Reklam
Bileceksin

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Reklam
Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri… Birçok insanın sıkıntı yandığı konularından başında ayak kokusu gelmektedir. Peki, ayak kokusu çözümü nedir? Ayak kokusu nasıl giderilir? Ayak kokusunun nedeni nedir? Ayak Kokusu İçin Neler Yapılabilir?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayakkabı kokusunu nasıl yok edeceklerini merak eden vatandaşlar, ayakkabı kokusu gidermede tesirli yöntemleri araştırıyor. Özellikle havaların ısınmaya başladığı yaz mevsiminde sık sık rastlanan ve çok bireyin şikayetçi olduğu ayakkabı kokuları, birkaç kolay yöntemle ortadan kaldırılabilir.

Ayak Kokusu Neden Olur?

 Özellikle yaz aylarında havaların ısınması ve kapalı ortamda çok vakit ayakkabı ile durulması, problemin şiddetini daha dahi artırır. Terin bizzat değil ancak terle beraber meydana çıkan bakteriler, kötü ayak kokusunun anne unsurunu oluşturur. Bakterilerin beraberinde mantar enfeksiyonu dahi ayakta ağır bir kokunun meydana gelmesine niçin olur. Kullanılan birtakım ilaçlar, buluğ çağı yahut gebelik dönemindeki hormonal farklılıklar; obezite, gerilim ve hipertroidi gibi metabolik hastalıklar dahi bedenin daha çok ter üretmesine yol açarak ayak kokusunu harekete geçirir. Aynı vakitte kalıtsal etkenler dahi ayak kokusunda tesirli olur. Kış aylarında, bütün gün kapalı ayakkabı içerisinde artan, havadan mahrum ve terleyen ayaklar sebebiyle daha çok görülen ayak kokusundan alabileceğiniz önlemlerle kurtulabilirsiniz.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

 Ayak kokusunu gidermek için bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Ayak kokusunu gideren yöntemlerden biri karbonattır. ayak kokusunu gideren ve kötü kokuları yok eden bir gıdadır. Bir leğen içine ılık su ve 2 kaşık karbonat ek edebilirsiniz. Ayaklarınızı bu leğen içerisinde yarım saat ila 45 dakika bekleterek ayağınızda ki kötü kokulara son verebilirsiniz. Karbonat ile ayaklarınızı suda bekletme prosedürünü 2 hafta süresince uyguladığınız takdirde ayağınızdaki bütün kötü kokular gidecektir. Karbonat ayrıyeten ayakların terlemesini dahi önlediğinden ötürü terlemeye bağımlı olan kokulara son verecektir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

 Ayak kokusu problemi hayat sürdüren şahıslar ayak kokusu nasıl geçer biçiminde sık sık soruşturma yapmaktadırlar. Öncelikle tamamıyla bitkisel ve naturel yollardan ayak kokusu problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Lavanta yağı ile birlikte dahi ayak kokusundan kurtulmak ve geçirmek muhtemel. Lavanta yağı mucizevi bir gıdadır. Ayak mantarından kaynaklı olan koku için ayak mantarını tedavi eden lavanta yağı leğen içine damlatılarak kullanmak mümkün. Lavanta yağını leğenin içerisinde asgari yarım saat bekletebilirsiniz. Bu şekilde asgari 2 hafta yaptığınız takdirde ayak kokusu sorununuzu tamamıyla tedavi edebilirsiniz. Ayak kokusunu mutlak geçirmek için bitkisel çözüm metotları bulunmaktadır.

Reklam

Adaçayı dahi tıpkı şekilde ayak kokusunu gideren bir başka mucizevi bitkidir. Adaçayını gene tıpkı şekilde leğen içine demleyerek ayaklarınıza koyabilirsiniz. Adaçayı ayaktaki bütün kokuları alır ve bakterileri alabilmektedir. Adaçayını 30 dakika ayaklarınızda bekleterek kısa zaman içerisinde çözüme ulaşabilirsiniz. Adaçayı ayak ter bezlerinin daha yavaş çalışmasını karşılamaktadır. Dolayısıyla ayak terinden kaynaklanan ayak kokusunu hemen keser. Adaçayı ademoğlu sihhati içerisinde çok faydalıdır. 2 hafta bu ada çayı yöntemini uygulayarak ayak kokusu şikayetinizi asgari düzeye indirebilirsiniz.

Ayak Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

 Ayak kokusunun esas nedeni terlemedir. Peki, ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusunu önlemek için neler yapılabilir?

Ayak kokusuna karşı alabileceğiniz en kolay tedbir, ayak hijyenini huy durumuna getirmek. Ayaklarınızı her gün, sabah akşam ılık suyla, antibakteriyel yahut mantar engelleyici sabun kullanarak yıkayın. Ardından, mantar oluşumunu önlemek için adamakıllı kurulayın. Çünkü ayak mantarının en mühim sebeplerinden biri, ayakların yıkandıktan sonra gereğince kurulanmamasıdır. Ayak kokusuna karşı sentetik ve naylon çoraplar yerine, yumuşak, pamuklu ve teri emebilme özelliği olan çorapları tercih edin. Gün nihayetinde çoraplarınızı değiştirmeyi dahi savsaklama etmeyin. Aynı çift ayakkabıyı iki günden çok giymemeye dikkat edin. Ayakkabınızı iki giyecek arasında 24 saat süre ile havalandırın. Böylece kokunun ayakkabıya yerleşerek ayağınıza bulaşmasını önleyebilirsiniz.

Ayakkabı alırken, hava alan yahut havalanan bir malzemeden üretilmiş olanları tercih edin. Ayak kokusunun oluşmaması için naylon yahut sentetik gereç kullanılarak imal edilen ayakkabıları kullanmayın. Mümkünse reel deri gibi naturel malzemelerden imal edilen ayakkabıları tercih edin. Ayaklarınıza ve ayakkabı içine antibakteriyel sprey yahut koku engelleyici pudra sıkın. Öncelikle akşam eve geldikten sonra ayakkabılarınızı çıkma gibi hava alan bir ortamda birkaç saat havalandırın. Havalandırdıktan sonra iç ve ön kısımlarına doğru sprey yahut pudrayı sıkın. Ardından ayakkabılarınızı dolabınıza yerleştirebilirsiniz.

Ayak parmak aralarınızı ve tabanlarınızı her banyodan sonra tertipli olarak denetim edin. Ayak parmak aralarında soyulma, ayak tabanlarında pullanma, iğne ucu gibi su toplayan kabarcıklar ve koku gibi mantar enfeksiyonu bulguları gözlemlendiğinizde bir cildiye eksperine müracaat edin. Aşırı terleme dahi ayak kokusuna niçin olan mühim bir etken. Ayağınızda hiperhidrozis denilen ekstrem terleme hali varsa, tedavi olun ve terlemeyi azaltan kremler kullanın. Ayaklarda meydana gelen terleme problemi günümüzde botoks aplikasyon, iyontoforez ve klipsli ETS gibi tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabiliyor. Eğer ayaklarınız çok sık nemleniyorsa, kurutmak için tuzlu suyla yıkayabilirsiniz. Akşam eve geldikten sonra 4 bardak suya 4 çay kaşığı tuz ek edin. Ardından bu karışımı bir leğene boşaltın ve ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Temiz ve pamuklu bir havluyla adamakıllı kurutup, çoraplarınızı giyin.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Gider?

 Ayakkabılarda rastlanan koku problemi aşağı yukarı her bireyin muzdarip  olduğu bir mevzu. Kişinin hayat niteliğini düşüren ve ara sıra epey üzücü bir durum alan ayakkabı kokuları, uzun yürüyüşler neticesi ayakların terlemesi ve hava almamasından, ara sıra dahi hatalı ayakkabı seçiminden kaynaklanabiliyor. İşte, ayakkabı kokularını gidermek için birkaç kolay öneri… Ayakkabı kokusunun giderilmesi konusu ile ilgili en çok yapılan usul, karbonat kullanımıdır. Gece, ayakkabının içerisine koyulan 1 kaşık karbonat, sabaha kadar kokunun giderilmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu