Reklam
Bileceksin

Folik Asit Nedir?

Reklam
Folik asit (folat veya B9 vitaminleri olarak da bilinir) DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli bir rol oynayan bir vitamindir. Kırmızı hücre oluşumu, hücre büyümesi ve yenilenmesi, amino asit metabolizması, kas oluşumu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve işleyişi için DNA ve kan hücrelerine folik asit gereklidir.

Folik Asitin Faydaları Nelerdir?

Folik Asit Nedir?

 Özellikle hamilelik sırasında annenin folik asit alması gerekir. Vücutta yeterli folik asit olmadığında, anemi, baş dönmesi, unutkanlık, aşırı yorgunluk ve nefes darlığı gibi belirtiler oluşabilir. Folik asit eksikliği şiddetli bir kansere yol açar. Eksikliğin, damarların hasarını arttırdığı ve hafızayı zayıflattığı bilinmektedir. Aşırı miktarda folik asit, B12 vitamini eksikliğine yol açabilir.

Vücutta hücre çoğalmasını kontrol eden DNA ve RNA üretmeye yardımcı olarak yeni hücrelerin inşasında önemli bir rol oynar. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin oluşumu için B12 vitamini ile çalışır. Kırmızı kan hücrelerinde demir içeren bir protein olan ‘hem’ oluşumuna yardımcı olur ve homosistein metabolizmasında ve bozulmasında rol oynayan enzimlerin performansında rol oynar. Homosistein kan seviyelerini azaltır, kan damarlarını korur, felç ve kalp krizi riskini azaltır.

Folik Asitin Faydaları Nelerdir?

 Bebeklerde; Spina Bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp defektleri doğum gelişimi riskini azaltır. Kadınlar hamilelik döneminde Folik asit daha fazla ihtiyaç duyar. İyi beslenmiş olsa bile, hamilelik sırasında artan ihtiyacı karşılamak mümkün değildir. Gebelikte folik asit eksikliği gelişirse, bebeğiniz ciddi rahatsızlıklarla dünyaya gelecek veya ölü doğum riski artacaktır. Nöral tüp defektleri, beyin ve spinal kordun spinabifida, meningomyelosel, anansefalia gibi gelişimsel bozukluklarıdır. Bu anomaliler, maternal kan AFP’nin (alfafetoprotein) hamilelik sırasında yükselmesine neden olur. Anne kanında ultrasonografi veya AFP monitorizasyonu ile anlaşılabilir.

Ne Kadar Folik Asit Alınmalı?

 Normal insanlar için folik asit gereksinimi 400 mcg’dir. Gebelik döneminin ilk 8 haftasında, folik asit gereksinimi 600-800 mcg’ye kadardır. Bu miktarın yemekle karşılanması mümkün olmadığından, takviyeler ile desteklenmelidir. Uzun vadeli bir önlem olarak, gıdalar folik asit ile zenginleştirilebilir. 1990’lardan sonra bazı ülkeler bazı besin maddeleri eklemeye başladı. Folik asit ile zenginleştirilebilen gıdalar ekmek, makarna, mısır ürünleri ve diğer tahıl ürünleridir. Bulgular folik asit zenginleştirme yönteminin iyi çalıştığını göstermektedir. Folik asitle zenginleştirilmiş gıdaların konjenital sinir sistemi defektlerinde yaklaşık% 20’lik bir azalma sağlayabileceği belirtilmektedir.

Reklam

Hamlelikte Folik Asit Ne Zaman Kullanılır?

 Spina bifida hastalığı gebelikten 3 ay önce ve gebeliğin ilk 3 ayında folik asit kullanılarak% 70 oranında önlenebilir. Folik asit hamileliğinizden önce ve hamileliğinizin ilk 3 ayında kullanılmalıdır. Nöral tüpün kapatılmasının gebeliğin 4. haftasının sonunda tamamlandığından, bu süreden sonra folik asitin fazla önleyici etkisi yoktur. Annelik uzmanları, kadınların hamilelikten önce her gün 400 mikrogram folik asit almasını ve hamileliğin ilk üç ayında devam etmelerini önermektedir. Bazı ülkelerde, doğurganlık çağındaki kadınlar günde bir kez 200 mikrogram folik asit alırlar.

Folik Asit Hakkındaki Araştırmalar

Norveç’te yapılan ve Amerikan Tıp Derneği (JAMA) dergisinde yayınlanan bir çalışma, folik asit desteğinin, hamilelik sırasında folik asit kullanan annelerin çocuklarına yönelik 9 yıllık bir çalışma ile otizme karşı koruyabileceğini göstermiştir. 85.000 çocuk üzerinde yapılan araştırmalar, annelerinin hamileliği sırasında folik asit takviyesi kullanan çocukların, folik asit kullanmayan annelerin çocuklarından% 40 daha düşük bir otizm riskine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nde profesör. Pal Suren, gebelikten 4 hafta önce folik asit kullanılmasının ve gebelikle birlikte 8 haftanın bebeklerde otizm riskini azalttığını, ancak folik asit ve Asperger sendromu gibi otizmin alt gruplarında inhibisyon olmadığını belirtmiştir. Ayrıca, JAMA’da yayınlanan çalışma, Gebeliğin folik asit alanlarının, çocuklarda konuşma stresi olasılığını neredeyse yarı yarıya azalttığını gösterdi. Çalışmada çocukların 3 yaşlarında konuşma becerileri değerlendirildi. Annenin hamileliğindeki folik asit bölgesinde, bu yaşta tam sayım yapamayan çocuk sayısının, folik asit almayanların çocuklarına göre neredeyse yarısı olduğu saptanmıştır.

Folik asit, sakin olan homosistein denilen bir maddeyi azaltmaya yardımcı olur. Yüksek düzeyde homosistein, kalp, beyin ve sinir hastalıkları riskini artırır. Kan akışında çok fazla homosistein; Kardiyak arrest, inme, bacaklarda dolaşım bozuklukları, Alzheimer hastalığına benzer demans ve bazı kanser türleri. Folik asit, kandaki homosistein B6 ve B12 vitaminleri ile birlikte çalışır. İdeal homosistein seviyesi 9 mg’dan azdır. 12-14 mg arasında risk seviyeleri. Kan homosistein düzeyleri 16 mg’dan büyük olduğunda, yüksek bir vasküler hastalık riski vardır.

Folik asitin, kalın bağırsakta polip oluşumunu azalttığı gösterilmiştir. Folik asit, kanserin alkolün zararlı etkilerine karşı koruyucu olabilir. Düşük folik asit tüketimi ile birlikte aşırı alkol tüketimi, kanser riskini artırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu