Güncel
Yükleniyor...
Glutensiz ürünler bir süredir son trend olarak ortaya çıkıyor. Son on yıldır birçok insan, içinde protein barındıran besinleri menülerinden çıkarttı. Bu proteinden uzak durulmaya çalışılan diyetler hala çok moda durumdalar. Pizza Hut’ta buradan yola çıkarak glutensiz kekler yapmaya başlayacağını bildirdi ve çok yakın bir zamanda Türkiye’de ki tüm bayilerinde satışların başlayacağını duyurdu.

Glutensiz Diyet Yapmak

Bu yeni haber çölyak hastalığı ve gluten sindirme problemi olanlar için hiç şüphesiz harika bir gelişmedir. Nadir de olsa kendilerince bu sağlıklı menüyü yiyebiliyor olmak heyecan verici olacak.

Glutensiz Yiyecekler Sağlıklı mı?


 Yıllardır süren tartışmalara rağmen hala diyetinizden gluteni çıkartarak hızlı kilo verebileceğinize dair yanlış bir kanı var. Ancak eğer gluten sindirim sorununuz varsa, sadece glutensiz yiyecekler tercih etmek yararlı olacak diye bir şey söz konusu değil. Ayrıca buna uygun yemek programı yapmak da çok zor olacak.

İstanbul da diyetisyen olan Doktor Hamit Ünal, gluteni şöyle tanımlıyor, ‘Buğday, çavdar ve arpa gibi besinlerde bulunan bir proteindir.’ Ayrıca doktor, glutensiz besinler yemeye özen gösteren çölyak hastalığı ve gluten sindirim sorunu olan bireyler için bunun adeta bir tıbbı bir reçete olduğunu vurguluyor.

Glutensiz Diyet Yapmak


 Gluteni kestiklerinden sonra arkadaşlarınızdan diyetlerinin çok iyi gittiğini duyabilirsiniz. Doktor Hamit Ünal çoğu insanın glutene karşı hassasiyeti olduğunu ancak bu farklı seviyelerde olabileceğinden herkese aynı etkiyi yapmadığını belirtmektedir.

Ayrıca bunu öğrenmenin en iyi yolunun kan testi yaptırmaktan geçiyor. Bu sayede çölyak hastalığınız olup olmadığı ve glutene olan hassasiyetinizi anlamada size farkındalık yaratacaktır.

Bazı insanlar glutensiz diyet yapmak zorunda olabilirken bazıları ise sadece tercihen yapabilirler. İşte glutensiz diyetin faydaları ve sakıncaları;

Glutenin Faydaları


  • Gluten tüketimine karşı hassasiyeti olanlar bunun gösterdiği semptomlardan kurtulacaktır.
  • Doktor Hamit Ünal’ın da dediği gibi glutensiz birçok çeşitte sağlıklı tahıl ürünü var. Darı ve pirinç gibi sağlıklı besinler size geniş bir seçme olanağı tanıyor.
  • Glutensiz unlar, amarant, badem ve fasulye gibi bileşenlerden oluşan ve büyük faydası olan besinlerden yapılıyor. Kesinlikle beyaz unlu ekmeklerden daha akıllıca bir tercih olacaktır.

Glutenin Zararları


  • Eğer kilo vermek istiyorsanız glutensiz yiyecekler tercih etmek size düşük karbonhidratlı yiyecekler tüketmek kadar yardımcı olmayacaktır.
  • Gluten içersin veya içermesin ekmek, kek veya atıştırmalıkları tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

Glutensiz Yemek Pişirme


 Eğer glutensiz yemek tercihinizi bütün ailenize uygulamak istiyorsanız işte size temel ipuçları. Gluten, tahıl ürünlerinden var olan bir protein olduğu için özellikler beyaz ekmekten uzak durmanız gerekmektedir. Bunu yanı sıra ayrıca soya sosu, malt içeren ürünleri ve birayı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Doktor Hamit Ünal, gerçek bir glutensiz diyet uygulamasının oldukça zor olduğunu söylüyor. Birçok insan bu diyetin tam anlamıyla kilo kaybetmek için olduğuna inanmış olsa da aslında öyle değil. Her ne kadar gluten tüketimini ayarlamaya çalışsanız da bununla birlikte sağlıklı yemekler tercih etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca doktor mutfak malzemelerinin ayrımı konusunun da önemli olduğunu vurguluyor. Eğer kendinize glutensiz bir makarna; ailenize ise glutenli bir makarna hazırlarsanız, kullanacağınız mutfak malzemeleri bu iki yemeğe karıştırmayın. Glutensiz yemeklerle ilgileniyorsanız atışmalıklardan ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.

0 Yorumlar: