Reklam
Bileceksin

WTI (Ham) Petrol Nedir?

Reklam
WTI petrol fiyatları bu günlerde dibi gördü hatta eksiye düştü diyebiliriz. Peki herkesin merak ettiği bu WTI petrol türü nedir? Yatırım yapmak istesek WTI petrole nasıl yatırım yapabiliriz? WTI petrol neden böyle ani fiyat düşüşü yaşadı? Bütün detayları sizler için hazırladık…

WTI Petrol Fiyatları Neden Düştü?

WTI (Ham) Petrol Nedir?

 Teksas petrolü olarak da bilinen Western Texas Intermediate (WTI) petrolü, Batı Teksas’ta çıkarılan ham petrolün genel adıdır. Diğer petrollere göre daha hafif ve tatlıdır. Bu yüzden oldukça ilgi görür. Benzin ve dizel yakıt üreticileri için ideal ham petroldür. Başka bölgelere transfer edilmesi zor olduğu ve en hafif ham petroller arasında bulunduğu için fiyatları genelde yüksektir. New York Mercantile Exchange’de (NYMEX) işlem gören bu petrol çeşidine de forex piyasasından yatırım yapılabilir.

Western Texas Intermediate (WTI)  petrolü, ABD’de Batı Teksas’ta çıkarılan ham petrolün genel adıdır. ABD petrol piyasasının önemli bir göstergesi olan WTI petrolü, diğer petrollere göre daha hafif ve tatlı petrol grubundadır. Benzin ve dizel yakıt üreticileri için ideal bir ham petrol olmakla beraber karadan çıkarıldığı için başka bölgelere transportasyonu maliyetlidir dolayısıyla fiyatı yüksektir. ABD’nin petrol ihracatının yüzde 40’ını karşılayan WTI petrolü aynı zamanda ABD’nin en çok kullanılan petrolüdür.

West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, petrol fiyatlamasında kullanılan bir çeşittir. New York Ticaret Borsası’nın temelini oluşturan emtiadır. WTI ham petrol fiyatları, genelde Brent petrolün yanı sıra haberlerde petrol fiyatları olarak belirtilir.

WTI Petrol Fiyatları Neden Düştü?

 WTI petrol fiyatları son günlerde aşırı düşüş gösterdi ve hatta eksi seviyeleri gördü. Bazı çıkan haberler ham petrol’ün (WTI) düşüşünü tarihi bitecek bir ticaret anlaşmasından kaynaklandığını söylese de pek inandırıcı gelmedi açıkçası. Günümüz şartları ve koronavirüs mücadelesiyle birlikte üretim durma aşamasına geldi. Bu yüzden hem tüketim azaldı hem de üretilen petrolün satımı durdu. Çıkarılan petrol depoları da doldurunca aşırı fazlalık meydana geldi. Petrol kuyularının üretimi durdurması çok maliyetli bir işlem olduğundan dolayı kuyular işlevine devam etmek zorunda kaldı. Ancak bu petrol fiyatlarına yansıdı. Ham petrol (WTI) depoları dolunca fiyatlar bu şekilde oldu.

Reklam

Petrol Fiyatları Nelerden Etkileniyor?

 Petrol fiyatları baş döndürüyor. Peki, fiyatlar nelerden etkileniyor?

Petrol fiyatlarını etkileyen en önemli merci OPEC (Petrol ihraç eden ülkeler organizasyonu)

1960 yılında ham petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak gayesiyle kurulan OPEC, 1973 yılına kadar 13 yıl istikrarı sağlayacak politikalar uyguladı. Daha sonra siyasi sebeplerle uyguladığı politikalar (1979 yılında ki petrol ambargosu ve körfezden ABD’ye giden petrolün kısıtlanma kararı) petrol fiyatlarında baş döndüren fiyat dalgalanmalarına neden oldu. Orta Doğu’daki üretimin artması ve Asya’dan gelen talebin azalması ise işin tuzu biberi oldu ve petrol 1999 yılında 17 dolar ile dibe vurdu. Daha sonro ise uygulanan arz kısıcı politikalar ve global ekonomideki gelişmelerle petrol fiyatları  145 dolarları gördü. Yine OPEC’in uyguladığı arzı kısmayan politikalarla şimdi 30 dolar seviyelerinde işlem görüyor. OPEC kararları şunun için önemli: Dünya petrol üretiminin yaklaşık yarısını, ham petrol rezervlerinin üçte ikisine ve doğal gaz rezervlerinin de üçte birini sağlayan ülkeler OPEC üyesi. Dolayısıyla OPEC kararları petrol fiyatları üzerinde önemli etkiye sahip.

Global ekonomideki gelişmeler

Global ekonomideki büyüme petrol talebinde önemli artışa neden olurken ekonomideki yavaşlama petrol fiyatlarını etkilemektedir. Dünyanın en büyük petrol talepçisi ülkelerini ABD ve Çin oluşturuyor. Bu ülkelerdeki talep artışı ve azalışı fiyatı direkt etkiliyor. Ayrıca ABD ham petrol stokları verisi de ham petrol fiyatlarını etkileyen önemli bir ekonomik veridir.

Siyasi ve jeopolitik riskler

Nijerya, İran, Irak, Suudi Arabistan, Rusya, Çin gibi petrol üretici ülkelerde yaşanan siyasi ve jeopolitik risklerde petrol fiyatları etkileyen önemli unsurlar arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu