Güncel
Yükleniyor...
Cilt sıkılaştırmak için bitkisel yağlardan ve doğal ürünlerden yararlanılabilir. Bu sayede cilt daha canlı ve aydınlık bir görünüm kazanır. Cildi sıkılaştırmak için kullanılabilecek farklı yağlar ve maske tarifleri bulunmaktadır. Doğal Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri hem ekonomik hem de ev ortamında kolaylıkla yapılabilecek yöntemlerdir.Cilt Sıkılaştırıcı Yağlar


 Portakal yağı: İçinde yer alan farklı vitamin ve minerallerin yardımıyla cildin sıkılaşmasını ve daha gergin bir görünüm almasını sağlar. Düzenli periyotlarla kullanıldığında etkilerinden daha iyi yararlanılabilir. Bir parça pamuk portakal yağına batırılıp cilt pamukla silinir. Gün içinde bir defa uygulanması yeterli olur. Hassas cilt tipine sahip olan kişiler haftada bir defa uygulamalıdır.

Kantaron yağı: Cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde onarılmasını ve yenilenmesini sağlar. Yara ve yanık tedavilerinde de oldukça başarılı bir bitkisel yağdır. Pamuk parçası ya da parmak uçlarıyla cilde uygulanabilir. Cilde dairesel hareketlerle masaj yapılarak sürülmelidir. Haftada bir kez tekrarlanması yeterli olur.

Kayısı çekirdeği yağı:
Kayısı çekirdeği yağı asla tek başına kullanılmamalıdır. Günlük kullanılan nemlendirici ya da losyonun içine eklenerek kullanılabilir. Cildin sıkılaşmasını ve daha gergin bir görünüm kazanmasını sağlar.

Yasemin yağı: Hücrelerin yenilenmesini sağlayan yasemin yağı cilt sıkılaştırıcı doğal yöntemlerden biridir. Bir parça pamuk az miktarda suyla nemlendirilip üzerine birkaç damla yasemin yağı eklenir. Hazırlanan pamukla cilt silinir. Gün aşırı bir defa uygulanması yeterli olur.

Avokado yağı: E vitamini açısından mükemmel bir kaynak olan avokado yağı bir miktar suyla inceltilerek kullanılmalıdır. Cildi sıkılaştırmak ve daha gergin bir görünüm kazanmak için haftada 3 defa uygulanması yeterli olur.

Yosun yağı: Doğal cilt sıkılaştırma yöntemlerinden biri olan yosun yağı ciltte peeling etki bırakır. Ölü derinin atılmasını sağlar. Cildin daha parlak ve gergin görünmesine yardımcı olur. Parmak uçlarına birkaç damla damlatılıp cilde masaj yaparak uygulanır. Ciltte 2 saat kadar bekletildikten sonra cilt bol suyla yıkanıp, ardından uygun bir nemlendirici kullanılır.

Fındık yağı: Cilt sıkılaştırıcı etkisinin yanı sıra cilt çatlaklarına karşıda kullanılabilir. Parmak uçlarıyla cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çilek yağı: Besleyici etkisi olan çilek yağının sıkılaştırıcı etkisi de bulunmaktadır. Bir parça pamuk az suyla nemlendirilip üzerine birkaç damla çilek yağı damlatılır. Hazırlanan pamuk cilde sürülür. Haftada 2 defa uygulamak yeterli olur.

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri


 Hassas Ciltler İçin

1 tane yumurta akı
1 çorba kaşığı bal
Hazırlanışı: Yumurta akı bir kase içine eklenip üzerine bal ilave edilir. Bir çatal yardımıyla hızlı bir şekilde karıştırılır. Cilt önceden temizlenip hazırlanan karışım cilde sürülür. Ciltte kuruyana kadar bekletilip bol suyla yıkanır.

Yağlı Ciltler İçin

2 çorba kaşığı mısır unu
6 damla limon suyu
6 tane çilek
Hazırlanışı: Doğal cilt sıkılaştırma yöntemleri arasındadır. Çilekler blenderdan geçirilip, üzerine mısır unu ve limon suyu eklenir. Homojen bir şekilde karıştırılıp hazırlanan maske cilde uygulanır. 20 dakika bekletilip bol suyla temizlenir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: