Reklam
Bileceksin

Limonlu Çayın Sağlığa Yararı

Reklam
Çayına limon sıkanlar ve limonlu çay içenleri çok meraklandıracak bir konu. Limonlu çayın yararları nelerdir? Limonlu çay içmek sağlığımıza nasıl bir yarar sağlar? Limonlu çayın bilinmeyen faydaları…

Düzenli bir şekilde limon çay içenler muhtemelen en talihli kişilerdir zira limonlu çayın bir hayli sıhhat faydası bulunmaktadır. Limonlu çay vücudu içten temizlemesi ile tanınır, vücudu yeniler ve enerji verir. Limonlu çayın faydaları bunlarla hudutlu değildir.

Limonlu Çay Nedir?

 Limonlu çay, benzersiz bir lezzet vermek için limon suyunun ilave ettiği siyah çay veya yeşil çay içeceğinden başka bir şey değildir. Limonlu çay yalnızca limon suyu ve şekerli sıcak çay içerir. Masala limon çayı ise (Hindistan kültürüne ait bir çay), kavrulmuş kimyon tohumu tozu, limon suyu, Himalaya siyah tuzu ve şeker içeren sıcak çay içerir, bu çayın keskin, baharatlı bir tadı vardır. Limon suyunun ilave etmesi yalnızca rengini daha bariz hale getirmekle kalmaz bu arada tadını da iyileştirir. Mükemmel lezzet için limon suyu doğru miktarda olmalıdır.

Limonlu Çayın Yararları

 Limon suyu ile balın yararları birleştiğinde limonlu çay gazlı, asitli içeceklere ve kahveye göre daha sağlıklı bir içecek haline gelir. Çeşitli şekillerde hazırlanan limonlu çayların yararları aşağıda izah etmiştir.

Temizler ve detoksifiye eder: Limonlu çayın sıhhat faydalarının çoğu, zehirli maddeleri sistemden çıkararak vücudu temizlemesi gerçeğine bağlıdır. Zehirli maddeler çeşitli hastalık ve enfeksiyonları çağrı eder. Mükemmel bir detoksifiye edici olan limonlu çay bu hastalıkların ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

Reklam

Soğuk algınlığını ve gribi rehabilitasyon eder: Limonlu çay grip ve soğuk algınlığı semptomlarını giderebilir. Soğuk algınlığı ve grip vaziyetinde, çaya zencefil ilave edebilir ve günde 3 ila 4 defa içilebilir. Sadece boğaz ağrısından kurtarmakla kalmaz, aynı vakitte bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarında sıcak meblağ. Sıvı, boğazdaki mukusun incelmesine yardımcı olur. Et suyu, çay veya limon suyu ve ılık suda bal gibi sıcak sıvılar boğazı deşarj olur.

Psikolojik yararlar sağlar: Limonlu çay, zehirli maddeleri kandan uzaklaştırır ve bu yüzden vücuda enerji verir, zihni yeniler ve zihni temizliği arttırır. Stres, çeşitli ruh sağlığı meselelerini tetikleyen kandaki zehirli maddeleri üretmekten sorumludur. Limonlu çay baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk ve yorgunluk için mükemmel bir çaredir. Kanı temizleyerek kişiyi aktif ve sağlıklı tutar.

Kardiyovasküler yararlar sağlar: Moleküler beslenme ve gıda araştırmalarına göre çay, kalp damar hastalıklarına karşı savunma sağlar. Limonlu çay, lipidleri ve irini azaltan, arterlerde kan pıhtılarının oluşumunu önleyen flavonoidler içerir. Bu sebeple limonlu çay içilmesi kişilerin kalp hastalıklarıyla mücadelesine yardımcı olur.

Tabii antiseptiktir: Hemen herkesin bildiği gibi, limon tabii bir antiseptiktir. Limonlu çay antiviral ve anti bakteriyel özelliktedir. Bu özellikleri sebebiyle düzeli tüketilirse hastalıkların ve enfeksiyonların rehabilitasyonuna, iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Sindirim sıhhatine katkı sağlar: Limonlu çay, sakinleştirici tesiriyle sıhhatli sindirimi kolaylaştırır. Bunun sebebi zehirli maddeleri ve atık ürünleri ortadan kaldırması ve vücudun içinde bulunan yararlı maddelerin çoğunun emilmesini sağlamasıdır. Limondaki sitrik asit sindirime ve böbrek taşlarının erimesine yardımcı olurken, askorbik asit iskorbüt hastalığını önleyen natürel bir antioksidandır.

Cerrahi şişliğin rehabilitasyonunu sağlar: Cerrahi şişlik veya ödem yaygın bir operasyon sonrası vaziyettir ve enjeksiyonlar, ölü yağ hücreleri ve sızan kan sıvından kaynaklanır. Sıvılar vücut dokuları arasında birikir, ağrıya ve rahatsızlığa kapı aralar. Limonlu çay çoğunlukla ödem vaziyetini azaltmak ve hafifletmek için doktorlar tarafından önerilir. Bunun dışında limonlu çay ayrı olarak anestezinin toksik tesirlerini ortadan kaldırır ve kadınların adet döngüsü esnasında ağrıyı azaltır.

İnsülin aktivitesini artırır: Vücudun glikoz veya şekeri enerjiye dönüştürmesi için insülin gerekir. Bir araştırma çalışmasına göre çayın insülin aktivitesini arttırdığı belirlemiş ve aynı yararların limonlu çay tarafından da sağlandığı bulunmuştur.

Demir emilimini kolaylaştırır: Çay, genel olarak vücut tarafından heme olmayan demirin emilimini engelleyebilir. Bununla beraber, limonlu çaydaki C vitamini heme olmayan demir emilimini artırabilir. Böylelikle, çaya limon suyu ilave etmek sade çayın negatif tesirine karşı koyabilir.

Cilt için yararlıdır: Çoğu kişi cilt için C vitamininin yararlarının farkındadır. Limon, iltihaplı sivilce ve diğer cilt bozukluklarını dahili olarak azaltmaya yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Böylelikle, limonlu çay tüketimi akne ve çeşitli cilt bozukluklarıyla savaşmaya yardımcı olabilir.

Anti-kanser özelliklere sahiptir: Hem limon hem de çay kuvvetli antioksidan özelliğe sahiptir. Bu, çaydaki polifenollerin varlığına ve limonda bol miktarda antioksidan C vitamini bulunuyor olmasına bağlanabilir. Antioksidanlar sadece sağlıklı hücrelerin zarar görmesini önlemez, sağlıklı olmayan hücreleri de öldürür, dolayısıyla kanserli hücrelerin büyümesinde önleyici rol oynar. Limonlu çayın kanser karşıtı özellikleri cilt kanseri rizikonunu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca limonlarda limonoid isimli bileşikler boldur. Bu bileşikler ağız, akciğer, meme, mide ve kolon kanserleriyle savaşır.

Reklam

Limonlu Yeşil Çayın Yararları

 Yeşil çay, limon suyuyla alındığında bir dizi sağlık faydası sağlayabilir. Limon suyu sayesinde yeşil çayda bulunan antioksidanların etkinliği ve emilimi artar. İnce ve kalın bağırsaklar alkali hale geldiğinde, besin emilimi sırasında midedeki kateşinler bozulur. Limon suyu vücut tarafından yeşil çaydan ele geçirilen kateşin miktarını büyük oranda artırabilir.

Diğer Yararları

Limonun yararlarına limonlu çay ile kolayca erişilebilir. Doğal bir diüretik (idrar söktürücü) olarak, limon suyunun alımı idrar imalatını teşvik etmeye yardımcı olur. Benzer şekilde, gingivitis veya diş eti irini için de mükemmel bir çözümdür. Limonda bulunan uçucu yağlar antimikrobiyal özellikler içerir.

Limonlu Çay Nasıl Yapılır?

 Limon çayı hazırlamak hiç de zor değildir. Aşağıda limonlu çay hazırlamanın kolay bir yolu verilmiştir.

Malzemeler:
—1 su bardağı su
—Taze sıkılmış limon suyu
—Bir çay kaşığı kuru çay yaprağı
—Tatlandırmak için şeker veya bal

Hazırlama işlemleri:
—Suyu bir cezveye koyun ve ısıtmak için ocağın altını açın.
—Su kaynayınca ocağı söndürün.
—İçine açık çay seçenek ediliyorsa ½ çay kaşığı veya daha demli seçenek ediliyorsa ¾ çay kaşığı çay yaprağı ilave edin.
—Alternatif olarak, aynı oranda yeşil çay kullanabilirsiniz.
—Takriben olarak 2- 3 dakika demlenmesi için bırakın.
—Demlenen çaya çeyrek limonun suyunu ilave edin.
—Tatlanması için mantıklı miktarda şeker veya bal ilave edin.

İşte, limon çayınız hazır. Şifa niyetine için. Taze zencefil ilave ederek bu çay daha lezzetli hale getirebilir veya daha fazla sıhhat faydası için nane yaprağı ilave edebilir. Daha heyecan verici bir tat isteyenler, bir tutam kaya tuzu veya ‘kala namak’ isimiyle da tanınan siyah veyahut esmer Hint tuzu ilave edebilir. Limon otu da limonlu çaylar için iyi bir bileşendir.

Limonlu Çay İle İlgili Önlemler

 Limonlu çay, çeşitli faydalarına karşın kimi insanlar için uygun değildir. Limonlu çay tüketimi için şunlara dikkat edilmelidir:

—Limonlu çay genellikle çocuklar için uygun değildir.
—Gebelik ve emzirme döneminde limonlu çaydan daha çok kaçınılmalıdır.
—Tansiyonu yüksek olanlar düzenli limonlu çay tüketiminden kaçınmalıdır.
—İshal veya irritabl barsak belirtisi vaziyetinde limon çayı tüketilmemelidir. Bunun yerine sade siyah çay tüketilebilir.
—Rastgele bir rahatsızlık için özel bir ilaç kullanılıyorsa, limonlu çay içmeden önce tıbbi tavsiye alınması önerilir.

Sağlığa faydaları, ferahlatıcı tat ve aroma kombinasyonu isteyenler için limonlu çay doğru seçenektir. Yaz ayları başladığında gazlı içeceklerin yerini ferahlatıcı buzlu limonlu çay alabilir. Limonlu çay iyi bir tercih olsa da yukarıdaki teklifler dikkate alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu