Reklam
Bileceksin

En Güzel Bilim Kurgu Kitapları

Reklam
okunması gereken bilim kurgu kitapları
En Güzel Bilim Kurgu Kitapları; Bu konuda listeyi izahtan önce şu hususa değinmek doğru olacaktır. En iyi, En güzel vb. kavramlar nicel olmadıkları sürece objektif olamazlar. Sıralama yapacağım 10 kitap kendi içerisinde bir sıralamaya tabi değildir. Bir takım arkadaşlar listeyi beğenmeyebilir, bazıları haksızlık yapıldığını daha iyi yapıtların sıralamada yer bulması gerektiğini düşünebilir fakat herkesin hemfikir olacağı bir husus var oda; listedeki tüm yapıtlar birer klasik. En Güzel Bilim Kurgu Kitapları için haydi başlayalım;


DUNE ÇÖL GEZEGENİ / FRANK HERBERT
Tam bir başeser. Vakiti gelince Herbert kitap serileri ile Dune serisini de ayrıntılı olarak izah etmek isterim. Arkadaşlar Dune serisi için söylenen şu: Şayet Herbert peygamber olduğunu öne sürseydi ve Dune serisi için mukaddes kitap deseydi muhtemelen 3-4 milyon taraftarı olurdu. Seri 6 kitaptan oluşuyor. Baba Herbert’in ölümünden sonra seriyi erkek çocuk Herbert devraldı ve bir sürü kitap yazdı. Hali hazırda dilimize çevrilmeyen kitaplar mevcut.
2001: BİR UZAY EFSANESİ / ARTHUR C.CLARKE
Arthur C. Clarke’ın Stanley Kubrick ile birlikte geliştirdiği, filmle bu arada yazılan bu klasik roman, uzay bulgusuyla insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilim kurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Seri toplam dört kitaptan oluşuyor.  Clarke ile ilgili bir bilgi daha vereyim. Kendisi şu anda kullanılan uyduların mucidi. 

TETİK / ARTHUR C.CLARKE
İsimi Tetik; şiddetin doruğa çıktığı bir dünyada sulhu getirebilecek tek şeydi belki de. İlk defa, silahlı güçlerin, diktatörlerin, gangsterlerin elinden bütün silahlar toplanabilecekti. Yoksa nükleer silahların savaşları ortadan kaldıracağına inananlar gibi, tetiğin mucidi bilim insanları da yanılmışlar mıydı? Bu yeni teknoloji beraberinde sulhu mı yoksa kargaşası mu getirecekti? Arthur Clarke’ın Micheal Kube-Mc Dowell ile beraber aldığı bir bilim kurgu klasiği. Seri iki kitaptan oluşuyor. Kütüphanenizde olması gerek bir kitap. Şu anda basımı yok. Sahaflarda bulmak çok zor. Umarız ithaki yayınları en kısa vakitte el atar.
 
VAKIF / ISAAC ASIMOV
Çok bekledik, çok özledik, uğruna sahaflara tonlarca para döktük ama nihayetinde ithaki telif hakkı sıkıntısını gidererek bastı. Roma İmparatorluğunun gerileyiş ve çöküş dönemini örnek alarak muhteşem bir galaktik imparatorluk yaratan Asimov’un zekâsı karşısında diliniz tutulacak. Kendisi aynı vakitte üç robot kaidenini koyan kişidir. Bir bilgi daha Asimov romanlarında Jüpiter isimli bir seyyareden söz eder. Eeee ne var bunda canım Jüpiter zati bir seyyare demeyin. Zira Asimov romanı yazarken Jüpiter daha keşfedilmemişti.
 
BEN ROBOT / İSAAC ASİMOV
Tanınmış kişi bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’un bilim kurguya en büyük katkısı Üç Robot Yasayı’dur. Üç Robot Yasayı’na göre;

Robotlar, insanlara zarar veremez veyahut eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
Robotlar, Birinci Yasa’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen buyruklara itaat etmek zorundadır.
Robotlar, Birinci veyahut İkinci Yasa’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını savunmak zorundadır.
Geleceği görmek böyle bir şey. Robotlar insana zarar verir mi? Demek ki verebilirmiş.
 

CESUR YENİ DÜNYA / ALDOUS HUXLEY
Kitabı okuyunca çok bahtlı olduğunuzu hissedeceksiniz. Neden mi? Şayet kitaptaki bir dünyada olsaydınız alfa, beta veyahut epsilon sınıfından olabilirdiniz. Huxley tam bir efsane. Sırası geldiğinde diğer kitaplarına da değineceğiz.
 
KET YILDIZI / ALEKSANDER BELYAEV
Yazar Sovyetler dönemi yazarı. Eminim birçoğunuz ilk kez duyuyorsunuz. Marsta uzaylılar komünist devrimi yapar. Daha sonra dünyaya insan kılığında bazı uzaylılar gelir. Sovyetlere gelerek devrimi yapan insanlardan birini, rızası ile alarak Marsa götürürler. Marstaki komünist gezegene hayran kalacaksınız. Ancak roman sonu sizi hüzünlendirecek. Oku Oku Oku…
 
FRANKEİSTEİN / MARY SHELLEY
Kendisine bir bilim dalı arayan Dr.Frankeistein en sonunda kimya bilimine alaka duyar ve kimyevi karışımları neticeninde bir cin alana getirir. Evet, doğru duydunuz. Frankeistein canavar değil cini alana getiren doktor. Canavarın ismi yok. Ondan cin diye söz ediyor ve onu yakalamaya çalışıyor. Zira alana getirdiği cin sevdiği insanları ve diğer insanları öldürmeye başlıyor. Kutuplara uzanan serüveni kesinlikle okuyun.
 
FAHRENHEİT 451 / RAY BRADBURY
Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun karar sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi çünkü itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise illegal olanların en tehlikelisini yakmaktı; Kitapları. Ancak bir gün karşılaştığı bir komşu kızı her şeyi değiştirdi. Çok tehlikeli bir şey oldu ve itfaiyeci Montag sorgulamaya başladı. Neden yakıyoruz…
 
KIZIL VEBA / JACK LONDON
London bilim kurgu mu yazar demeyin. Bir sürü var. Yıldız tozu. Ademden önce. Ama bence en güzeli Kızıl Veba. Veba salgını neticesi Amerika’da herkes can vermiştir. Bir avuç insan dışında. İhtiyar adama kulak verin. Çocuklara sayı saymayı baştan öğretiyor.

En Güzel Bilim Kurgu Kitapları Listesi bu şekildeydi. Yeni listeler ile görüşmek dileğiyle. Bu listeye girmeyi hak edipte almadığımız tüm yazar ve okurlardan şimdiden özür dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu