Güncel
Yükleniyor...
Bildiğiniz üzere korona virüsü nedeniyle iş yerleri faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Böylece işverenler devletin yaptığı ekonomik yardıma başvurarak işçilerinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını sağladı. Kısa çalışma ödeneği onaylanan iş yerlerindeki işçilere her ayın 5'inde kısa çalışma ödeneği kapsamında aldıkları ücretin %60'ı yatırılacağı söylendi. Peki bu kısa çalışma ödeneği nasıl sorgulanır? E-Devlet üzerinden kısa çalışma ödeneği sorgulamaya dair her şey yazının devamında...

Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama E-Devlet


Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama


 İşyerlerinin koronavirüs salgını döneminde ekonomik sebeplerle kapanması veya çalışma sürelerinin en az üçte bir oranında azalmasıyla işverenler Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yaptı. Hemen ardından Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının sonuçları belirlenmeye başladı.

Başvuruyu yapan işverenlerdir ama ödemeler çalışanların kendisine yapılacak. Çalışanlar, başvuruları onaylandıysa alacağı ödeme tutarını ve ödemenin yapılacağı günü e-Devlet kapısı üzerinden kontrol edebiliyorlar.

Başvurunuzun durumunu, diğer detayları https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Sistemde Kısa Çalışma Ödeneğinizin Onaylanıp Onaylanmadığını Nereden Görebilirsiniz?


e-Devlet kapısından verdiğimiz adrese giriş yaptıktan sonra, İşkur 'İş Arayan Üyelik'e tıklayın. Ardından İşkur sayfasına bilgilerinizle giriş yapıp 'Online İşlemler' menüsünde yer alan 'İşsizlik Sigortası' bölümünden kontrol edebilirsiniz. Başvurunız onaylandığında ödeme planınız burada yer alacak.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: