Reklam
Bileceksin

Saç Yağlanmasının Nedenleri

Reklam
Neredeyse her insanda görülen saç yağlanmasının sebepleri nelerdir? Saç yağlanmasına engel olmak için neler yapmalıyız biraz bundan bahsedelim. Saç yağlanmasının nedenleri nelerdir?
Saç Yağlanmasının Nedenleri

Saç Yağlanması Nedir?

 Günümüzde hemen hemen her insanda saç yağlanma problemi görülür. Bu bir hastalık olarak sayılmasa da birçok insanı rahatsız eden bir durumdur. Saç yağlanması aslında saçın değil kafa derisinin yağ üretmesinden kaynaklanır. Kafa derisi saçları daha iyi beslemek ve saçların sağlıklı büyümesi için doğal yağ üretir ve bu yağ fazla olması durumunda saçlara yayılır. Bu durum düz saçlarda daha fazla görülür. Saçı tamamen yağsız bırakmakta doğru değildir. Saç yağlanmasının farklı sebepleri vardır. Peki bunlar nelerdir görelim.

Saç Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

 Saçlarımız gün içinde yaptığımız işler yüzünden yağlanabilir ve bunun farkında olmayız. Saç yağlanmasının nedenleri neler?
  • Düzensiz saç yıkanması, kullanılan şampuanlar ve düzensiz beslenme başlıca sebepler olarak görülür.
  • Saçlarımızı her gün yıkamak doğru değildir. Haftada 3 kez yıkanması uzmanlar tarafından doğru kabul edilir. Saçların çok sıcak suyla yıkanması da yağlanmaya sebep olur. Ilık ve soğuk suyla yıkamak daha doğru olur. Çok fazla şampuan kullanımı da yağlanmaya sebep olur.
  • Gün içinde yaşanan stres ve saça fazla dokunakta saç yağlanmasına sebep olur. Ellerimizdeki yağ saçlarımıza bulaşabilir.
  • Saç kurutma makinesi ve düzleştirici kullanımı da yağlanmaya sebep olur. Bu ısı ile yapılan işlemler saçları doğal yağından arındırır ve daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Saçların kendi halinde kuruması daha doğru yöntemdir.Kadınlarda adet dönemi ve hamilelik döneminde saç yağlanması daha fazla olur bu normal bir durumdur.
  • Dengesiz beslenme, yağlı, şekerli gıdaların ve asitli içeceklerin fazla tüketimi ve E vitamini eksikliği saç yağlanmasına sebep olur.
Yukarıda bahsettiğimiz maddeler, saç yağlanmasına en çok sebep olan konulardır. Bunun dışında başka bir durumdan şüpheleniyorsanız eğer kesinlikle uzman doktorlara başvurmanızı tavsiye ederiz. Saç yağlanmasına iyi gelen bazı doğal yöntemler vardır. Bu konuyla alakalı bilgiyi ilerleyen zamanlarda paylaşacağız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ağaç tarak kullanımı yağlı saçların yükünü epey bir alır.Eski çok eski zamanlarda banyo sonrasında bir saate yakın sürekli saçlarını sakince tararlarmış plastik te olmadığından ya ağaç(şimşir) ya da boynuzdan yapılmış(ekstra keratin) kullanırlarmış.Eminim olumlu etkisi olduğuna.Sebepleri bilimsel evet ama doğal çözümlere de başvurmalı arada…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu