Reklam
Bileceksin

Küresel Isınmanın Sonuçları

Reklam
Günümüzde büyük bir sorun teşkil eden küresel ısınma her ne kadar umrumuzda olmasa da ilerde fazlasıyla sorun yaşayacağımız bir konu. Küresel ısınmanın etkisiyle birçok sorunla karşı karşıya kalabiliriz. Peki küresel ısınma nedir? Küresel ısınmanın sonuçları nelerdir? Gelin bu soruları yanıtlayalım.

Küresel ısınma nedir 2019

Küresel ısınma kavramını son senelerde oldukça sık duyuyoruz. Her sene bu tehlikenin ehemmiyeti vurgulanıyor, ister istemez herkesin kafasında nasıl bir tehlike içinde olduğumuz yansıtılmış oluyor. Yirminci asrın devrimlerinden sonra insan hayatındaki kolaylıklar bir çeşit enerji tüketimini beraberinde getiriyordu. Tabiata zarar veren enerji tüketiminin çok küçük bir parçası olan Küresel ısınmayı herkesin anlayabileceği bir dilden anlattık.

Buna benzer bir yazıyı iki yıl önce de yazdığımı anımsıyorum, ödevine adımı ilave edip resmini yollayan dahi olmuştu. Yaşadığımız jenerasyonda Küresel ısınmanın ismini duymamak olanaksız. Bilhassa bu yaz vakitlerinde tesirini az çok anladığımızda TV kanalları 65+ kitleye yönelik haberler hazırlıyor.

Küresel Isınma Nedir?

 Küresel ısınma, atmosfere salınmakta olan karbondioksit gibi zehirli gazların dünyamızda sıcaklık artışına sebep olmasıdır. Aslına bakarsak bu doğal bir olay fakat son yıllarda bunun olağanüstü şekilde artışını görmekteyiz. İnsanların bu gazların salınımına sebep olması ile denge bozulmuş olur.Dünya’da sera etkisine sebep olan gazlar %36-70 Su buharı, %9-26 Karbon dioksit, %4-9 Metan ve %3-7 ile Ozon’dur.

Sera Etkisi Nedir?

 Atmosferde stratosfer isimi verilen tabakadaki gazlar ve su buharı tabii bir sera tesiri yaratır, bu şekilde ısı balansını savunmaktadır. Bu tabakanın görevi güneşten gelen zararlı ışınların bir bölümünü uzaya geri göndermektir. Geriye kalan ışınlar sıcaklık tesiri yarattıktan sonra dönüşümlü bir şekilde geri gönderilir.

Reklam

Sera gazları olmasaydı güneşten gelen ışınlar dünyayı aşırı derecede ısıtır, gece-gündüz sıcaklık farkından dolayı dünyadaki hayat biterdi.

Küresel Isınmanın Oluşumu

 Petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtların kullanımı ile  atmosfere karbondioksit, metan ve azot oksitleri gibi bir hayli zehirli gaz dağılır. Bu gazlar atmosferde bulunan sera gazlarının artışına neden olur. Bu yüzden zarar gören natürel döngü, güneşten gelen ışınları gereğinden fazla geçirerek yer yüzünün daha fazla ısınmasına kapı aralar. Ayrı olarak yer kabuğundan yansıyan ısının tekrar atmosfer dışına çıkmasını engelleyerek sera tesirinin artmasına kapı aralar. Bu olay giderek dünyadaki vasati ısı artışında tesir edecektir.

Küresel Isınmanın Sonuçları

 Küresel ısınmanın iklim değişikliklerine neden olması ile, şiddetli kasırgalar ve sellere neden olurken, uzun süreli kuraklıklar ile çölleşmelere neden olacaktır. Kutuplardaki buzulların erimesi kıyı kesimlerin sular altında kalmasına sebep olacaktır. Bu da dünyadaki yaşanabilir alanı azaltacaktır. Dağlarda bulunan kar, ısı değişimleri nedeniyle çığlar oluşturacak ve çevresindeki yerleşim bölgelerini tehlikeye sokacak. Su kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu susuzluk ortaya çıkacak. Sıcaklık artışları sonucunda kuraklık, çölleşme ve orman yangınları daha sık gerçekleşecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu