Reklam
Bileceksin

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam
Araç kiralama yapan bazı işletmelerle alakalı tüketicilerden son dönemde şikayet aldıklarını dile getirildi, yoğun talebin fırsata çevrilebildiği için yurttaşların bu hususta titiz olması gerekiyor.  Peki, araç kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Uzun Dönem Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Araç kiralama yapan bazı işletmelerle alakalı tüketicilerden son dönemde şikayet aldıklarını dile getiren Koçal, yoğun talebin fırsata çevrilebildiğini, yurttaşların bu hususta titiz olması gerekliliğini anlattı ve bu uyarılarda bulundu:

“Tüketici, aracı kiralarken teslim almadan evvela otomobilin fiziksel halini teşhis etmeli ve dört bir tarafının fotoğrafını çekmeli. Yine araç teslim edilirken dahi tıpkı usul yapılmalı. Bu vaziyet, kiralama şirketi ila yaşanacak problemlerin önüne geçecektir. Çünkü son dönemde araba kiralama işi yapan bazı şirketlerin aracı teslim aldıktan sonra tüketiciye değişik sarfiyat fatura ettiğine dair şikayetler alıyoruz.” İşte sizler için derlediğimiz araç kiralarken dikkat etmeniz gerekli olanlar listesi.

Firma araştırın

Araç kiralarken yapar iken bedel karşılaştırması ve iskonto fırsatlarına bakmak gerekiyor. Bu sayede pek çok hususi teklifle karşılaşarak kiralamayı çok daha elverişli bir şekilde uygulamak muhtemel. Bir firmaya gittiğinizde gözünü kırpmadan aklınızdaki bütün soruları ve kampanyalarını sormak bu sebeple çok mühim. Gitmeden evvela dahi iyi bir soruşturma uygulamak gerekiyor tabi.

Küçük araç kiralayın

Araç kiralamada ufak araçların bedel üstünlüğü her daim karşınıza menfaat. Özellikle internetten uygulanan rezervasyonlarda ufak araç seçimi yaparak, firmaların ufak araca sahip olmadıkları durumda bedava araç yükseltme seçeneğinden dahi faydalanma şansınız var. Hem kullanması basit üstelik park problemi daha düşük oluyor. Yakıt kullanımı dahi daha düşük. O yüzden Tazmanya gezimde Hyundai Getz tercih etmiştim. Kiralık araç er iade edildiğinde rastgele bir ücret iadesi yapılmadığını bilin.

Reklam

Yakıt halini denetim edin

Tam dolu bir şekilde aldığınız aracı geri götürmeden derhal evvela gene tam dolu götürmeniz gerekiyor. Ülkemizde genellikle çeyrek depo altında size kiralanıyor. Yakıt göstergesi hangi çizgideyse ilkin buna dikkat edin ve araç tesliminde tıpkı çizgiye kadar yakacak doldurarak iade edin. Bunu acenteye bırakırsanız aldığınızdan daha çok doldurulup size daha fazlaya mal olma olasılığı var. Bunun dahi ücretinin sizden alındığını unutmamalısınız. Eğer çok yakıtla dönerseniz dahi bunun ücreti size ödenmez.

Sigortayı ihmal etmeyin

Araç kiralarken dikkat edilecek en mühim noktalardan bir tanesi dahi sigorta acentesinin şahsi araba siyasetini kapsayıp kapsamadığı. Kredi kartıyla ödeme yapılıyorsa, garantiye gereksinim duyulabiliyor. Ancak sizin sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunmuş olduğu sigortalardan faydalanmak dahi muhtemel. Sigortasız araç kullanırken olacak hasarlardan siz sorumlusunuz. Avustralya’daki ilk karavanımın 3 m yüksekliğini iyi kestiremediğimden bir yerlere sürtmüştüm ve bana 1,000 AU$’a mal olmuştu. Sigortaların geçerli duruma gelebilmesi için türlü şartlar bulunduğunu unutmamalısınız. Sürücünün kaza sırasında alkol yahut rastgele bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, kanuni sürat sınırlarını aşmaması ve aracın karayolları dışında kullanılmaması gerekiyor.

Sözleşmeye dikkat edin

Araç kiralamak çok basit olsa dahi baş mikser şeylerle önünüze gelebiliyor. Sürüş sırasında yahut teslim vakti bir problemle karşılaşmamak için uygulanan anlaşmada bütün detayları ele alabilmek mühim. Sözleşmeyi imzalamadan evvela merak edilen her şeyi sormakta dahi hiç bir mahzur yok. Ancak şayet bu hususta huzursuzluk hissediliyorsa, kiralamadan evvela temelleri soruşturmak, bilen birisi ile gitmek ve hoş bir pazarlık uygulamak epey faydalı.

Erken rezervasyon ve bilgilendirme

Havaalanından oto kiralamalarında, doğru uçuş verileri ve saatlerini rezervasyon sırasında duyurmak gerekiyor. Eğer rezervasyon sırasında uçuş verileri sahip olunan değilse, kiralık araç tesliminden asgari 24 saat evvela uçuş verileri e-posta yahut telefonla duyurmak koşul. Diyelim Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama yaptınız ve uçağınızın tarihi değişti yahut rötar yaptı. Uçuş bilgilerini eskiden bildirdiğinizde havalimanı geliş ve gidişinizde vaktinde karşılanmanız kolaylaşmış olur. Tatil ve restoranlar için sık sık sarfedilen er rezervasyon, bazı internet sitelerinde araç kiralamada dahi geçerli. Eğer kullanacağınız firmanın bu türlü bir opsiyonu varsa bu seyahatini er planlayanlar için avantajlı olur. Önceden aracın modelini, kaç gün kiralama yapılacağını ve tarihleri belirtmek kiralamada karşılaşılacak problemleri ortadan kaldırıyor. sistemini tatil için genel anlamda hayatımıza yerleştirmemiz koşul. Aksi durumda seyahatlerimize daha çok para ödemek halinde kalıyoruz.

Hasar tespitine dikkat edin

Firmalar, araç tesliminde muhtemel bir zararı keşfetmek için araştırma yapıyor. Ancak şayet titiz olunmazsa, eskiden meydana gelen bir hasarı siz karşılamak halinde kalabiliyorsunuz. Bu sebeple ön kiralama sürecinde ve aracı teslim alırken bütün hasar tespitlerini not ettirmek çok mühim. Bu en iyi koruma şekillerinden biri olarak biliniyor. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin araç kiralama yapar iken dikkat edilmesi gereken noktalar paralellik işaret ediyor. Araç kiralamadan evvela hasar belirlenmesi uygulamak, uyuşma maddelerini gözden geçirmek gibi detaylar problemle karşılaşmadan afiyetle araç kiralamaya yardımcı oluyor.

Uzun Dönem Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Uzun devir araç kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kısa devir ve uzun devir dahi araç kiralamada dikkat edilmesi gereken birbirinden farkı pek çok faktör vardır. Araç kiralamada ki bedellerin normale dönmesi ile araçlar dahi sürücüler için sürüş sunumlarının konforlu bir duruma gelmesi neticesinde araç kiralamalar daha çok bilindik duruma gelmiştir. Uzun devreye mahsus araç kiralama denildiğinde akla gelen vakit dilimi 1 sene yahut 3 sene arasında değişiklik göstermektedir. Sanılanın tersine uzun dönemli araç kiralamak kısa dönemli araç kiralamaya göre çok daha avantajlıdır.

Bakım, kasko ve vergi gibi etmenler hesaba katıldığında araç satın alabilmek yerine araç kiralamak çok daha kazançlı bir iş durumuna gelmiştir. Bireyler araç kiraladıklarında bütçelerinden kasko yahut vergi gibi sarfiyat için ayırmak mecburiyetinde kalmazlar. Her ay yalnızca belli bir ücret karşılığında uzun devir araç kiralamak mümkün olabilir. İşyerlerinin ve bilhassa dahi uzun devir araca gereksinim olanların başvurduğu uzun devir araç kiralama hizmetlerinde bireyler bütçelerini tam bir plana oturtabilmektedirler. Uzak şehirlere yahut semtlere devamlı seyahat uygulamak mecburiyetinde olan bireyler araç kiralarken asgari yakacak yakan araçlarla kiralama işlemlerini gerçekleştirmelidirler. Böylece yılsonu bütçelerinde kar elde etme ihtimalleri daha yüksek olacaktır. Ayrıca araç kiralarken araçların bakımları yahut servis zamanlarına dahi alaka göstermek doğru güzergahta ilerlemek için iyi bir adım olacaktır. Uzun devir araç kiralarken sözleşme koşullarına iyi göz atılması lazım olur. Bireyler için baş mikser yahut komplike konular dahi acenta dahi ki görevli bireylere istişare etmek lazım olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu