Güncel
Yükleniyor...
Kimyager olmak isteyenler için kimyager kimdir? Kimyager nasıl olunur? Kimyager maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde kimyager olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Kimyager olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

Kimyager Maaşları 2019


Kimyager Kimdir?


 Üniversitelerin 4 yıllık Kimya Bölümlerinden mezun olan; organik kimya, anorganik kimya, analitik kimya, biyokimya, gibi üst düzeyde eğitim alan kişiler Kimyager denilmektedir. Hayatımızın birçok noktasında gıda,ilaç gibi durumda bir kimyagerin imzasını görebilirsiniz.

Kimyager Nasıl Olunur?


 İlgili üniversitelerin 4 yıllık lisans ve üstü bölümlerinden mezun olunarak kimyager olunabilir, Bu düzeyin altındaki kişiler kimya teknikerdir.
Kimyagerler nerede çalışır? Günümüz koşullarında ülkemizde Birçok kimyager iş bulamamaktan yakınmakta ve mesleği ile alakalı bir iş bulamadığı zaman devlet memurluğunu kazanarak polislik gibi çeşitli kamu görevlerini tercih etmektedir. Son zamanlarda Kimyagerlerin iş imkanları artmış olmakla birlikte son çıkan iş güvenliği kanunu sayesinde iş güvenliği uzmanı da olabilmektedirler. Hatta kimyager bir iş güvenliği uzmanı çok aranan bir meslektir, imza yetkisi firmalarda çok işe yaradığından kimyagerlerin aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığını da almasında büyük fayda vardır.

Kimyager İş Olanakları Nasıldır?


 Özellikle son yıllarda Kimyagerlerin iş olanakları iyi seviyeye gelmiş, verilen imza yetkileri ile Açıkta kalan yetişmiş kimyagerlerimiz iş bulabilmektedirler. Neredeyse Her iş yerine gerekli olan iş güvenliği uzmanı sertifika yetkisi verilen kimyagerler rahatlıkla iş bulabilmektedirler.  Özellikle plastik sanayinde çok fazla ihtiyaç duyulan bir meslektir. Boya sanayisi için de en çok aranan mesleklerden bir tanesidir.

Kimyager Maaşları


 Kimyager maaşları nedir? kimyager maaşları kamuda 2400 TL ile başlayıp 3200 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde kimyager maaşları iş güvenliği sertifikası olup kurumsal bir firmada çalışmaları durumunda 4000 TL ile 6000 Tl arasındadır, genellikle yönetici pozisyonunda çalışmaktadırlar.

En Az Maaş Alan Kimyager


 Kimyager olarak mezun olanlardan 2018 yılı için tespit edilen İstihdamı Zorunlu Personel,Sorumlu Teknik Eleman, Sorumlu Müdür Asgari Net Ücreti ile İlk İşe Giriş Asgari Net Ücretleri aşağıdaki gibidir. Kimyagerler derneği , yeni mezun ve yönetim kurulunda aktif rol alan kimyagerler için taban fiyat belirlemiştir. 2018 kimyagerler dernek odasının belirlediği rakamlar aşağıdaki gibidir.

Tespit Edilen Kimyager Maaşları 2019


 İstihdamı Zorunlu Personel, Sorumlu Teknik Eleman ve Sorumlu Müdür unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan üyelerimiz için, 30 gün sosyal güvencesi sağlanmış aylık taban ücretin net 4.230,00 TL (Dört bin ikiyüz otuz Türk Lirası) ( Yönetim Kurulumuz 06.01.2018 Tarih ve 259/2 sayılı kararları gereği 01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere )

İlk İşe Giriş En Az Net Ücreti;


 Tespit edilen 2018 yılı için Kimyager ünvanı ile tam zamanlı olarak ücretli çalışacak olan üyelerimiz için, 30 gün sosyal güvencesi sağlanmış mesleği ile ilgili tüm işletmelerde ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari net ücret: 3.300,00 TL/ Ay (üç bin üç yüz türk lirası )

şunu da belirtmek isteriz ki, Fakat yeni mezun ve iyi iş bilmeyen kimyagerler bu maaşların yarısı kadar bile alamayabilirler. Özel sektörde yeni işe başlayan bir personel 1800 TL Civarına kadar maaş ile başlayabilmektedir, Birazda bu personelin kalitesine ve biraz da şansına bağlıdır. Aynı zamanda kendi işletmesini kurup işleten bir kimyager aylık 10.000 TL ve üzeri kazançlar da elde edebilmektedirler.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: