Reklam
Bileceksin

Karantinada YKS’ye Nasıl Çalışılır?

Reklam
Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu kötü durumdan ötürü okullar kapatıldı ve hatta gençlerimiz dışarı bile çıkamıyor. Bu durumu fırsata çevirmek sizin elinizde. Evde kaldığınız süre boyunca ders çalışmayı özellikle de YKS’ye çalışmayı ihmal etmemelisiniz. Evde karantinadayken YKS’ye nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız bu konu size rehber olacaktır.

Karantinada YKS Çalışmak

 YKS sınavının ertelenmesi ve bazı konuların çıkarılmasıyla birlikte bazı öğrenciler panik haline girmiştir. Bazıları ise zor konular çıktı ne de olsa yaparım deyip boş vermiş durumdalar. Ama sınavın kolay olması sadece size değil herkese yöneliktir. Bu yüzden ders çalışmayı özellikle de evinizde karantinadayken YKS’ye çalışmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Her şeyden önce günlük planınız olmalı. Planlı bir şekilde hareket ettiğinizde daha başarılı olursunuz. Kendinize belli saatler belirleyin ve o saatler aralığında ders çalışmaktan başka hiçbir şey yapmayın. Zaten çoğu okul internetten online ders vermeye başladı. Online uzaktan derslere aksatmadan katılın. Öğretmenlerinizi dikkatlice dinleyin ve derslerden geri kalmayın. Uzaktan dersler sizi daha iyi yapacaktır ve sınıf ortamınızı eve taşıyacaktır. Dersiniz bittiğinde istediğinizi yapabilir vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Motivasyonunuzu Düşürmeyin

Bu karantina günlerinde dışarı çıkamıyorum, arkadaşlarımı göremiyorum diye üzülmeyin. Bu günler elbette geçecek. Siz motivasyonunuzu her şeye rağmen düşürmeyin, aksine yükseltin. Konular yetişmeyecek, çok zor yapamıyorum gibi kendinizi strese sokacak şeyler düşünmeyin aksi takdirde başarısız olursunuz. Bunun yerine en iyi yapabildiğiniz konulardan başlayın daha sonra zayıf olduğunuz kısımlara doğru ilerleyin. Bunları yaparken sosyal medyadan motivasyon konuşmalarını da dinleyebilirsiniz.

Sosyal Medyadan Yardım Alın

Özellikle son zamanlarda Youtube’da artan eğitim kanalları ile işiniz daha da kolay olacaktır. Kendinizde eksik gördüğünüz veya yapamadığınız konuları Youtube’dan izleyebilir ve öğrenebilirsiniz. Hiçbir şey yapmıyorsanız bile kendinize belirlediğiniz kaliteli eğitim kanallarını derleyip her gün onlardan birkaç video izleyip kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede eksik konularınızı hızlıca kapatmış olursunuz.

Reklam

Doğru Şekilde Çalışın

Kimileri ben şu kadar test çözdüm bugün yeterli deyip çalışmasını yarıda bırakabiliyor. Özellikle karantinadayken YKS’ye çalışmaktan başka bir işiniz olmamalı, bu sizi bir adım öne geçirir. Normal uzaktan dersinize katılın daha sonra, takıldığınız yerlerin videolarını araştırıp izleyin. Bunları yaptıktan sonra kendinizi test edin. Kitaplarınızdan o gün işlediğiniz konular hakkında sorular veya deneme çözün. Bunları yaparken kendinize ufak aralar verebilirsiniz. Örneğin online uzaktan dersiniz bittikten sonra 10 dakika dinlenin ardından youtube’dan o konu hakkında video izleyin. Kendinizi yeterli gördüğünüz zaman biraz daha ara verin ve soru çözümü yapın.
Not: Ders çalışmadan önce telefonunuzu kapatın ve gözünüzün görmeyeceği bir yere koyun yoksa dikkatinizi dağıtabilir ve ders çalışmanızı engelleyebilir.

Kendinize Hedefler Koyun

Ders çalışırken kendinize ufak hedefler koyun. Örneğin bugün 200 soru çözeceğim üstüne bir de konu hakkında videolar izleyeceğim deyin. Bunu isterseniz planlı olması için kâğıda dökebilirsiniz ve her yaptığınızda yanına işaret koyabilirsiniz. Günlük hedeflerinizi tamamladığınız zaman geriye kalan vaktinizi istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Tabii ki aşırıya kaçmamak şartıyla…

Evde Ders Çalışmak

 Evde ders çalışırken kendinizi sesten ve gürültüden uzak tutun. Odaklanabileceğiniz ve dikkatinizin dağılmayacağı herhangi bir yerde ders çalışabilirsiniz. Karantina dönemindeyken bütün aile bireyleri evde olsa da onlarla konuşabilir ve ders saatleriniz arasında gürültü yapmamalarını isteyebilirsiniz. Her gün yapacağınız ders tekrarları özellikle de geriye dönük tekrarlar sizin o konuyu unutmamanızı sağlayacak ve bilgilerinizi pekiştirecektir.

YKS sınavlarına çalışmak emin olun kolay ancak kendi zevklerinizden biraz ödün vermelisiniz. Her gün derslerinize düzenli katılım yaparak ve planlarınız dâhilinde belirlediğiniz günlük soru çözüm sınırını geçtiğiniz takdirde o gün yeterince çalışmış sayılacaksınız. Bunları yaptıktan sonra ister kitap okuyun ister dizi/film izleyin keyfinize kalmış. Ancak ders çalışmayı asla ihmal etmemeniz gerekiyor özellikle de YKS öğrencileri ders çalışmaya daha sıkı sarılmalıdır.

Verdiğimiz tavsiyeler umarım sizin için yararlı olur. Bu günlerde kendinizi geliştirmeyi asla ihmal etmeyin. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu