Güncel
Yükleniyor...
Günümüzde önemi gittikçe artan bir iş kolu olan nükleer enerji birçok iş olanağı da sağlıyor. Peki nükleer enerji mühendisi olmak isteyen biri nasıl olur? Nükleer enerji mühendislerinin maaşları ne kadar? Gelin görelim.Nükleer Enerji Mühendisliği


 Nükleer enerji mühendisliği alanı atom çekirdeği ile ilgili olan çeşitli deneyler gerçekleştirilmekte ve bazı çalışmalar yapıldıktan sonra bu çalışmalar orantısında enerjinin tıp, ısınma, çevre, güvenlik, atık yönetimi, bombalar ve fizik alanlarında oluşturdukları etkilerine bakılarak yeni gelişmeler sağlanmaktadır. Nükleer enerji dalında Türkiye`de bulunan mühendislik eğitimi veren tek üniversite Hacettepe Üniversitesidir. Türkiye`de pek çok gelişme yaşamamış olan bu bölüm dünya üzerinde oldukça fazla gelişmiş bir bölüm olmaktadır. Yakın zamanda ülkemizde de enerji mühendislerinin sayısının artması beklenmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisi Ne İş Yapar?


 Nükleer reaktörlerin güvenlik sistemlerinin oluşturulması, işletilmesi ve aynı zamanda geliştirilmesini yapan kişilerdir. Bu bölümü bitiren kişiler nükleer santrallerde hazırlanmakta olan enerjinin ekonomik ve güvenli bir duruma getirilmesi yönünde çalışmalar yapmaktadır. İlgili olduğu konu hakkında kullanılması gereken malzeme ve maddelerin özelliklerinin belirlenmesi maksadı ile laboratuvar çalışmaları yapmalı ve alanı ile alakalı teknolojiler üzerinde araştırmalar yapıp, proje ve raporlar hazırlamalıdır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler Var?


 Nükleer enerji mühendisliği bölümünün temel derslerini matematik, kimya ve fizik oluşturmaktadır. Bununla beraber eğitim zamanı süresinde temel mühendislik, nükleer santral ve reaktör tasarımı, reaktör fiziği, nükleer yakıt ve yakıtın yönetimi, enerji, bilgisayar programlama, radyasyon algılama ve ölçme gibi birçok dersler üniversitelerde öğretilmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisliğinin Gelecekteki Yeri Ve Önemi Nelerdir?


Her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile beraber bu bölümü bitiren deneyimli kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda işçinin az olması ve her daim işçi talebinin artması nükleer enerji mühendisliğinin tercih edilmesi için önemli hususlardandır. Birçok kişi gelecekteki önemini bildiği için bu bölümü seçmektedir.

Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları Nelerdir?


 Türkiye`de enerji mühendislerinin iş olanakları çok sınırlı sayıdadır. Fakat bu bölümde eğitim sınırlı sayıda kişilere verildiği için meslek elemanları araştırmaya yönelik şirketlerde görev almaktadır. Nükleer enerji mühendisliği alanında yabancı dil bilgisi oldukça önemli yere sahiptir (daha çok İngilizce) daha rahat ve kolay koşullarda iş bulabilmektesiniz.

Bu bölümden mezun olanlar enerji sektörlerinde, endüstriyel üretim tesislerinde, enerji santrallerinde, araştırma laboratuvarlarında ve tıbbi laboratuvarlarda, özellikle de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TÜBİTAK VE TEAŞ`de çalışabilmektedir.

2020 Nükleer Enerji Mühendisi Maaşı Ne Kadar?


 Türkiye`de Mersin Akkuyu`da nükleer santralinde mühendis gerekli olması haberi ile duyurulan bir bölümdü. Santralde çalışacak kişiler öncellikle Rusya`da uzun bir eğitim sürecinden geçirilecek ve ardından 3.000 dolar gibi yüksek miktarlar karşılığında işe başlayacağı duyurulmuştu.

Nükleer santralde çalışmak isteyen mühendislerin birçok sorumlulukları bulunmaktadır. Nükleer atıkların hiçbir zarar almadan saklanması ve nükleer maddelerden oluşan sistemlerin yeniden tasarlanması ve nükleer maddelerden ibaret olan santralin güvenli bir şekilde kapatılması, toplumun herhangi bir hasardan korunması için tüm risklerin sıfıra indirilmesi gibi ayrıntıları mevcuttur.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: