Güncel
Yükleniyor...
Propolis doğada bulunan organik bir maddedir. İnsan ne kadar doğanın varlığı ise Propolis de doğadan gelen şifa kaynağıdır. Propolis, arı tarafından kovanın giriş kısmına sıvanan bir maddedir. Yunan kökenli propolis kelimesindeki ”polis” şehir anlamına gelmektedir, ”pro” ise önce anlamı katmaktadır. Arılar propolis denilen maddeyi neden üretirler.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir?


 Arılar da kovanlarını dış etkenlerden koruyabilmek için bu maddeyi kullanırlar. Bitkilerin tomurcuk veya gövdelerinden topladıkları maddelerin işlenmesi sonucunda reçinemsi bir sıvı ortaya çıkar ve kovandaki mikro-organizmalara karşı korunmak,kovandaki çatlakları onarmak için kullanırlar.

Ağaçlar kendilerini soğuk havadan korumak için, doğadaki tüm canlılar gibi, bir koruma kalkanı oluşturuyorlar. Havalar soğumaya başladığında ağaçlar, hem soğuktan hem de yağmurlardan kaçınmak için kendi özlerinden bir reçine oluşturuyorlar. Yapraklarının tomurcuklarının etrafını kapladıkları bu reçineyle zararlı mikroorganizmaların saldırılarından tüm kış mevsimi esnasında korunuyorlar. Bal arıları da ağaçların kendilerini korumak için ürettiği bu reçinenin üzerine bal mumu ekleyerek kovanlarına getiriyorlar. Arıların oluşturduğu bu karışım ile petek gözlerini ve kovan duvarlarını örtüyorlar. Petek gözlerindeki propolis arıların yavrularının hastalıklara yakalanmasını engellerken kovan duvarlarındaki propolis zararlı maddeleri dışarıda tutuyor.

Propolis faydası anlatmakla bitmez çünkü farklı toplumlarda veya bireylerde farklı etkiler ortaya çıkartmaktadır. Her şeyin fazlasının zarar olduğu kadar propolis fazlası da zarardır. Kullanmadan önce mutlaka faydaları ve zararları öğrenilmeli ardından kullanımı sağlanmalıdır. Kulaktan dolma bilgi ve kaynaklar ile hareket etmek kesinlikle doğru değildir. Paylaşılacak bilgileri bir tavsiye veya öneri olarak algıladıktan sonra harekete geçmelisiniz.

Propolisin Faydaları Nelerdir?


 Propolis insan sağlığına faydası için alınması gereken 22 organik bileşeni içermektedir. Bazı ülkelerde tıbbi reçete olarak sunulan propolis birçok hastalığa çare olmaktadır hatta bilinmeyen ve araştırılan bir çok yönü vardır. Arı ürünleri dünya genelinde bir çok sahtecilik,kaçakcılık,usulsüz çoğaltma gibi yanlış uygulamalarla karşı karşıyadır.

Sebebi ise ekolojisi bozulmaya başlamış, küresel ısınmanın başladığı dünyada arıların kaliteli ve saf ürünlerini dünya nüfusuna yetiştirmek oldukça zor ve imkansız olabilir. Dünyada ve hatta aynı ülke sınırları içerisinde dahi olsa arı ürünlerinde standartlaşmış rakamlar yoktur ürün değerlerinde çünkü her bölgenin kendisine özgü çiçek ve bitkileri vardır. Eşitlenemeyen orijin değerleri her zaman ve her yerden çıkmış propolisi kullanmamıza imkan vermeyebilir. Çok değerli kalite standardı yüksek bu ürün nadidedir.

B1, B2, C ve E vitamini içeren propolis, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Grip ve nezle gibi tam da bu havalarda karşılaştığımız hastalıklara karşı güçlü bir koruyucu görevi görürken eğer bu hastalıklarla uğraşıyorsak da iyileşme sürecimize katkıda bulunuyor. Soğuk algınlığı gibi hastalıkların yanında vücudumuzu bakteri ve mantar kaynaklı rahatsızlıklardan da koruyor. Zararlı bakterilerden oluşabilecek hastalıkların riskini azaltıyor. Vücudumuz için gerekli olan antioksidan ihtiyacını karşılayabildiği için cilt ve saç sağlığımıza da faydalı oluyor. Vücudumuzda görülebilecek yaraların da iyileşme hızını artırıyor. Diş etimizde ya da kulaklarımızda görebileceğimiz iltihaplanmaları da iyileştirebiliyor.

Saymakla bitmeyen propolisin faydalarından birisi arıların da kendi yuvalarında kullanma amaçlarından birisi mikro-organizmalara karşı korumasıdır. İnsanlar için de mikro-organzimalara karşı koruma sağlayabilir propolis. Propolis ciltteki yaralar ve zedelenmelerin hızlıca onarılmasında çok büyük yarar sağlamaktadır çünkü hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaktadır. C vitaminini çokça barındırmaktadır. Kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyebilir veya yavaşlatabilir. Propolis bir antioksidandır. Antioksidanlar cildin parlak ve gergin kalmasını sağlar. Sağlıklı ve güzel cilt oluşumu için kozmetik değeri taşımaktadır. Dudak kenarlarında olsun cildin farklı yerlerinde olsun uçuklar çıkabiliyor ve uçuklar ciltte açıklık yaratarak mikro-organizmalara karşı davetiye oluşturur. Uçuklara sürülerek kullanılan propolis düzenli kullanımda faydalıdır. Ciltte geçici olmayan ve bulaşıcı olabilen siğilleri geçirmek için de kullanabiliriz.

Sıvı Propolis Kullanım Şekilleri Nelerdir?


 Propolis, ilk olarak arıların reçinemsi formu oluşturmasının ardından donup kuruyarak ilk halini aldıktan sonra çeşitli kullanımlar için farklı formlara sokulmaktadır. En yaygın kullanım şekli propolis damla halidir. Propolis damla formunu suya damlatıp homojen şekilde karıştırdıktan sonra içilebilir. Damla propolis yaraya veya uçuğa direkt olarak uygulanabilir. Su ile karıştırılan damla propolis gargara yoluyla da kullanılabilir. Propolise karşı alerjiniz olabilir bu yüzden dozajları azdan çoğa uygulamakta fayda vardır.

Propolis Diğer Kullanım Formları

Saf olarak kullanılabilmektedir. Aloe jel polen ile birlikte kullanılabilir.Ağız spreyleri de vardır aromatik bitki harmanlarıyla(adaçayı,yasemin vs.) ,ağız spreyi propolisi ağız için kullanıyorsanız daha homojenize dağıtmanıza yardımcı olacaktır.Ekstrakt kullanımı da vardır yani glikolik veya hidroalkolik. Tabii ki içerisind bulunan balmumu alındıktan sonra boğaz pastili,krem,pudra gibi ürünlerde kullanılır .

Prof. Dr. Saraçoğlu Propolis Öneriyor

Profç Doktor ENDER SARAÇOĞLU propolis kullanımını tavsiye etmektedir. Birden fazla televizyon programın konuk olarak propolis faydalarını ve kullanım şekillerini anlatan Prof. Dr. Ender Saraçoğlu propolis tüccarlığını yapan dolandırıcı ve sahtecilerin sahte televizyon ve medya yayınlarına maruz kalmıştır. Kendisi alternatif tıp alanında oldukça başarılıdır.

Propolisin Cilde Faydaları


 Propolisin cilt için inanılmaz faydaları vardır. Akne eğilimli ciltler için harika olan propolis yara iyileşmesini teşvik etmek için mükemmel ve yüksek antioksidan etkisityle cildimizin daha temiz, genç ve taze görünmesine yardımcı olabilir. Propolis ayrıca ağız ülseri, diş eti hastalığı ve genel ağız sağlığı, soğuk algınlığı ve cilt enfeksiyonlarına iyi gelir. Bu madde sakız, kozmetik, krem, pastil, merhem ve daha fazla çeşitli ticari kullanımlara sahiptir. Bununla birlikte, tıbbi yararlar üzerinde yapılan çalışmalar çok daha önemlidir.

Propolisin Gücü Yüzyıllardır Kullanılıyor

Eski Yunanlılar ve Mısırlılar, propolisinin tıbbi amaçlar için kullanılmasını yüzyıllar önce buldular. Hastalığa karşı koruma kabiliyeti nedeniyle, bağışıklık sistemi için Propolis takviyesi düşünülmelidir. Propolis nedir ve faydaları nelerdir sorusunu soran kişilerin bu maddenin bağışıklık fonksiyonunu stimüle etme, önemli bağışıklık hücrelerinin üretimini ve aktivasyonunu arttırma yeteneğine sahip olduğunu bilmesi gerekir. Yani propolis sadece bağışıklık fonksiyonunu artırmak için iyi değil, aynı zamanda otomatik bağışıklık fonksiyon bozukluğunu dengelemek için de faydalıdır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: