Reklam
Bileceksin

İş Hayatında Başarılı Olmak

Reklam
Çoğu insan iş hayatındaki tecrübesizliklerinden veya yanlış kararlar vermesinden şikayetçi olur. Peki iş hayatınızı düzene sokmak, iş hayatınızda daha başarılı olmak için neler yapacağınızı biliyor musunuz?

İş Hayatında Başarılı Olmak

İş hayatı dolaylı olarak insanın tüm hayatını etkileyen bir faktördür. Peki başarıyı yakalayan insanların bildiği, sizin ise bilmediğiniz nedir? İş yerinde nasıl davranmalı ast ve üstlerle ilişki nasıl kurulmalı? İşte iş hayatında başarılı olmanın yolları.

İş hayatında başarının sırrı nedir? İş yerinde patronla nasıl iletişim kurulur? İş arkadaşları ile ilişki nasıl olmalıdır? İş yerinde nasıl davranmalı nasıl konuşulmalıdır? İş hayatında başarı nedir? İş yerinde kriz yönetimi nasıl olmalıdır? İş yeri ve iş akışı ile ilgili bilinmesi gerekenleri size 7 maddede anlatacağız.

İş hayatındaki başarı da başarısızlıkta insanın genel hayatını etkileyen önemli bir faktördür. İş yerinde başarısız olan başarısızlığı veya dolaylı yoldan işsiz kalan bir kişinin tüm hayatı özellikle maddi sıkıntılardan ötürü allak bullak olur. Kişi kendini eksik ve yetersiz görür. İş ve iş hayatı ile ilgili bu tarz problemleri başarısızlıktan ötürü yaşamak istemeyenlerin bu yazımızı dikkatle okumasını öneririz.

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

 İş hayatında başarılı olmanın yolları içerisinde çok çalışmanın altın kural olduğunu bilmeyen yoktur. Fakat tek başına çok çalışmak başarı için yeterli değildir. Kişi çok çalışır fakat iş yerinde huzursuzluklara sebep olur. İş yerindeki huzursuzluk ise diğer kişilerin çalışma şevkini kırar. Kendi çok çalışsa bile genel olarak iş akışını, iş disiplinini, iş akışını engeller. Bu yüzden çok çalışmanın yanı sıra iş yerinde başarı için gereken farklı unsurlar bulunmaktadır. İş ortamında başarılı olmak için…

Reklam

Üstlerinizle İletişiminize Dikkat Edin

İş yerindeki üstleriniz sizin aynı zamanda referanslarınızdır. Performanslarınızı değerlendirir. Bu performans listesi sadece çalışma şeklinizle ilgili değil takım çalışmasına yatkınlığınız, görünüşünüz, işe bakış açınız, iş kurallarına riayet etmenizden tutunda bir çok maddeyi kapsar. Üstlerinizle iyi geçinmemek, iletişiminize dikkat etmemek ise dönemlik performans değerlendirmenizi ister istemez olumsuz etkiler.

İş ortamında üstlerinizle iyi iletişim içerisinde olabilmenin en akıllıca yolu onların nasıl bir yönetim şekli olduğunu, çalışma tarzının nasıl olduğunu iyi değerlendirmekten geçer. Hemen örnekleyelim diyelim ki üstünüz ekip çalışmasının gücüne inanıyor ve önem veriyor. Bu durumda üst ile iyi ilişki içerisinde olmak için ekip arkadaşlarını motive eden, onlara destek veren çalışan her zaman kıymetlidir.

Çalıştığı ortamı sürekli kontrol attın da tutan bir üste sahip iseniz onun kontrol mekanizmasını dizginleyerek sürekli rapor vermek, yapılan iş akışını kendisine bildirmek sizi bir adım daha öne çıkartacaktır.

İş yerinde gözlem çok önemlidir ve iş hayatında başarılı olmanın sırlarının birinci kuralıdır. Üstlerin beklentilerini bilmek, o beklentilere göre hareket etmek sizin üstlerinizle olan iletişiminizi kuvvetlendirir.

Küçük bir örnek daha vermek isterim çalıştığınız şirketin yönetim kurulu başkanı ile genel müdürü farklı tellerden mi çalıyor. İkisi de aynı şeyleri söylemiyorlar mı? İkisinin de düşünce ve görüşü aynı değil mi?

Aktif Olun

İş hayatında başarı için diğer bir maddemiz ise aktif olmaktır. Kimse yanında uyuşuk birini barındırmak istemez. Yalnız aktifliği sadece hareket anlamında değerlendirmeyin. Aktiflik sadece hızlı hareket etmek değildir.

Çalıştığınız birinde toplantı yapacaksınız. Köşeye geçip dinlemek, toplantı boyunca susmak sizi sadece silik bir görünüme sokacaktır. Varlığınızla yokluğunuz anlaşılmaz pasif konumuna düşersiniz. Bu durumda yapılması gereken şey o toplantıya katılmadan önce toplantı gündemi ile ilgili dersinize çalışmak, gerekiyorsa raporlarınızı hazırlamak ve yeri geldiğinde masaya çıkartmaktan başka bir şey değildir.

Geçmiş iş tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki genelde toplantı esnasında herkes kendini veya çalıştığı birimi savunmaya çalışır. İşler düşükse ekonomik kriz der. Müşteri yoksa yeni açılan rakiplerden bahseder. Poşet yoksa üretici firmaya topu atar. Yapmayın! Aktif olmak savunmak değildir. Topu başka yerlere atmak yerine iç düzende başaramadıklarınızdan bahsedin. İyi bilmiyorsanız konuşmayın. Bildiğiniz konuda yorumunuzu da esirgemeyin. Konuşmuş olmak için konuşmayın.

Reklam

Dış Görünüşünüze Dikkat Edin

Dış görünüşünüz işinize, çevrenize, iş arkadaşlarınıza, müşterilerinize verdiğiniz önem değer anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kendinize olan güveninizi arttırır. İster resmi bir yerde çalışın isterse sadece spor giyim satan bir mağazada çalışma yerinize uygun giyinip hareket etmek, kendi stilinizi yaratmak aynı zamanda prezentabl olduğunuzu gösterir. İş yerinde nasıl giyinmeniz gerektiğini daha iyi anlamak prezentabl olmak için Prezentabl nedir? Prezentabl olmak ne demek? Adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Düzenli ve Planlı Çalışın

Düzenli ve planlı çalışmak profesyonellik demektir. İşinin uzmanı olmayan profesyonel olamayanın koltuğu sallantıda demektir. Unutmayın ki hiç kimse vazgeçilmez değildir. Çevrenizde sizin yaptığınız işi yapabilecek insanlar vardır. Oturduğunuz koltuğu hak etmek tecrübe ve başarıdan geçer. Belli başarıya sahip, belli tecrübeye erişmiş kişide işinin uzmanı yani profesyonelidir.

Planlı çalışmak ise sizi her geçen gün daha ileriye taşıyacaktır. Yapılacak işe göre hareket etmek zamanını tasarlamak, organize olmak size aynı zamanda zaman kazandıracaktır. İş akışına göre yaptığınız planı belli bir düzene sokmak zamanı organize etmek üstleriniz tarafından kolaylıkla fark edilecektir.

Soğukkanlı Davranın

İş yerinde başarılı olabilmek için soğukkanlı olmak iş hayatının stres ve sıkıntılarından etkilenmemek çok önemlidir. İş yerinde başarının temel kuralları içerisinde negatif duygularla başa çıkabilmek yatmaktadır. Her iş yerinde bir takım problemler olabilir. Soğukkanlılığı koruyarak probleme dahil olmamak, tepki göstermemek, gerekirse sakinleşmeyi bekleyebilmek iş hayatındaki sürekliliğinizi arttırır. Unutmayın ki ani tepkiler ile yapılabilecek en ufak hata sizi işinizden edebilir.

Öneriler Sunun

Projelerinizi, fikirlerinizi ortaya çıkartmadığınız sürece çokta başarılı olmuş sayılmazsınız. Her iş veren sahip olduğu iş yerini daha ileri taşımak ister. Siz ise fikirleriniz düşünceleriniz ile bir adım ileri gitmeye ışık tutabilirsiniz. Fikirlerinizi sadece genel toplantılarda herkesin içerisinde paylaşmanız sizin önünüzü aydınlatacaktır. Aksi taktirde fikrinizi veya projenizi başka biri sahiplenip kendi projesi gibi gösterebilir.

Kendinize Zaman Ayırın

Her ne iş yapıyorsanız yapın sizin beyniniz, kaslarınız, sinirleriniz birer makine değil. Hem kendiniz hem de iş yerinize faydalı olabilmek için zaman zaman mola vermeyi ihmal etmeyin. Gerekirse beş dakika her şeyi bırakın bir kahve için, kendinizi rahat hissedeceğiniz şekilde davranın kafanızı boşaltın. Kendinizi hareket ettirin ama işten 5 dakika uzaklaşın bu sayede hem sonraki çalışma anlarınız için kendinizi daha zinde hissedeceksiniz, hem de iş yerine daha faydalı bir çalışma sergileyeceksiniz.

İş yerinde başarı yakalamak, iş ortamında başarılı olmak için sizlere iş yerinde başarılı olmanın yollarını anlattık. Size minik birde dip not düşmek isterim. Çevrenizdeki başarılı insanları takip edin, neler yaptıklarını inceleyin size iyi bir kaynak olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu