Güncel
Yükleniyor...
YKS için hazırlanan öğrencilerin işine yarayacak çalışma yöntemleri sayesinde kendinizi ve okuduğunuzu daha iyi anlayarak etkili bir şekilde ders çalışmış olacaksınız. Gelin yks için etkili ders çalışma yöntemlerine bakalım.Pomodoro Tekniği


 YKS oldukça fazla çalışmayı gerektiren, çok sayıda konudan mesul olduğumuz ve test tekniğine hakim olmamızı gerektiren bir imtihan. Ancak yük ağır olunca, insanın evvela gözü korkuyor ve motivasyonumuzu acilen yitirebiliyoruz. Bu tip vaziyetlerde, erteleme davranışı sinsi sinsi yerleşiyor bünyemize.

Elbette bu vaziyet yalnızca YKS konusunda de değil. Her insan hayatında en az bir sefer dahi olsa yapması şart olan bir işi ertelemiş, sonra yaparım diye kendine söz vermiş ve belki de tam o şeyi yaparken dikkati dağılıvermiştir. Okuldan haneye geldiğinizde, “yemek yiyeyim, biraz dinlenir çalışmaya başlarım” diye kaç sefer kendi kendinize söz verip sözünüzden caydınız? Kendinizi hemen kötü hissetmeyin zira bu problem talebeler arasında oldukça yaygın ancak çözümsüz değil.

Evvela bu bir gaza getirme yazısı değil, bir çözüm teklifi. Çünkü insan, gaza getirme metoduyla kalıcı bir farklık yapabilecek yapıda bir varlık değil. Oysa YKS’ye hazırlanan talebeler için müddet kısıtlı ve hemen bir farklık gerekiyor. Farklık ise üzerinde düşünülerek ele geçirilebilecek bir şey değil, aksiyon gerekiyor. Ancak şart olan aksiyon çok büyük olursa, insan bunu sürdüremiyor. Şayet sizin de meseleniz bir türlü masanın başına oturamamak veyahut oturduğu halde bir türlü tam çalışmaya başlayamamak ise bu teknik işinize yarayabilir.

Pomodoro Tekniği Nedir?


 Bu teknik, Francesco Crillo tarafından dizayn edilmiş bir teknik. Pomodoro İtalyanca’da ‘domates’ mananına geliyor. Mutfaklarda kullanılan domates biçimli sayaçlar tekniğin isim babası. Emel, zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlamak ve 25 dakika süresince, telefon, bilgisayar, annenin elinde meyve tabağıyla odada belirmesi de dahil olmak üzere hiçbir dikkat dağıtıcı olmaksızın çalışabilmek. 25 dakika boyunca hiçbir ara verilmemeli. 25 dakikanın nihayetinde ise 3-5 dakikalık bir ara veriyorsunuz ve böylelikle bir Pomodoro’yu bitirmiş oluyorsunuz.

Teknik oldukça tesirli zira çalışma vakiti katı bir şekilde belirlenmiş vaziyette ve vakit aralıkları herkesin uyabileceği kadar kısa. Gerek YKS gibi test tekniğine yönelik imtihanlara gerekse derse çalışırken tesirli bir biçimde uygulanabiliyor. Evvela yapmanız şart olan bir hedef belirlemek. Mesela Türkçe dersi için paragraf bilgisi testi çözmeniz gerekiyor. Hedefinizi belirlediniz. Daha sonra bu hedefin kaç Pomodoro gerektirdiğini hesaplamalısınız. Mesela bir test çözmeyi amaçlıyorsunuz, testte 20 sual var, tahmini olarak 25 dakika da bitebileceğini hesap ettiniz. Şimdi de işe koyulmalısınız. 4 Pomodoro sonunda 15-30 dakikalık bir ara vermeyi hakettiniz. Şimdi adım adım sıralayalım:

 • Çalışmanız gereken konuyu belirlediniz.
 • Konunun kaç Pomodoro (kaç 25 dakikalık periyot) gerektirdiğini hesapladınız.
 • Telefon, bilgisayar ve tüm diğer dikkat dağıtıcıları uzaklaştırdınız ya da kapattınız. Ailedeki herkese sayacın sesini duymadan rahatsız etmemesini tembih ettiniz.
 • Sayacı 25 dakikaya ayarladınız.
 • Sayaç çalar çalmaz çalışmayı bıraktınız ve 5 dakikalık bir ara verdiniz.
 • 5 dakikalık aranın sonunda yine sayacınızı kurdunuz. Ve yine çalışmaca!


Önemli İpuçları:


 25 dakikalık Pomodoro esnasında, çalışmayı tasarıladığınız bölüm bitti ne yapmalısınız?


Sayaç çalana kadar çalışmaya devam etmelisiniz. Bu yüzden tasarılama yapmak çok ehemmiyetli. Çalışmaya başlamadan önce nelere çalışacağınızı iyi belirlemelisiniz, tahmini kaç dakikada bitireceğinizi iyi belirlemelisiniz, çalışacağınız her şey elinizin altında olmalı, yerinizden kalkıp kitap aramaya başladığınız anda artık o Pomodoro sayılmaz. Yine başlamalısınız.

Pomodoro, çalışmayı bitirmeye yetmedi. Sözgelişi test yarım kaldı, ne yapmalısınız?


Netlikle kalemi elden bırakıp ara vermelisiniz. Sayaç çaldığı anda, “bir soru daha çözeyim de bari test bitsin” demek yok. 5 dakikalık arayı hak ettiniz, tadını çıkarın.

İçeri giren küçük kardeşiniz, kitabınızı alıp kaçtı ve Pomodoro bölündü ne yapmalısınız?


O Pomodoro artık boşa gitti, geçersiz. Yeniden başlamalısınız. Unutmayın burada emel emeğinizi heba etmek değil, çalışma disiplini oluşturabilmek. Uydurma sebepler üretmeye mani olmak. Bir kez bile boşvermeye ve erteleme alışkanlığının dönmesine izin vermemek.

En kolay şeyde dahi Pomodoro’yu geçersiz mi sayacağım?


Tabii ki hayır. Dikkat dağıtıcı öğe elbette yalnızca çalan bir kapı zili de olabilir ancak bizzat sizin kalkıp kapıyı açmanız gerekmediyse göz ardı edebilirsiniz. Veyahut anneniz size aç olup olmadığınızı sordu, kısaca cevaplayıp çalışmaya dönmekle Pomodoro bozulmuş sayılmaz. Özetle, dikkat dağıtıcı unsurun sizi çalışmadan koparacak kadar büyük olmaması halinde Pomodoro geçerli sayılır.

3-5 dakikalık arada ne yapabilirsiniz?


Çalıştığınız şeyle ilgilenmek dışında rastgele bir şey yapabilirsiniz ancak, internete girmek, telefonda iletileri kontrol etmek yok. Bunlara 5 dakika ayırıp bırakacak kadar ustalaşmadığınızı unutmayın. Araların amacı, zihninize bir soluk alma fırsatı vermek. Bu günlerde sırasında zihininiz için yoğun bir faaliyette bulunursanız, diğer Pomodoroları yapabilme gücünüz kalmaz. Bu yüzden fiziksel bir şey yapabilirsiniz. Su içmek, evin içinde bir yürüyüp gelmek. Ya da zihni bir şey, yaz tatilinde yaşadığınız güzel bir olayı düşünmek gibi.

Günün sonunda amaç, amaçlanan Pomodoro sayısına erişebilmek. Şayet muvaffak olursanız kesinlikle kendinize küçük bir ödül verin. Başlangıçta bir Pomodoro’yu bile bitirmekte zorlanabilirsiniz. Senemeyin ve tekrar deneyin. Alışkanlıklar ancak başka alışkanlıklar edinilerek değiştirilebilir. YKS gibi uzun soluklu yüksek performans gerektiren, maraton tipi sınavlarda ancak devamlılıkla başarılı olunabilir. Çalışmak bir kez alışkanlık haline gelince, üzerinde düşünmemeye, zorlanmamaya ve kendiliğinizden çalışmaya başlayacaksınız!

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

2 yorum

 1. Merhabalar,

  Zaman hepimiz için en değerli kaynaklardan biri. Zamanı etkili kullanmak, işlerimizden verim almamızı sağlıyor ancak bu hiç de kolay değil. 1980'lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, zaman yönetimi konusunda problemler yaşayan kişilere, oldukça fayda sağlamış bir tekniktir. Zamanı etkili kullanmak için siz de Pomodoro Tekniği’nden faydalanabilir, işlerinizi kolaylıkla yoluna koyabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ben de sizinle makalemi paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/pomodoro-teknigi-ile-zamani-verimli-kullanin

  Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.
  www.ebrubektasoglu.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yazı olmuş emeğiniz için teşekkürler :)

   Sil