Reklam
Bileceksin

Nefes Darlığı Belirtileri

Reklam
Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?

 Nefes darlığı akciğerlerdeki bronşların daralmasına bağlı olarak gelişen sistemik bir hastalıktır. Nefes darlığına bir çok yan hastalık etki edebilir. Kalp hastaları, akciğer hastaları ve kanser hastaları, obezite gibi metabolik hastalıklarla mücadele eden bireylerde nefes darlığı şikayetine oldukça sık rastlanır. Nefes darlığı özellikle merdiven çıkma, yokuş yol yürüyerek gereğinden fazla efor sarf etme gibi durumlarda meydana gelebilir. Nefes darlığı kilo ile bağlantılı olarak gelişiyorsa birey doktor kontrolünde zayıflayarak olması gereken nefes aralığına geri dönebilir. Özellikle obezite ve akciğer hastalıkları ile mücadele eden bireylerde ileri derece nefes darlığı ile birlikte nefes darlığına eşlik edebilecek yan hastalıklar da görülebilir. Nefes darlığı yetişkinlerde görülebildiği gibi küçük çocuklarda da görülebilir. En sık nedenleri arasında ise kalp hastalıkları ve akciğer hastalıkları gelir.

Nefes Darlığının Belirtileri Nelerdir?

 Nefes darlığı 65 yaş ve üzeri bireylerde çok görülür. Sigara, alkol ve madde kullanımı akciğerleri etkileyerek nefes darlığına neden olabilir. Bunun yanı sıra mevcut olan metabolik hastalıklar nefes darlığına neden olarak bireyin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyebilir. Nefes darlığının başlıca belirtileri arasında:

• Göğüste daralma
• Sıkışma hissi
• Nefes alıp verme hızının artış göstermesi
• Halsizlik
• Yorgunluk hissi gibi belirtiler sayılabilir.

Bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiği gibi belirtilerin şiddeti daha artmış veya azalmış bir şekilde de ortaya çıkabilir. Bu belirtileri kendinizde hissediyor iseniz mutlaka alanında uzman bir hekime başvurarak rahatlayabilir, bu rahatlama sayesinde günlük hayatınızı düzene sokabilirsiniz.

Nefes Darlığının Tedavisi

 Nefes darlığı gelişen kişilerde öncelikle nefes darlığının neye bağlı meydana geldiği araştırılmalıdır. Bu araştırma sonrasında ise birey için uygun görülen tedaviye başlanabilir. Nefes darlığı sigara nedeni ile meydana gelmiş ise bireye sigara bırakma programları önerilerek birey tedaviye teşvik edilebilir. Sigarayı bırakmış ve nefes darlığı ortadan kalkmış kişiler ile birey görüştürülerek etkileşim sağlanabilir. Nefes darlığı obezite kaynaklı meydana gelmiş ise obezitenin nedeni araştırılarak kişiye uygun zayıflama yöntemleri seçilebilir. Birlikte karar verdiğiniz tedaviler sizler için daha etkili ve hızlı sonuç verir.

Reklam
Zatürre Nedir? adlı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşündük. İsterseniz göz atabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu