Reklam
Bileceksin

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Reklam
Hem estetik nedenlerle üstelik umumi beden sağlığını güvenliğini sağlamak yönünden ağız ve diş sihhati epey ehemmiyet taşımaktadır. Ağızda meydana gelen yara ve aftlar konuşma, yutkunma ve çiğneme gibi işlevleri yerine getirmede zorluğa niçin olarak gündelik hayatı negatif yönde etkiler. Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız içi yaraları ara sıra küçücük bir kesi biçiminde görülüp birkaç gün içinde kendi kendine geçerken ara sıra dahi aft adı verilen ağrıyan yaralara dönüşebilir. Ağız yaralarının tedavisinde çoğunlukla naturel maddelerle gargaralardan faydalanılır. Tekrarlayan ağız yaralarının daha önemli hastalıkların sendromu olarak meydana çıktığı göz önüne alınarak muhtemel farklı hastalıklara yönelik incelemeler yapılmalıdır. Ağız yarası belirtileri ve tedavisi dendiğinde akla çoğunlukla doktora müracaat etmek gelmez. Oysaki geçmeyen ve sık yineleyen ağız yaraları varlığında kesinlikle kulak burun boğaz eksperlerine yahut diş hekimlerine müracaat etmek gerekmektedir.

Ağız Yarası Nedir?

 Ağız yarası denildiğinde dudak, dil ve dil altı, damak, diş etleri ve yanakların iç evresinde ilerleyen mukozal hasarlardan bahsedilmektedir. Sıcak madde kullanımı yahut ezkaza ısırma ardından kendi kendine geçen kolay hasarlar olabileceği gibi uçuk biçiminde virüslere tabi olarak meydana çıkan ağrıyan yaralar görülebilir. Ağız içinde en çok görülen lezyonlardan biri aft yahut aftöz ülser olarak tariflenen patolojilerdir. Üzeri çoğunlukla ak, iltihaplı görüntülü ve epey ağrıyan lezyonlardır. Özellikle gribal enfeksiyonlar esnasında sık sık meydana çıkan aftlar çoğunlukla birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir.

Sık yineleyen, geçmesi uzun süren aft varlığında çoğunlukla altta yatan ve immün sistemi baskılayan hastalıklar mevcuttur. Bu gibi hallerde bu hastalıklara yönelik olarak tıbbi tetkikler yapılmalıdır. Diş eti hastalıkları ve diş apseleri dahi ağız yaralarına niçin olur. Ağız yaralarının bayanlarda erkeklere oranla daha çok gördüğünüz izlenmiştir.

Ağız Yarası Çeşitleri Nelerdir?

 Ağız yaraları farklı şekillerde meydana çıkabilir. Farklı şekillerdeki lezyonlar farklı hastalıkların habercisi olur.

Reklam
  • Aft (Aftöz Ülser)
  • Uçuk
  • Pamukçuk
  • Lökoplaki
  • Eritroplaki
  • Liken Planus

Ağız Yarası Belirtileri Nelerdir?

 Ağız yarası belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Ağız yaraları çoğunlukla 1-2 gün içinde kendi kendine geçer. Bazı hallerde 10 güne kadar uzayabilen lezyonlar görülebilir. Eğer bu zaman zarfında ağız yaraları geçmiyorsa yahut sık sık yineleyen ağız yaraları mevcutsa altta yatan başka sebepler incelenmelidir. Beslenme yetersizlikleri ve ilkin C vitamini olmakla beraber başka vitamin kusurları yahut sigara kullanımı yineleyen ağız içi yaralara niçin olur. Bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarda dahi yineleyen yaralar görülebilir. Romatizmal bir hastalık olan ağız yarasının anne belirtileri arasında ağızda yineleyen aftöz ülserler bulunuyor. Gebelik esnasında bedende hormonal etkinlik artmaktadır. Özellikle öztrojen hormonunun etkisiyle gebe bayanlarda diş eti sorunları ve diş eti iltihapları oluşumu sık sık gözlenir.

Diş etleri hassastır, acele şişerler ve daha çok kanama izlenir. Bu durumlardan korunmak için gebelikte ağız ve diş bakımına ehemmiyet gösterilmeli ve kesintiye uğratılmamalıdır. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerde doğum esnasında anneden bebeğe geçen mantar enfeksiyonlarına tabi olarak ağız etrafında yahut ağız içinde yaralar görülebilir. Bağışıklık sistemi sorunu olmayan bebeklerde bu lezyonlar kendi kendine geçer. Ayrıca emen bebeklerde ağız içinde aft denilen ak lezyonlar görülebilir. Ağız ve diş bakımını yeterli düzeyde yapmayan ve ağız hijyeni sorunlu çocuklarda dahi aft görülebilir. Çocuklarda hararetli hastalıklar esnasında seyrek dahi olsa uçuk izlenebilir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

 Ağız yaraları çoğunlukla naturel maddelerle gargara yapılarak iyileştirilir. Ağız yarası nasıl geçer problemine yanıt arayan ademoğlu çok eski zamanlardan beri naturel yöntemlerden faydalanmaktadır. Doğal yollarla geçmeyen ağız yaraların tedavisinden antibiyotik yahut antiviral ajanlardan faydalanılabilir. Dudakta ilerleyen uçukların tedavisinde antiviral madde içeren kremler yarar sağlayabilir. Ağız yaralarını iyileştirebilecek birtakım naturel maddeler şunlardır.

Karbonat

Ağızda meydana çıkan lezyonlar için karbonat sık sık tüketilir. Karbonatın iltihapları azaltmaktaki tesiri ile hem yara iyileşir üstelik sızı diner. Bir çay kaşığı karbonat ile bir oran ılık su karıştırılarak macuncu bir kıvamda hazırlanan karışım yaranın üstüne sürülerek bir süre doku bozukluğu üstünde bekletilmelidir. Daha sonra bu karışım pak ılık suyla durulanmalıdır.

Tuz

Tuzlu su ile gargara ağız yaralarının tedavisinde yarar sağlayabilir. Tuz bunun yanı sıra aft ağrısını dahi hafifletir. Yarım bardak ılık suda bir çay kaşığı normal ev tuzu eritilir ve bu suyla günde birkaç kez üstelik birkaç saatte bir bu suyla, yutmadan 15-30 saniye gargara yapılabilir.

Karanfil yağı

Karanfil yağının sızı dindirici özelliği bulunuyor. Çok ağrıyan olabilen ağız içi aft gibi lezyonlarda ağrıyı hafifletmekte kullanmak mümkün.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin jeli direkt olarak aftın üstüne uygulanarak ağrıyı azaltmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmakta kullanmak mümkün. Aloe vera suyu dahi tıpkı tesiri gösterir. Ayrıca çatlamış dudaklar ve uçuk gibi başka ağız lezyonlarında dahi yararlı olduğu izlenmiştir.

Meyan Kökü

Meyan kökünün naturel iyileştirici özellikleri, ağız yaralarında dahi pozitif neticeler verir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı naturel bir antimikrobiyal maddedir. Susam yağı yahut başka yenilebilir yağlarla karıştırılarak kullanılacak hindistan cevizi yağı gargarası ağız yaralarının tedavisinde çok eski zamanlardan beri sarfedilen bir uygulamadır.

Reklam

Ada Çayı

Bilinen en eski mikrop öldüren bitkilerden olan ada çayı, ağız yaralarının tedavisinde dahi kullanmak mümkün. Kolaylıkla her yerde bulunabilen yaprak şeklindeki ada çayı, sıcak suda demledikten sonra lüzum gargara yaparak, gerekse dahi ağız içinde bir oran tutup içerek kullanmak mümkün. Ada çayı gargarası ağız içi hijyeni sağlayarak hem iltihaplanmayı azaltır üstelik sızı sağaltımında yararlı olur.

Bahsedilen naturel yollarla geçmeyen yahut sık sık yineleyen ağız yaraları daha önemli hastalıkların habercisi olur. Böyle bir halde bir kulak burun boğaz eksperi yahut diş hekiminden randevu almayı savsaklama etmeyiniz.

Ağız Yarası Neden Olur?

 Ağız yaralarının yarıdan çok B ve B12 vitamini eksikliğinden menfaat. Ağız içinde bulunduğu için bireylerin yemek yerken ve konuşurken zorlanmasına niçin olur. Ağız yaralarına niçin olanlar şunlardır:

Diş fırçalama

Dişlerin az yahut gelişigüzel bir şekilde fırçalanması ağız yaralarının çıkmasına niçin olur. Dişler günde üç kere olmak suretiyle yavaş yavaş ve asgari 4 dakika süresince fırçalanmalıdır. Fırça damaklara çok çok baskı yapmamalı ve dişlerin arasına kadar girmelidir.

Ağız bakım ürünleri

Başta diş macunu olmak suretiyle sarfedilen ağız bakım ürünlerinden ucuz ve niteliksiz olanları bu yaraların çıkmasına dolaylı olarak tesir eder. İçeriğinden güvenilir olunmayan ürünlerle gargara yapılmamalı ve diş ipleri yalnızca bir kez kullanılıp atılmalıdır. Başkasına ilişkin diş fırçasını kullanmak dahi mantar ve lezyonların çıkmasına yol açabilir.

Damakları ısırmak

Damakların iç kısmını ezkaza ısırmak şiddetli ağrıya ve ağız yaralarına sebebiyet verebilir.

Regl dönemi

Birçok ağız bağışıklık düzeneğinin zayıflaması nihayetinde meydana menfaat. Regl döneminde beden direnci düşen birtakım bayanlarda aft yahut uçuk çıkabilir. Bu dönemde sağlıkli ve kararlı beslenmeye dikkat edilmeli, uyku düzenine dahi azami oranda itina gösterilmelidir.

Beslenme

Protein ve mineral eksikliği pek çok sağlık problemine yol açabildiği gibi ağızda daha çok ve daha çok sayıda yaraların çıkmasına dahi yol açabilir.

Psikolojik nedenler

Aşırı gerilim ve üzüntü hallerinde, beden ansızın his değişimlerine fiziki tepkiler gösterebilir. Kabus ardından dudaklarda uçuk çıkması dahi bu reaksiyonlardan bir tanesidir.

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

 Ağız yaralarını hem geçirmek üstelik önlemek için dişler savsaklama edilmeden, günde 3 kere fırçalanmalıdır. Yemek ve uyku düzenine dikkat edilmeli, protein ve lif çoğunluklu beslenilmelidir. Ağız yaralarının yarıdan çok B ve B12 vitamini eksikliğinden menfaat. Bu sebeple kahvaltıda kesinlikle yumurta yenmeli, ziyadesiyle su tüketilmeli ve fast-food tipi besinler yerine naturel besinler tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu