Güncel
Yükleniyor...
Son yıllarda dizi film ve sinema sektörünün genişlemesiyle, oyunculuk, tiyatro oyunculuğu ve kamera önü oyunculuğu biçiminde sınıflandırılmaktadır. Bu konuda değerli ustaların yorumları, oyunculuğun tek başlıkla değerlendirilmesi doğrultusundadur. Nitekim, kamera önü oyunculuğu olarak adlandırılan oyunculuğu yapabilmek için de oyuncu niteliklerine sahip olmak gerekmektedir. Kamera önünde oynayan birinin sahnede aynı etkiyi bırakması tartışılacak bir konuyken, sahnede başarılı olan bir oyuncu, her yerde aynı başarıyı gösterebilmektedir.Oyuncu Nasıl Olunur?


 Oyuncu nasıl olunur sorusunun cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Hemen anlatalım. Oyunculuk için tek başına yetenek bir işe yaramıyor, bunun belli bir eğitimi var ve eğitimini mutlaka almalısınız. Yetenek oyunculuk için şartlardan biridir. Dizi ve sinemalarda ön plana çıkmak isteyen oyuncular sürekli kendilerini geliştirip oyunculuk dersleri almaktadırlar. Bende oyuncu olmak istiyorum diyorsanız sizlere vereceğimiz tavsiyeler kesinlikle işinize yarayacak.

Oyuncu Olmanın Şartları Nelerdir?


 Oyuncu olmak için neler yapılmalı, nasıl oyuncu olabilirim diyenler için öncelik eğitim şarttır. Oyunculuğa olan bir ilginizin ve merakınızın olması gerekiyor, daima kendinizi geliştirmelisiniz ve yeteneklerinizin farkında olmalısınız. Farkına varılamayan hiçbir yetenek geliştirilemez ve ön plana çıkarılamaz.

Nasıl oyuncu olurum diyenlere altın gibi bir tavsiye verecek olursak, bu iş için mutlaka bir tutkunuzun olması gerekiyor. Dizi ve film için oyuncu olacaklarda yaş, kilo ve boy ne yazık ki önemli olabiliyor. Ancak bazı durumlarda bu gibi unsurlar geri planda kalabiliyor. En önemli kural kamera önünde istenilen karaktere bürünebilmektir.

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur?


 Dizi oyuncusu olarak da oyunculuğa adım atabilirsiniz. Dizi oyuncuları günümüzde dizilerden ciddi manada iyi paralar kazanmaktadırlar. Dizi oyuncusu olmak isteyenler oyunculuk yeteneklerine sahip olmalıdırlar. Sonrasında ise oyunculuk ajanslarına kayıt olmalıdırlar. Dizi oyuncuları seçilirken cast sorumluları genellikle oyunculuk ajanslarıyla çalışmaktadırlar.

Dizi oyuncusunu sabırlı ve kararlı olmalıdır. En ufak başarısızlık da hemen umutsuz olmamanız gerekiyor. Sürekli cesaretli olmanız gerekiyor. Reddedildiğiniz an moraliniz düşmemelidir.

Dizi oyuncusu olarak kariyerinize adım atacaksanız, sektörde düzenlenecek olan galalara, partilere, toplantılara katılmanız kariyerinize olumlu etki edecektir. Başka oyuncularla tanışıp etkileşim içerisine girebilirsiniz. Kim bilir yeni dizi teklifleri bile gelebilir.

Çocuk Oyuncu Nasıl Olunur?


 Çocuk oyuncular son dönemlerde dizilerde ön plana çıkmaya başladılar. Çocuk oyuncu olabilmek için öncelikle oyunculuk ajanslarına çocuklarınızı kayıt yaptırmanız gerekiyor. Çocuğunuz ön plana çıktığında gerekli teklifler gelir ve dizilerde oynamaya başlar. Sonrasında çocuklar oyunculuk eğitimi almaya başlar ve yıldızları parlar. Türkiye’de ön plana çıkan çok sayıda ünlü çocuk oyuncu bulunmaktadır. Böylelikle 14 yaşında nasıl oyuncu olunur sorusunun cevabını da vermiş olduk.

Oyunculuk Eğitimi Alındıktan Sonra Ne Yapılmalı?


 İyi eğitmenlerden oluşan bir oyunculuk kursu'nda eğitiminizi tamamladıktan sonra, artık yavaş yavaş sahaya çıkmak gerekiyor. Yapılan reklam ve diziler için audition (deneme çekimi) görüşmelerine katılmanız gerekiyor. Bu konuda da size araştırıp, iyi bir seçim yapmak düşüyor. Cast ajansları içinde araştırmalar yapıp, figürasyon çalışmayan, iyi cast ajansları içinde oyuncu alımı yapan bir firma ile anlaşmanız gerekiyor. Herhangi bir ajans ile anlaşmadan, bu cast görüşmelerinin çok azından haberdar olursunuz. Ancak cast ajansları, kendi bünyelerindeki oyuncuları, birçok projenin görüşmelerine sunmaktadır ve yönlendirmektedir.

Oyuncuların Maaşları 2020


 Yönetmen 5-20 bin TL Senarist 5-15 bin TL Müzisyen 2-8 bin TL Yönetmen yardımcısı 500-5 bin TL Başrol oyuncusu 10-30 bin TL Orta kademe oyuncular 5-10 bin TL Noname (ünlü olmayan) oyuncular* 1-5 bin TL Bölüm oyuncusu 500-1.000 TL arası Diyaloglu yardımcı oyuncu 50-150 TL Figürasyon 20-25 TL Not: Oyuncu ücretlerine yüzde 20-30 cast ajansı komisyonu dahil değildir.

Tabii ki bu ücretler yapılan projeye göre değişkenlik gösterebilir bu sayılardan daha fazla ücretleri de kazanan oyuncularımız vardır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

2 yorum

  1. Ücretli mi dizi oyuncu olmak ?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ücretsizdir Tabii ki ancak bu yola giriyorsanız biraz para harcamak zorundasınız. Gerek eğitimler, gerek ajanslara...

      Sil