Güncel
Yükleniyor...
Adet Ağrısına Ne Sebep Olur?


Adet Sancısı Nedir?


 Menstrüasyon (regl) sırasında uterus kasılmalarının neden olduğu ağrıya menstrüel ağrı denir. Birçok kadın bu sorunla karşı karşıyadır, ancak sık sık sıkıntılar nedeniyle çok fazla ilgi görmemiştir. Bazı adet dönemleri ağrısız olsa da, bazıları daha şiddetli olabilir.

Adet Ağrısına Ne Sebep Olur?


 Adet ağrısının birçok farklı nedenleri olabilir ve bu nedenler tedavinin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

  • Normal insanlardan farklı olarak, uterusun astarının uterusun dışında olması, adet ağrısının en önemli nedenlerinden biridir.
  • Serviksin normal insanlara göre dar olumu adet ağrısına da neden olabilir.
  • Rahim tümörleri de bu ağrıların nedeninden biridir.
  • Enfeksiyon sorunları adet ağrısına da neden olabilir.
  • Psikolojik faktörler adet ağrısına neden olan sorunlardan biri olarak kabul edilir.

Adet Ağrısı Türleri Nelerdir?


 Adet ağrısının türüne bağlı olarak, ağrının şiddeti de değişir ve günlük yaşamı bozabilir. Ağrı kötüleşir ve rahatsız bir durum olursa, zaman kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız, aksi bir durumda sorun kronik bir hastalık haline gelir günlük hayatınızı olumsuz yönde etkiler.

Primer Dismenore

Menstrüel ağrıların en yaygın türlerinden biridir. Genellikle kanama olmadan 1 ila 2 gün öncesinde ortaya çıkar ve şiddetli bir ağrıdır. İkinci gün itibariyle, ağrı azalır. Ağrı genellikle alt karın ve alt sırt ve sırtta görülür ve ağrıdan etkilenir.

Sekonder Dismenore

30’larda ortaya çıkan ağrı çoğunlukla hastalığın bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Yapılacak muayenenin bir sonucu olarak, potansiyel hastalıklar da tespit edilebilir. Ağrıyı azaltmak ve ağrıdan kurtulmak için hastalık tedavi edilmelidir.

Adet Ağrısının Belirtileri Nelerdir?


 Menstrüel ağrı normal ağrıdan daha belirgindir ve keşfedilme olasılığı daha yüksektir. Bu semptomlardan biri karın ağrısı ve koliktir. Özellikle günün erken saatlerinde kramplar daha ciddi hale gelir ve günlük yaşamı bozar.

Alt Karında Ağrı ve Kramp

Karın ağrısı ve krampları adet ağrısının en önemli semptomlarından biridir.Günün erken saatlerinde şiddetlenir ve uyku sırasında rahatsızlık verebilir. Ağrı ve krampların iş ve sosyal yaşam ile günlük yaşam üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Tedavi edilmezse, kronik bir hastalık haline gelecektir ve şikayetler her adet döneminde artıracaktır.

Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi

Adet ağrısının belirtilerinden biri yoğun görülen  baş ağrısı ve baş dönmesidir. Çalışmakla meşgulseniz, bu belirtiler daha net görünecek ve rahatsız olacaktır. Tıbbi tedavi ile ağrı azaltabilir.

Bulantı ve Kusma

Adet ağrısının bir başka belirtisi bulantı ve kusmadır. Ayrıca hastalıkların belirtileri de olabilir, bu nedenle diğer nedenlerle ele birlikte değerlendirilir.Bulantı ve kusma daha şiddetli hale gelirse, temel olarak farklı nedenleri ele almanız gerekir ve tedavi edilirken, ilgili muayeneler de sağlıklı sonuçlar üretir. Menstrüel ağrı kronikleştikten sonra tedavi etmek daha zordur, bu nedenle bu tür bir sorunla karşılaştığınızda hemen bir doktora danışmalısınız.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?


 Kalıcı adet ağrısı günlük yaşamınızı etkileyecektir, kronik bir hastalık olduysanız, derhal tıbbi yardım almanız gerekecektir. Menstrüel ağrı yöntemlerine baktığımızda, sorunun kök nedenine bakarak birçok farklı tedavimiz olduğunu bulabiliriz. İlaç tedavisi ve düzenli kullanımı başarılı sonuçlar doğurur.

İlaç Tedavisi

Menstrüel ağrı için en çok tercih edilen tedavi ve bunun yanı sıra başarılı bir tedavidir. Reçeteye dahil olan ilaçlar bağımlılık yapmaz.

Hormonal Tedavi

Hormon eksikliği normal koşullardan farklı olarak adet ağrısının en önemli sebebinden biridir. Hormonal tedavi aynı zamanda ilaç tedavisini de içerir ve bir doktorun kontrolü altında devam edecek tedavi yöntemleriden biridir. Hormon tedavisi başarılı yöntemlerden biridir.

Cerrahi Tedavi

Başarılı tedavi yöntemlerinden biri olup çoğu klinikte uygulanmaktadır. Cerrahi müdahale gerekkli ise tedavi süresi gecikmeden müdahale en kısa sürede yapılır. Sağlıklı ve başarılı sonuçlar edilebilmektedir.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?


 Ağrı kesicilere ek olarak, evde doğal ilaçlar da kullanabilirsiniz, bu yöntemlerin sadece geçici tedaviler olduğu unutulmamalıdır. Sıcak su tedavisi (özellikle en ünlü yöntemlerden biri) ağrınızı hafifletebilir ve rahatça uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı bitki çayı da sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Adet Sancısı Neden Olur?


 Menstrüel ağrı genellikle menstrüel kramplarınızdan 1-2 gün önce başlar. Bazı kadınlar daha zayıf ağrı koşullarına sahip olsa da, bazı kadınlar daha şiddetli ağrı koşullarına sahip olabilir. Bu ağrılar uyku düzeninizi bozar ve iş yaşamı için motivasyonunuzu azaltabilir. Derhal bir doktora danışmalı ve daha sağlıklı bir tıbbi tedavi süreci benimsemelisiniz.

Adet Ağrısı Yaşla İlgili midir?


 Adet ağrısı yaşa bağlı bir konu değildir. Bu tıpkı genç kadınlar gibi, 35 yaşın üzerindeki genç kadınlar için çok ciddidir. Hayatta kalma süreniz veya mevcut hastalığınız bir dereceye kadar ağrıyı tetikleyebilir. Araştırmalar adet ağrısının birçok farklı nedeni olduğunu göstermektedir. Tedavi yöntemi buna göre belirlenecek ve ilgili hastalıklar esas olarak tedavi edilmelidir. Aksi takdirde, farklı sorunlar ortaya çıkabilir ve hastalık tedavi edilmezse, ağrının şiddeti artacaktır.

Adet Sancıları Doğum Sonrasında Geçer mi?


 Doğum adet ağrısını sonlandırmaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu ağrılar ciddi hastalık belirtileri de olabilmektedir. Birçok kadın bilinçsizce bu konuda hareket etti, tedavi görmek yerine ertelemeyi tercih etti. Adet ağrısının nedeni kısa sürede tespit edilmeli ve gerekli tedaviye başlanmalıdır.

0 Yorumlar: