Güncel
Yükleniyor...
Yirmilik diş olarak bilinen, her insanda farklı dönemlerde oluşan bu dişler, herkes tarafından şiddetli ağrı yapmasıyla bilinir. Diğer diş ağrılarına nazaran yirmilik diş ağrısı çok daha şiddetli ve can sıkıcıdır. Zaman zaman ağrı şiddeti artarken zaman zaman tamamen kaybolabilir. Kimi dönemlerde de yirmilik diş ağrısı aralıksız devam edebilir. Peki, yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir? Yirmilik diş ağrısına doğal çözüm var mıdır? Yirmilik diş ağrısı nasıl geçer?

yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir


Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?


 Yirmi yaş dişi olarak adlandırılan bu dişler genellikle 18 yaşında çıkmaya başlar, ancak bu durum kişiden kişiye değişir. Genellikle iki adet alt çenede, iki adet üst çene de yirmilik diş çıkar. Bu dişler azı diş olarak adlandırılan dişlerin en arkasında yer alır. Çoğunlukla tamamen çıkmaz ve ete gömülü kalır. Bu da tedavisini daha önemli hale getirir.

Yirmilik dişler, ete gömülü kaldıkları için çok fazla ağrı yapar. Zor temizlendikleri içinde zaman içerisinde çürümeler oluşabilir. Çürümeler, çoğunlukla yirmi yaş dişinin yanındaki dişe de bulaşır. Yirmi yaş dişlerindeki sorun diş etlerinde iltihap oluşmasına, diş köklerinin ve çene kemiğinin de zarar görmesine sebep olabilir. Ağrıları oldukça şiddetli olan bu dişler yeme içmede de sıkıntı yaratabilir. Bu kadar problem yaratan yirmilik diş ağrısına doğal çözüm bulunabilir mi?


Yirmilik Diş Ağrısına Doğal Çözümler


 Yirmilik dişler mümkün olan en kısa süre içerisinde diş hekimine gösterilmeli ve gereken tedavi yapılmalıdır. Ancak hekime gidene kadar olan sürede bu dişlerin meydana getirdiği ağrıyı bazı yöntemlerle hafifletebilirsiniz.

  • Dişlerinizi temizlemeli ve gargara yapmalısınız. Ağız çalkalama için 1 bardak ılık su alarak içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyin. İyice karıştırın. Bu tuzlu su yardımıyla ağzınızı çalkalayın.
  • Yirmilik diş ağrısını hafifleten yöntemlerden biri de karanfildir. Karanfil yağının antiseptik özelliği diş ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olur. Ağrıyan yirmilik diş üzerine karanfil yağına batırılmış pamuk koyarak ağrıyı dindirebilirsiniz. Diğer diş ağrılarında da bu yöntemi kullanabilir, kuru karanfili de ağrıyan bölgeye bastırabilirsiniz.
  • Ağrıyan diş üzerine iyice yıkanmış taze nane yaprakları koyabilirsiniz.

Yirmilik diş ağrısına doğal çözüm seçeneği çok fazla değil. Dolayısıyla bu ağrılar için hekime başvurmalısınız.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: