Güncel
Yükleniyor...
Öğrencilerin hemen hemen çoğu verimli ders çalışamamaktan şikayetçi. Ders çalışma konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Etkili ve verimli çalışmayı beceremiyorlar. Aslında bu sorunun hepsi öğrenciden kaynaklanmıyor. Eğitim sistemimiz ve okullardaki rehberlik hizmetlerinin yetersizliği ile alakalı bir durum. Bu yazıda siz değerli öğrencilere nasıl etkili ve verimli ders çalışabilirsiniz bu yöntemleri göstereceğiz.

verimli ders çalışmak


Planlı Çalışın


 Planlı çalışmak bu işin bariz en temel ilkesidir, planlı çalışırsanız bu durum size büyük avantajlar sağlayacaktır. Planlı çalışmanız için bir çalışma programına ihtiyacınız olacak. Çalışma programı sayesinde ne zaman ne yapacağınızı bileceksiniz bu sayede zamanı oldukça verimli kullanacaksınız. Zamanı verimli kullanmanız size derslerin yetiştirilmesini, tekrar için yeterli zamanı ve çözebileceğiniz fazladan sorular gibi avantajlar sağlayacaktır.

Amaçlarınız Olsun


 Hedefiniz veya herhangi bir amacınız olmadan başarılı olmanız pek olası değildir. Her şeyden önce kendinize bir amaç belirlemeli ve hedeflediğiniz yolda amacınıza uygun bir şekilde ilerlemelisiniz. Eğer amacınız yoksa hedefiniz de yok demektir. Mesela hedefiniz doktor olmak olabilir ancak amacınız hastaları iyileştirmektir. Amaçlar sizi hedeflere taşıyacak en önemli unsurlardan birisidir bu yüzden bir an önce kendinize bir amaç edinin.

Zamanı Verimli Kullanın


 Yukarıda planlı çalışmada da bahsettiğim gibi zaman bu sınavda sizin için en tehlikeli unsur ya en iyi dostunuz olur yada en kötü düşmanınız. Bu yüzden zamanı iyi kullanmalı, planlama yapmalı ve oldukça aktif bir çalışma içerisine girmelisiniz. Zamanı verimli kullanırsanız eğer gelecek hayatınızda da bunu yapmaya devam edersiniz ve geriye dönüp baktığınızda zamanımı bununla heba etmedim diye mutlu olursunuz.

Uygun Çalışma Ortamı


 Kendinize uygun bir çalışma ortamı hazırlayın, dershaneye giden arkadaşlar için etüt merkezi olabilir veya okula giden arkadaşlar için kütüphane olabilir. Ortamın sessiz olması ve sizin odaklanma sorunu yaşamamanız oldukça önemlidir. Çalıştığınız derste ki bilgilerin kalıcı olmasını sağlamak için odaklanmanız gerekir aksi halde konuyu anlamış olsanız da çalıştığınız dersi bir süre sonra unutacaksınız.

Başka Dersleri Düşünmeyin


 Eğer bir derse çalışmaya başladıysanız başka bir dersi düşünmeyin, o an için aklınızdan tüm soru işaretlerini ve bilinmezleri atın çünkü odaklanmanız ve tamamen konsantre olmanız sizin için oldukça önemli verimli bir şekilde ders çalışmak istiyorsanız eğer zihninizi boşaltmanız oldukça önemlidir.

Tekrar Yapmayı İhmal Etmeyin


 Ben bu konuyu anladım artık netlerim yükseldi hatta hiç yanlış yapmıyorum gibi düşünceler içerisine asla girmeyin. Bu dersler oldukça nankördür ve heyecan anında çalıştığınız her şeyi unutmanız kuvvet ile muhtemeldir. Bu neden ile çalıştığınız bütün dersleri gün sonunda ufak bir gözden geçirin ve o konuyu içinizden tekrar edin. Eğer bunu uyumadan önce yaparsanız gece boyu uyurken tüm zihninizde o dersleri tekrar edersiniz.

Bu yöntemleri uyguladığınız taktirde daha verimli ders çalışmış olacaksınız. İyi dersler...

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: