küçük birer özet defteri edinin. Bu defterlere konu özetini kendi anlayacağınız şekilde yapın. Özet yaparken ehemmiyetli noktaları içermeniz ve olabildiğince kısa şekilde konuyu özetlemeye çalışmanız konu ile ilgili daha çok kafa yormanıza bu sayede konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Haftalık Ders Tekrarı Nedir?


 Gerek lise gerek ortaokul öğrencilerinin girdikleri imtihanlar öğrencilerin bir yıl süresince ansızın fazla dersi bir arada yürütmelerini gerektirmektedir. Hal böyleyken, talebenin tüm dersleri bir arada meselesiz bir şekilde yürütebilmesi yaptığı ders tekrarına bağlıdır. Haftalık ders tekrarı günü belirlemek talebenin randımanlı çalışma hesabına atabileceği güzel bir adımdır. Zira bir gün belirlemez ve tasarısız giderse talebe geriye baktığında ardında yığınla tekrar edilmesi şart olan ders ve konu biriktiğini fark edebilir ve toparlaması daha güç olur.

Talebenin haftada bir gününü ders tekrarına ayırması bu sebeple oldukça ehemmiyetlidir. Belirlediği günde geçtiği hafta içinde işlenmiş olan tüm konuları önce defterinde veya kitabında not alarak, sonra da kendi özet defterine konuları özetleyerek tekrar yapması gerekir. Ayrı olarak, şayet evvelce zorlandığı veya daha pekiştiremediği konular varsa tekrar günü içinde o konuları da tekrar etmesi önerilir.

İmtihanlara çalışırken ders tekrarı yapmak çoğu kez soru çözmekten dahi daha ehemmiyetlidir. Bu yüzden, öğrencinin sevdiği veya sevmediği her ders için ders tekrarını yukarıda belirtildiği gibi yaparak ilerlemesi oldukça ehemmiyetlidir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: