Güncel
Yükleniyor...
Glucomannan faydaları


Glucomannan Nedir?


 Glucomannan karmaşık bir şeker ve çözünür liftir. En sık kullanılan tip Asya’ya özgü bir bitki olan konjac yumrularından alınan konjak glukomannandır ve şu bitkilerden ayıklanır:

Doğu beyaz çam
Higanbana
Zambak
Orkide
Rami
Sekoya
Suisen

Suyu son derece iyi emer ve bilinen herhangi bir diyet lifi için en yüksek viskoziteye sahiptir. Birkaç gram glukonan tozu, bir bardak suyu (sekiz ons) bir jele dönüştürebilir. Bu lif, gıdalarda koyulaştırma ve bağlama için, bir yağ ikame maddesi ve bir koruyucu olarak kullanılmıştır. Özellikle kilo kaybı konusundaki itibarı nedeniyle diyet takviyesi olarak popülerlik kazanmıştır.

Glucomannan Etkisi


 Glucomannan şu şekilde çalışır:

• Midede yer kaplar, kişinin kendisini tok hissetmesini ve daha az yemensini sağlar
• Açlık hormonu grelin miktarını azaltır.
• Besin maddelerinin (proteinler, yağlar ve şekerler) emilimini azaltır Safra asitlerini aktif eder
• Bağırsakta iyi bakterilerin büyümesini teşvik eder.

Glucomannan’ın Potansiyel Faydaları


 Glucomannan bir gıda katkı maddesi olarak onaylanmıştır, ancak takviyeler FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Yönetmelikler onlar için üretim standartları belirler, ancak bunların güvenli veya etkili olduklarını garanti etmemektedir. Bu yüzden almadan önce uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Kolesterol


Safra asitleri kolesterolden yapılır. Glucomannan safra asitlerine bağlanır ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, vücut kolesterol seviyelerini düşürerek daha fazla kolesterolü safra asitlerine dönüştürmek zorundadır. Biri 12 çalışma ve diğeri 14 çalışma içeren iki meta-analizde, bu destek LDL ve HDL olmayan kolesterol tiplerini önemli ölçüde düşürmüştür. LDL ve HDL dışı kolesterol, yükseldiğinde kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Yüksek kolesterol, glukomannan olan bir 120 insanlarda polikozanol veya krom polynicotinate düşük total ve LDL kolesterol, HDL ve trigliserid seviyeleri etkilememiştir. Başka bir çalışmada, 2,4 g/gün kitosan ve glukosanan toplam 21 LDL ve HDL kolesterolü azalttı, ancak 21 aşırı kilolu kişide trigliseritleri azaltmamıştır.

Diyabet


Bazı araştırmacılara göre, glukomannan daha yavaş şeker emilimine neden olabilir, bu da kan şekeri seviyelerindeki ani düşüşleri azaltır. 22 diyabetik denek üzerinde yapılan bir çalışmada, bu lif kan şekeri seviyelerini ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olmuştur. Ek olarak, iki çalışmada, 20 diyabetik yetişkinden her biri, yemekten önce alınan glukomannan kan şekeri düzeylerindeki artışı azaltmış ve grelin azaltarak iştahı azaltmıştır. [glu2]
Benzer şekilde, glukomann ile zenginleştirilmiş gıdalar, tip 2 diyabetik hastalarda kan şekeri düzeylerini düşürmüştür. 11 tip 2 diyabet hastasıyla yapılan bir başka çalışmada, bu takviye kan şekerini düşürmemiş, ancak HDL kolesterol oranı ve kan basıncı toplamı düşürmüştür. 34 gebe kadın üzerinde yapılan bir araştırma, bu fiberin hem diyabetik hem de diyabetik olmayan hastalarda kan şekeri düzeylerini güvenli bir şekilde azalttığını göstermiştir.

Kabızlık


Altı çalışmada, glucomannan yan etkileri olmayan kabızlığı hafifletmiştir. Bununla birlikte, 72 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, bu lif kabızlığın tedavisinde plasebodan daha etkili değildir.

Kilo Yönetimi


Birden fazla klinik çalışmada, glukomannan takviyesi bir plaseboya kıyasla kilo kaybını arttırmıştır. Bununla birlikte, diğer çalışmalarda kilo kaybı üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Glucomannan , bazı insan gruplarında kilo kaybına yardımcı olabilir, ancak diğerleri üzerinde bir etkisi yoktur. Açıklığa kavuşturmak için gelecekteki çalışmalar gerekecektir.

Bağırsak Sağlığı


Glucomannan, yedi kabızlı denekte ve sekiz sağlıklı yetişkinde yararlı bağırsak bakterileri (laktik asit bakterileri ve bifidobakteri) oranını artırmıştır. Bu fiberin küçük bir dozu, yararlı bakteri sayısını ve fareler ve sıçanların bağırsaklarında kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) üretimini de arttırmıştır.

Polikistik Over Sendromu


PCOS (polikistik over sendromu) insülin direncine neden olabilir. PKOS’lu 30 kadınla yapılan bir çalışmada, glukozan takviyeleri glikoz ve insülin düzeylerini düşürmüştür.

Hipertiroidizm


48 hipertiroidi hastasıyla yapılan bir çalışmada, standart tedaviye ek olarak glukomannan alanlarda, tedavinin ilk haftalarında tiroid hormon seviyeleri anlamlı derecede düşüktür.

Cilt Hasarı


Glucomannan, 5 insan gönüllüde UV ile indüklenen cilt kızarıklığını azaltmış ve cilt hücrelerini UVB ile indüklenen hasara karşı korumuştur.

Akne


Glucomannan ve probiyotik bakteriler, bir hücre çalışmasında akneye neden olan bakterilerin büyümesini engellemiştir.

Enflamasyon


Bu takviye artritli sıçanlarda inflamasyonu azaltmıştır. Ayrıca farelerde bağırsak ve cilt iltihaplanmasını azaltmıştı. Bu çalışmalarda glukomanman Th2 yanıtını azaltmıştır (IL-4 ve IL-1 3).

Alerjiler


Bu ek, farelerde alerjik rinit ve dermatiti (burun ve cilt alerjileri) önlemiştir. Bunu IgE seviyelerini düşürerek yapmıştır.

Antioksidan Aktivite


Bu ek, fare ve sıçanlarda antioksidan ve antioksidan enzim seviyelerini arttırmıştır.

Yaşlanma


Bu takviyeyle uzun süreli beslenme farelerde ve sıçanlarda yaşlanmayı geciktirmektedir.

Glucomannan'ın Yan Etkileri ve Önlemler


 Glucomannan 1994’ten beri FDA tarafından güvenli olarak tanınmaktadır. 1996’dan beri gıda endüstrisinde bir bağlayıcı olarak onaylanmıştır. Takviyenin yan etkileri şişkinlik, mide ağrısı ve bağırsak tıkanıklığını içerebilir. Zamanından önce genişlemesini ve bağırsakları tıkamasını önlemek için yeterli su veya diğer sıvıları aldığınızdan emin olunmalıdır. Bazı kişilerin yatmadan hemen önce almaması önerilir. Ek olarak, Glucomannan yutulan ilaçların biyo yararlanımına müdahale edebilir. Bu takviye kan şekerini düşürür. Diyabetik ilaçlarla karıştırıldığında düşük kan şekerine neden olabilir. Olumsuz etkilerden ve beklenmedik etkileşimlerden kaçınmak için, glukomannan takviyeleri kullanmadan önce doktorunuzla konuşulması tavsiye edilir.

Dozaj


Herhangi bir sağlık amacı için güvenli ve etkili bir glukozan dozu yoktur, çünkü birini belirlemek için yeterince güçlü bir çalışma yapılmamıştır. Bununla birlikte, klinik çalışmalar belirli dozlarla ilişkili faydalar bulmuştur. Çalışmalar genellikle günde 1 ila 3 kez 1 ila 5 gram uygulanır. Denekler takviyeleri bir yemekten bir saat önce su ile almaktadırlar.

Kullanıcı Yorumları


Kullanıcılar, glucomannan için iyi olduğunu bildirmektedirler.

• Kan şekeri seviyelerini kontrol etme
• Kilo kaybı
• Açlık kontrolü
• Kabızlık
• Kolesterolü düşürmek
• PCOS’ta insülin direnci

Ancak, bazıları şu yan etkileri de bildirmiştir.
• Baş dönmesi
• Mide bulantısı
• Şişkinlik ve gaz

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: