Reklam
Bileceksin

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

Reklam
Türk Polis Teşkilatı içerisinde çeşitli şubeler vardır. Bu  şubelerin içerisinden ismi en fazla duyulan şubelerden  biri  ise Çevik Kuvvettir. Bu yazımızda siz değerli polis adaylarına Çevik Kuvvet hakkında birtakım bilgiler vermeye çalışacağız.

Çevik Kuvvet Nedir?

 Yasaların çizdiği sınırlar içerisinde her türlü toplumsal yasa dışı gerçekleşecek bir olaya önlem alan, müdahale eden ve gerektiğinde mücadele eden polis birimidir. Çevik Kuvvet içerisinde de çeşitli birimler vardır bu birimler; Atlı Polis Grup Amirliği, KEM ve Özel Tim Birlik Amirliğidir. Çevik Kuvvet polisleri görevleri gereği çeşitli ekipmanlar kullanmaktadır. Cop , göz yaşartıcı gaz, TOMA ( Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı ), kask, kalkan vs. gibi ekipmanları örnek olarak gösterebiliriz.

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

 Adı üstünde çevik kuvvetlerde, aranan birincil nitelikler her daim fiziki temelli olmaktadır. Bu nedenle ilk koşul ”çevik” olmaktır. Öncelikle istenilen belge, sağlık belgesidir. Herhangi bir organ ve uzuvda akut seviyede ya da hareket engelleyici bir sorun, bir rahatsızlık bulunmamalıdır. Aynı zamanda kronik, sizi herhangi bir dönemde mesaiden men edecek, dayanıklılık ve fiziki sertlik alanında size engel olacak rahatsızlıklardan da muaf olmalısınız.

En çok sorulan ve merak edilen konulardan biri de kilo ve boy dengesidir. Bu, boy ve kilo dengesi erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Erkeklerde azami boy 1.68 – kimi durumlarda 1.70 olarak belirtilmiştir. Kadın polis adaylarında ise boy 1.65 olarak asgari düzlemde tutulmuştur. Kilo ise, boy ile orantılı olmaktadır. Erkeklerde, genelde boydan 8 – 10 kilo az olmalıdır. Kadınlarda ise bu denge, en az 5 kilo farkta tutulmuştur. Yani kadın çevik polisin boyu 1.70 ise kilosu azami 65 olmalıdır.

Aktif sahada çalışacak olanlarda yaş sınırlaması, 30 ile sınırlıdır. 30 yaşından büyükseniz çevik kuvvet polisi olmanız imkansız olmasa bile, epey zordur. Kadınlarda ise yaş sınırlaması yoktur. Ancak bu türden azami ve asgari yaş sınırlamaları, şehirden şehre ve tehlikeli bölgeden tehlikesiz bölgelere göre değişmektedir. Amirlerde ise yaş sınırı 40’tan başlamaktadır.

Reklam

Biber gazına karşı alerjisi olmamak: Malum Türkiye’de çevik kuvvet polisi demek, biber gazı kullanmak demektir. Ülkeden ülkeye çevik kuvvet polislerinin püskürtmek için kullandığı silahlar değişmektedir. Ülkemizde ise en çok kullanılan çevik kuvvet silahı, biber gazıdır. Bu nedenle bu yüksek kokuya ve etkilere sahip gaza herhangi bir alerji barındırmamak gerekmektedir.

Aranan bir diğer nitelik ise son 3 yılda Kıdeme Müessir Ceza almamaktır. Kıdeme Müessir Ceza, 4, 6, 10, 12 ya da 24 ay süreyle polisliğin durdurulması bir nevi görevden uzaklaştırılma cezasıdır. Bu cezaya sebep olan etmenler, emre itaatsizlik ya da kurallardan birine uymamaktır. Örneğin çelik yelekle nöbet tutulması gereken yerde çelik yelek olmadan nöbet tutarken bir amirinize yakalanırsanız bu ceza-i işleme tabi tutulabilirsiniz.

Bunun dışında aranan nitelikler belli başı ve herkesin bildiği temel disiplinlerdir. Bunların başın T.C vatandaşı olmak gelir. Herhangi bir okul süresince disiplin cezasına çarptırılmış olmamak da gerekir. Aynı zamanda herhangi bir suçtan sabıkası olmamak da aranan koşullardan bir diğeridir. Çevik kuvvet polisi olmak isteyenlerin kendileri ve aileleri hakkında derinlikli bir kovuşturma yapılacaktır. Bu kovuşturma da terör örgütlerine herhangi bir yardım ya da sempati besleme ya da Türkiye Cumhuriyetine ya da bayrağına saygısızlık gibi büyük suçların bulunmaması gerekmektedir.

2019 Çevik Kuvvet Olma Şartları

Çevik Kuvvet olmak için en gerekli ve önemli şart polis olmaktır. Buradan da anlaşılabileceği gibi çevik kuvvet için harici bir alım olmamaktadır. Çevik Kuvvet olabilmeniz için öncelikle POMEM ve PMYO giriş şartlarını taşıyarak bu okullardan birine girmektir. POMEM veya PMYO kazanan ve başarıyla bitiren adayların yaklaşık %95 i Çevik Kuvvet Polisi olarak atanmaktadır. Çevik Kuvvette çalışmanız için tavan yaş 46 dır. Bu yaştan büyük olanlar çevik kuvvet biriminde çalıştırılmazlar.

2019 Çevik Kuvvet Görev Süresi Ne Kadardır?

 Çevik kuvvet birimine atanan polis memurlarının görev süreleri ilk olarak 3 yıldır. Ancak çalışılan ildeki ihtiyaca göre bu süre uzatılabilir. Özellikle çevik kuvvet ulaştırma büroda görevliyseniz yani toma, panzer gibi zırhlı araçlar kullanıyorsanız görev süreniz 6 yıla kadar uzatılabilmektedir.

2020 Çevik Kuvvet Polisi Maaşları

 Öncelikle sıklıkla yapılan bir yanlışı dile getirmemizde fayda var. Polis maaşları, trafik polisi, çevik kuvvet polisi ya da özel harekat polisi olarak ayrım yapılarak belirlenmemektedir. Maaşların genel hesaplanma düzenini aylık olarak ayarlayan sistem görev tazminatıdır. Buna göre Batı’da – yani nispeteden daha güvenli olan bir bölgede görev yapan bir polis memurun görev tazminatı ile – Doğu’da görev yapan herhangi bir polisin görev tazminatı hiçbir zaman aynı olmamaktadır. Aynı şekilde güncel olaylar sırasında da görev tazminatları değişkenlik göstermektedir. Örneğin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında görev alan polisler, olaylar bittiğinde çok yüksek bir görev tazminatı ile beraber maaşlarını almışlardır.

Sabit polis maaşları ise şöyledir. Çevik Kuvvet Polisi: 3800 – 4500 lira aralığındadır. Ancak az önce de belirttiğimiz üzere, ne çevik kuvvetlerin, ne özel harekatçıların ne de trafik polislerinin sabit bir maaşı yoktur. Bu nedenle verdiğimiz rakamlar görev yapılan zamana ve bölgeye göre değişiklik gösterildiği baz alınarak tahmini bir aralıktır.

Çevik Kuvvet Polislerinin İmkanları

 Polislerin iş bulma olanakları sınırsız derecede çoktur. Etrafınıza, yaşadığınız çevrenize, ailenize ya da yakın dostlarınıza baktığınızda hafızanızı şöyle bir zorlarsanız hiç işsiz polis görmediğinizi hatırlarsanız. Polislik mesleğinin var oluş sebebi de çıkış noktası toplumların güvenliği ve huzurunu sağlamaktadır. Toplumun güvenliği ve huzurunun sağlanması ise her zaman ihtiyaç duyulacak bir elementtir. Bu açıdan baktığımızda polislik, teknoloji ve bilim ne kadar ilerlese de her zaman var olacak bir meslektir. İzlediğimiz ütopik ve distopik filmlerde bile, bilim ve sanat ne kadar ileri gitse de her zaman düzeni bozmak ve kargaşa yaratmak isteyen kişiler ve kurumlar olacaktır. Ve nüfusun da her zaman katlanarak arttığnı unutmamak gerekir. Bu nedenle, bir polis için iş bulma olanağı her zaman mevzu bahistir ve meslekten uzaklaştırılmadığı ya da atılmadığı sürece emekli olana kadar mesleğini devam ettirme şansı yüksektir. Polisler, ulaşım hakkını bedava kullanan ender mesleklerden biridir.

Bir diğer olanak ise sosyal statüdür elbette. Polis iseniz, hem sosyal yaşantınız hem de yakın çevrenizde her zaman takdir edilirsiniz. Polislik sadece maaş baz alınarak yürütülen bir iş kolu değildir zira. Kimi durumlarda canınızı bile ortaya koyduğunuz, şehit ya da gazi olduğunuz son derece tehlikeli ve bir o kadar da şanı, takdiri bol bir meslektir. Hepimizin mutabık olacağı gibi bu olanak, diğer tüm seçeneklerin ötesinde bir değerdir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu