Güncel
Yükleniyor...
Terlemek, yaratılış gereği normal karşılanan bir durumdur. Fakat fazla terlemek bizleri günlük hayatta fazlasıyla rahatsız eder. Aşırı terleme nedenleri bazı kişilerde sağlık sorununa bile dönüşebilir.

Aşırı Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisidir?


Neden Çok Terleriz?


 Kişinin normalin üzerinde, aşırı terlemesi sadece günlük hayatında değil aynı zamanda iş hayatında da olumsuz olarak zarar verir. Sizlere bu yazımızda; ”aşırı terleme sebepleri, aşırı terlemenin neden oluştuğu” hakkında faydalı bilgiler sunacağız.

Terleme neye bağlı olarak oluşur? Haddinden fazla terlemek bir hastalık mıdır? Terleme sonucu meydana gelen ter kokusundan nasıl kurtuluruz? Ter kokusuna bitkisel çözüm önerileri nelerdir? Aşırı terleme nedenleri ve çözüm için ne önerilir? Bu tür sorulara cevap arayacağız.

İnsan Neden Terler?


 Terleme, vücudunuzun her bölgesinde görülebilir. Bu durum bazen aşırıya kaçıp sizin rahatsız olmanıza neden olabilir. Özellikle kalabalık bir ortama girdiğiniz zaman aşırı terleme nedeni ile kötü koku yayar ve elbiselerinizin pis görünmesini sağlar. Böyle bir durumla karşılaşmak insanın isteyeceği son şeydir.

Elbette her terleme sonucu böyle durumlar oluşmaz. Aslına bakarsak terlemeyi iki çeşide ayırabiliriz, Birisi; ”Normal derece terleme” diğeriyse; ”Aşırı derece terlemedir.”

Normal derece terlemede; ”Beynimizde sürekli olarak vücut ısımızı kontrol eden bir organizma vardır. Eğer vücudunuz aşırı derece bir sıcaklığa maruz kalırsa bu organizma ter bezlerine sinyal gönderir ve terleme işlemi başlar.

Terlediğiniz zaman vücudunuzun ısı değeri normal bir dengeye döndürülmeye çalışılır yani vücuttan çıkan ter dışarıyla buluştuğu zaman buharlaşır. Böylece vücut ısısı dengelenmiş olur. Sağlık açısından olması gereken de budur.

Aşırı Terleme Nedenleri


 Eğer Adana, Antalya, İzmir gibi sıcak iklime sahip bir şehirde yaşıyorsanız terlemeniz pek tabii mümkündür. Ancak hava sıcak olmadığı halde sürekli olarak terliyorsanız, ve bu terleme normalin üzerinde ise o zaman vücudunuzda bir anormallik olabilir. Tıpta bu anormalliğinin adına; ”Aşırı terleme yani hiperhidroz adı verilir.” Aşırı terleme nedenleri olarak sizlere şunları söyleyebiliriz;

Eğer yüksek tempolu bir spor çalışması yapıyorsanız, sinirli ve stresli bir yapıya sahipseniz aşırı terleme vücudunuzda gözükebilir. Daha dikkatli olmanız gereklidir.

Aşırı Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisidir?


 Özellikle genel bir terleme artışı varsa sistemik bir hastalık düşünülüp araştırılarak tetkikler yapılmalıdır. Aşırı terlemeye çoğunlukla hormonal hastalıklar neden olur. Terleme metabolizmanın bir sonucu olarak ortaya çıktığından özellikle vücut metabolizmasını hızlandıran hastalıklar öncelikle araştırılmalıdır. Tiroid bezinin aşırı çalışması yani hipertiroidi en sık aşırı terlemeye neden olan sistemik hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın diğer belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, aşırı sinirlilik, saç dökülmesinin var olup olmadığına bakılır.

Hipertiroidi gibi büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma da aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır. Menopoz sonrasında da kadınlarda aşırı terleme görülebilir. Bu durum kendini ataklarla gösterdiğinden menopoz da kadın hastalarda terleme nedenleri arasında düşünülmesi gereken durumlardandır.

Bunun yanında aşırı kilo durumu da terlemenin diğer bir nedeni olarak sayılabilir. Hastalarda genellikle hareketle ortaya çıkan bazen de geceleri aşırı terleme yakınması olur. Özellikle baş ve boyun bölgesinde terleme dikkat çekicidir.

Koltuk Altı Ter Kokusu Nasıl Önlenir? Özellikle yaz aylarında insanların korkulan rüyası olan koltuk altı ter kokusu, aşırı terleme sorunu olanların sık karşılaştığı bir durumdur. Öyle ki çoğu zaman tabiri caizse adeta çileye dönüşmektedir.

Özellikle İstanbul gibi nem oranı yüksek ve bunaltıcı havaların sebep olduğu koltuk altı terlemesi kendisine vermiş olduğu rahatsızlıklardan daha çok etrafındakilere rahatsızlık vermektedir.

İnsanlar bu kötüyü engellemek için deodorant, parfüm gibi kozmetik çözümler arasa da tam verim aldıkları söylenemez. Hatta bazı durumlarda bu kozmetik kokular çevredeki diğer kokularla karışınca kötü sonuçlar verebilmektedir.

Terleme aslında vücut için en önemli reaksiyonlardan birisidir. Vücut terleme yapmazsa mutlaka bir sorun var demektir. Terleme vücudu rahatlatan bir reaksiyondur. İnsanlar terlemez ise vücut çok fazla ısınır ve havale geçirebilirsiniz.

Koltuk Altı Ter Kokusu Neden Olur?


  • Sıcak ve nemli havada ısınan vücut terleme ile vücuttaki ısıyı dışarıya atar ve rahatlamaya çalışır.
  • Giydiğiniz kıyafetler naylon karışımı olabilir ve nefes almayan kıyafetler seçerseniz terlemeye neden olur.
  • Kişisel temizliklerin zamanında yapılmaması.
  • Fazla kilo aşırı terleme nedenleri arasındadır. Fazla kilolu insanların kilosundan dolayı aşırı terlediğine siz de tanık olmuşsunuzdur.
  • Yediğiniz içtiğiniz içeceklerden kaynaklanmaktadır.
  • Gün içerisinde yaşamış olduğunuz stresler.

Ter Kokusuna Bitkisel Çözüm Var Mı?


 Ter kokusuna çözüm için mucizevi bir öneri beklemeyin. Fakat bazı önerileri de mutlaka uygulamaya çalışın. Biz aşırı terleme sorunu olanlar için iki bitkisel çözüm öneriyoruz.

Aşırı terlemeye ilk olarak limon suyu önerebiliriz. Bir kaç damla limon suyu koltuk altınıza sürünüz ve kokunun anında gittiğini göreceksiniz.

İkincisi ise elma sirkesi. Elma sirkesine batırdığınız pamuğu koltuk altına iyice uygularsanız terleme ve ter kokusunun önünü alabilirsiniz. Mutlaka deneyin…

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: