Reklam
Bileceksin

Çiğ Balık Tüketmek Zararlı mı?

Reklam
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2015 senesinde, dünya genelinde her sene insanların % 10’unun kontamine yiyecek tüketmesinden dolayı hasta olduğunu ile ilgili ölçüm yapmıştır. Bu değerlendirme, bu kirliliğin bir neticesi olarak senede 420.000 kişide olan ölüm sayısını da ortaya koymaktadır. Bakteriler çoğunlukla iyi huylu olan tüm çiğ gıdalarda bulunur. Patojenik mikroplar gıda kaynaklı hastalıklara kapı aralayabilir, ciddi olaylarda kalıcı hasara ve nadir vaziyetlerde ölüme kapı aralayabilir.

Suşi Tüketmek Sağlıklı mıdır?

Çiğ Balıklarda Bulunan Mikroplar Nelerdir?

 Çiğ balıklar, bakterilerin pişirme işlemi esnasında tahribat olmadan büyüme ve gelişme yeteneklerinden dolayı potansiyel patojenik parazitler ve bakterilerle açısından en yaygın kaynaklardır. Bu yazı da çiğ balıklarda bulunabilecek değişik mikroplar, tesirleri ve kontaminasyondan nasıl kaçınılabileceği ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Çiğ Balıklardaki Mikroplar Hastalığa Nasıl Sebep Olur?

 Gıda ve İlaç İdaresi, kontamine çiğ balığın pazara girmesini tedbire rehberlerine sahiptir. Genellikle, suşi gibi yiyecekler zarar veren mikropları barındırabileceği kaygısı olmadan tadını çıkarılabilen gıdalardır. Bununla beraber, her sene bu standartları karşılamayan ve hastalığa kapı aralamayan çiğ balık yüzdesi vardır. Çiğ balıkları kirletebilecek en yaygın mikrop tiplerinden ikisi Salmonella ve Vibrio attaificus vardır.

Günümüzde yapılan bir araştırmada, çiğ deniz ürünlerinin takriben% 10’unun Amerika Birleşik Devletleri’ne dışardan alındığını ve yerli çiğ deniz ürünlerinin yaklaşık %3’ünün gıda zehirlenmesine kapı aralayabilecek Salmonella içerdiğini belirlemiştir. Vibrio savunmasız çoğunlukla ılık deniz suyunda yaşayan ve etkilenen bölgelerden yetiştirilen istiridyeleri kirletebilen bir bakteridir ve çiğ istiridyelerde bulunur. Hastalık Kontrol ve Tedbire Merkezlerinden alınan son rakamlar, her yıl yaklaşık 1.252 kişinin Vibrio hastalığına yakalandığını düşünmektedir. Batı Pasifik bölgesi, gıda kaynaklı mikroplarla alakalı en fazla ölüm sayısına sahiptir. Çin karaciğer fluke (Clonorchis Sinensis), bu bölgede bilhassa yaygındır.

Çin karaciğeri fluke çiğ balıkları kirletebilir ve her yıl bölgede 30.000’den fazla insanın enfeksiyonuyla sonuçlanacağı düşünülmektedir ve enfeksiyonların % 20’si ölümle sonuçlanmaktadır. Paragonimus türleri akciğer fluke hastalığına kapı aralar ve doğu Asya’da yaygındır, insanları çiğ yengeç veya kerevit tüketimi yoluyla enfekte eder, akciğerlerin enfeksiyonuna kapı aralar ve ciddi olaylarda enfeksiyon merkezi sinir sistemine dağılabilir.

Reklam

Tatlı olmayan su kaynaklarından ele geçirilen çiğ balıklar, Scombroid zehirlenmesine kapı aralayan zehirli maddeler üreten bakteriler içerebilir, bunların histamin/histamin benzeri kimyevilerden oluştuğu ve yutulduğunda 10-90 dakika içinde alerji benzeri semptomlara ve gastrointestinal sıkıntıya kapı aralayabileceği düşünülmektedir.

Tropikal sulardan ele geçirilen çiğ balıklar, Gambierdiscus tarafından üretilen ve besin zincirine entegre edilen ve nihayetinde insanlara erişen mikroalglerle ilişkili bir zehirli madde olan ciguatera içerebilir. Ciguatera toksini, enfekte olanların aylarca sürebilen gastrointestinal, kardiyovasküler ve nörolojik semptomlar geliştirmesine kapı aralamaktadır.

Suşi Tüketmek Sağlıklı mıdır?

 Çiğ balıklarda birkaç mikrop bulunmasına karşın, çiğ balıkların yenmez olduğu mananına gelmez. Suşi tüketmekten meydana gelen gıda kaynaklı hastalıkların bilgisi ile katı tertip etmeler yapılmıştır. Bu tertip etmeler izlerse, bu tertip etmeler halkı tehlikeli ve bazen hayatı tehdit eden enfeksiyonlardan savunur. Amerika Birleşik Devletleri’de, suşi gibi çiğ olarak hazırlanması amaçlanan balıklar, toplam yedi gün süresince -4 derece Fahrenhaytta dondurulmalı veya 15 saat süresince -31 derece Fahrenhaytta tutulmalıdır.

Çiğ balığın tüketilmeden önce dondurulması işlemi, gıdada barındırılabilecek patojenleri yok eder. Ayrı olarak, hanede balık hazırlarken, düzgün pişirildiğinden ve çiğ balıkla temas eden her türlü yüzeyin veya kapların, (doğrama tahtaları, bıçaklar vb) iyice yıkanması gerektiğine dikkat edilmelidir. Zira çiğ balıklarda kolayca dağılan zarar veren bakteriler bulunabilmektedir.

Diğer Çiğ Deniz Ürünleri Yemek Güvenli midir?

 Gıda kaynaklı hastalık rizikonunu azaltmak için, gıdaların uygun iç sıcaklıklarına kadar pişirilmesi önerilir. Çiğ veya az pişmiş deniz ürünleri yemeyi seçen çoğu sıhhatli insan için, yalnızca küçük bir sıhhat rizikosu oluşturabilir, ancak diğerleri için riziko şiddetli olabilir. Gıda kaynaklı hastalık diğer semptomların yanı sıra şiddetli kusma, ishal ve karın ağrısı ile sonuçlanabilir.

Çiğ veya az pişmiş balık ve kabuklu deniz ürünleri yemekten kaynaklanabilecek başlıca gıda zehirlenmesi türleri arasında Salmonella ve Vibrio attaificus bulunmaktadır. Ham kabuklu deniz ürünleri uzmanları, özellikle çiğ istiridye severler için, özellikle Vibrio enfeksiyonu riski olduğunu bilmek gerekir. Vibrio z ılık deniz suyunda yaşayan bir bakteridir. Hastalık Kontrol ve Tedbire Merkezlerinden gelen bir rapora göre, diğer kimi gıda kaynaklı hastalıklar kadar yaygın olmasa da, 2014 yılında 1.252 kişiye Vibrio bulaşmıştır.

Rastgele bir gıda zehirlenmesi riskinizi azaltmak için, popüler efsaneye rağmen ne sıcak sosun ne de içkinin bakterileri öldürmediğini bilinmesi gerekir. En iyi kaide, iyi gıda güvenliği uygulamalarını izlemek ve tüm deniz ürünlerini uygun şekilde pişirmektir. Fin balıklarını 145 ° F’ye erişene kadar veya et opak olana ve bir çatalla kolayca ayrılana kadar hazırlanmalıdır. İstiridye ve midye için, kabuklar açılana kadar pişirilmelidir. Bir diğer güvenlik emare: Çiğ balık yemeye karar verirse, evvelce dondurulmuş balıklar seçilmelidir. Zira donma mevcut parazitleri öldürecektir ancak ne yazık ki, dondurma her zarar veren organizmayı öldürmez.

Yüksek Riskli Fertler

Gıda kaynaklı hastalık rizikosu daha yüksek olan kişiler için, çiğ veya az pişmiş balık ve kabuklu deniz hayvanlarının tüketilmesinden meydana gelen ciddi ve hayatı tehdit eden hastalıklar kaynaklanabilir. Bu fertler arasında bağışıklık sistemi zayıf olanların yanı sıra gebe kadınlar, bebekler, küçük çocuklar ve büyük yetişkinler bulunur. Yüksek riskli kişiler için çiğ balık ve kabuklu deniz hayvanı tüketimi hiçbir zaman önerilmez. Bu kategoride olanlar, balık ve kabuklu deniz hayvanlarını iyice pişirerek tüketmeleri gerekmektedir. Riziko altında olup olmadığından emin olmayanlar, doktoruna veya diyetisyenine müracaat ederek tüketmeleri sıhhatli olacaktır.

Deniz Ürünleri Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Taze, çiğ deniz ürünleri satın alırken, depolarken veya hazırlarken bu ehemmiyetli ipuçlarını izlenmelidir.

Markette
• Taze deniz ürünlerinin 40 ° F’nin altında uygun şekilde buzdolabında veya buzla iyice paketlendiğinden emin olunmalıdır.
• Parlak, sıkı etli ve aşırı balık kokusu olmayan balıklar seçenek edilmelidir.

Reklam

Buzdolabında
• Taze balıkları iyi sarılmış veya hava geçirmez kaplarda alt rafta en fazla iki gün saklanmalıdır.
• Taze veya tütsülenmiş deniz ürünlerini 40 ° F’nin altında saklanmalı; canlı istiridye, yengeç, kerevit, ıstakoz, midye ve istiridyeyi iyi havalandırılmış kaplarda saklanmalıdır.

Hazırlık sırasında
• Çiğ ve pişmiş deniz ürünleri ayrı kesme tahtaları ve mutfak gereçleri de dahil olmak üzere ayrı tutulmalıdır.
• Çiğ deniz ürünlerinin hazırlanmasından sonra hazır gıdalar arasında eller, kesme tahtaları, tabaklar ve mutfak eşyaları iyice yıkanmalıdır.

Dışarıda Yemek Teklifleri
Son zamanlarda menülerde çok sevilen çiğ ve az pişmiş balık ve kabuklu deniz ürünleri vardır. Bu yiyecekleri tüketmeyi seçen sıhhatli fertler için, taze, yüksek kaliteli malzemeler kullanan ve uygun gıda güvenliği uygulamalarını takip eden hatırlı lokantalardan veya pazarlardan olduklarından emin olunmalıdır. Ancak, bilhassa yüksek rizikolu kategoride olan kişiler, menü öğelerine dikkat etmelidir, zira çiğ veya az pişmiş deniz ürünleri içerebilirler. ( Yarım kabukta suşi, sashimi, çiğ istiridye veya istiridye, ceviche, crudo, gravlax, poke, ton balığı tartar ve ton balığı carpaccio bunlardan bazılarıdır.)

Çiğ Balık Tüketmek Zararlı mı?

 Düzgün pişirilmiş balık ve kabuklu deniz ürünleri sağlığa yarar sağlayan çeşitli besinler sunarlar. Bununla birlikte, çiğ balık ve kabuklu deniz ürünleri ile artan bir risk vardır. Yemek yerken gıda güvenliği hususlarına dikkat edilmeli ve yüksek risk taşıyan kişiler çiğ deniz ürünleri tüketmekten kaçınmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu