Güncel
Yükleniyor...
Hepinizin nefret ettiği hastalık olan gripten korunma yollarına değineceğiz. Grip bulaşması kolay olan bir hastalık olduğu için çoğumuz başkalarından grip kapıyoruz. Peki gripten korunmanın yolları nedir?

grip belirtileri ve grip nasıl geçer

Herkes gibi sizin de gripten korunmak için ipuçları aradığınızı tahmin ediyoruz. O halde şimdi, gripten korunmanın yolları nelerdir, sıralayalım. Fakat öncesinde; kendinizi kötü hissediyor ve gribe yakalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Grip Nedir? Belirtileri Nelerdir?


 Gripten korunma yolları hakkında detay vermeden önce “Grip nedir?” ya da “Grip belirtileri nelerdir?” sorularını yanıtlamak doğru olacaktır. Grip, influenza virüsünün neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Öksürme ve hapşırma sonrasında, havada canlı bir şekilde duran damlacıklar nedeniyle hastalık bulaşır. Gribin belirtileri arasında ise ateş, baş ve boğaz ağrısı, titreme, şiddetli halsizlik, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük ve burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı vardır.

Gripten Korunmanın Yolları


 Belirtileri Dikkate Alın

Ateş, üşüme-titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrısı, baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik, bulantı ve ishal gibi şikayetler olabilir. Gribi hafiften-ağır hastalık tablosuna kadar değişen bir klinikle seyredebilir. Ancak gebeler, çocuklar ve kronik hastalığı olan kişiler yüksek risk taşır. Grip virüsü her yıl değişime uğrar. Bu nedenle grip aşının da her yıl tekrarlanması gerekir.

Uykunuzu İhmal Etmeyin

Güçlü bir bağışıklık sistemi için günde 7-8 saat uyumanız çok önemlidir. Hafta sonları dahil uyku düzenine sadık kalın ve alkol, kafein ile geç yemek yeme gibi uyku kalitenizi etkileyecek faktörlerden sakının.

Ellerinizi Yıkamayı Unutmayın

Gün içerisinde pek çok noktaya dokunuyorsunuz ve bu da virüsleri elinizde barındırmanıza neden olabilir. Solunum yolu virüsleri temas ve havada asılı kalan damlacıklar aracılığıyla bulaşıyorlar. Bu nedenle özellikle toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda bulunduktan veya tokalaştıktan sonra ve yemeklerden önce ellerinizi mutlaka 1-2 dakika süreyle ovalayarak sabunlamanız çok önemli.

Ofis ve Ev Malzemelerine Dikkat Edin

İşyerinde klavye, kalem ve zımba gibi ofis malzemelerini ortak kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca telefon ve kapı kolları gibi ortak kullanılan malzemeleri günde bir kez dezenfektan ile silmenizde de yarar var. Aynı şekilde evde de havlu, çatal ve tabak gibi eşyaları ortak kullanmaktan kaçının.

Bol Bol Su İçin

Gripten korunmak için günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Masa başında çalışıyorsanız, yanı başınızda rahatlıkla görebileceğiniz bir yere 1-2 litre su koymanızda fayda var. Böylelikle her görüşünüzde size su içmenizi hatırlatır. İdrar ve dışkı, vücutta oluşan veya dışardan alınan toksinleri atmanın tek yolu olduğu için bol su kabızlığı da önleyerek bağırsak sisteminizin temizliğini de kolaylaştıracaktır.

Hastalığa yakalandıktan sonra ise başkasına bulaşmasını önlemek için gereken hususlar hakkında bilgiler veren Dr. Kasapoğlu şunları söyledi: "Öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık mendiller ile ağız ve burun kapatılmalı ve burun temizlenirken de tek kullanımlık mendiller kullanılmalıdır. Kullanılan mendiller açıkta bırakılmamalı, kapaklı çöp kutularına atılmalıdır. Öksürdükten, hapşırdıktan sonra eller yıkanmalıdır. Eller ağız ve burundan, gözlerden uzak tutulmalıdır. Evde toz alırken nemli bez kullanılmalı, hastanın dokunduğu yerler günde iki kez çamaşır suyu ve deterjan konmuş sıcak su ile silinmelidir. Hasta ziyareti mümkün olduğunca kabul edilmemelidir. Hastayla yakın temas halinde olanlar koruyucu maske takmalı, eller sık sık sabunla yıkanmalıdır."

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece gribin size bulaşma ihtimali oldukça düşecektir. Kendinize ve çevrenizdekilere dikkat edin. Sağlıklı günler dilerim...

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: