Güncel
Yükleniyor...
Sağlık insanların yaşamında başlı başına önem arz eden bir konudur. Ama kimi zaman hiç beklenmedik sorunlar yaşanabiliyor. Çok sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasa da kemik ağrısı da son derece önemli sağlık problemlerinden bir tanesidir. Doğru bir biçimde tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açıyor. Bu yüzden kişiler kemik ağrısı problemi yaşamaya başlarsa hiç zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalı. Uzmanlar özellikle aniden başlayan kemik ağrılarının hiçbir biçimde şakaya gelmeyeceğinin altını çiziyor. Bacaklarda, ellerde, sırtta görülen kemik ağrıları çok farklı hastalıkların belirtisi olabilir.


Eklem romatizması, metastaz, kemik kanseri, mineral eksikliği, lenfoma, kemik kırıkları, kemik tümörü gibi çok farklı hastalıkların etkisi ile görülebilir. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalar kırk yaşını geçmiş birçok insanda aniden ortaya çıkan kemik ağrılarının olduğunu göstermekte.

Tedavi Süreci


 Kişiler böyle bir sorun ile hastanelerin ilk başta ortopedi bölümüne başvurmalıdır. Tedaviye başlanmadan önce kemik ağrısı ile başvuran kişilerde başka ne tür sorunlar yaşandığı öğrenilir. Hastanın yaşadığı tüm sorunları eksiksiz doktora anlatması hastalığın tam tanısının konmasının için son derece önemlidir. Örneğin iştahsızlık, kilo kaybı gibi durumlar var mı öğrenilir. Akabinde anamnez yapılır. Sonrasında ise PET-CT çekilir.Hastanın fiziksel muayenesi gerçekleştirilir. Bunlardan sonra da kan tahlilleri, MR, radypgrafi gibi tetkikler adım adım duruma göre yapılır.
Yapılan tetkiklerde hiç bir bulgu tespit edilemez ise o zaman son çare olarak biyopsiye başvurulur. Hastalığın türüne yapılan tedavi biçimleri farklılık arz eder.

Mineral eksikliği durumunda, eklem romatizması gibi durumlarda ilaç tedavileri yeterli olmaktadır. Ama belli bir süre zarfınca hasta sürekli olarak doktor kontrolündedir. D vitamini ve vitamin takviyesi bu durumlarda en çok başvurulan tedavi yöntemidir.

Kanser olunması durumunda tedavi onkoloji bölümünde devam eder. Lenfoma, kemik kanseri gibi durumlarda hastalığın durumuna göre kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler uygulanabilmektedir. Kemik kanserinde teknolojinin geldiği nokta itibarıyla -180 derecede dondurulmuş kemik uygulaması ya da kemik doldurma da yapılan tedavi metotları arasındadır.
Tüm bu sorunların yaşanmaması için süt ve süt ürünleri tüketmek, bilinçsiz ilaç kullanmamak, güneş ışığından doğru bir biçimde yararlanmak gerekir. Ayrıca aşırı kilolu olmak da uzun vadede kemik sağlığını riske atmaktadır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: