Reklam
Bileceksin

Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Reklam
Baş dönmesi’ tabiri cümle alem amacıyla değişik mana söylem eder. Belirtiler anlaşılmaz olduğu ve buna pekçok değişik niçin niçin olabildiği amacıyla baş dönmesini geçirmek amacıyla sınama hata uygulamak gerekebilir. Baş dönmesi hissini geçirmek amacıyla deneyebileceğin birkaç şey vardır. Ancak bu yöntemleri denedikten sonra baş dönmen hâlâ geçmiyorsa muayene olup baş dönmenin sebebini keşfetmek amacıyla bir doktora görün. İşte baş dönmesi nasıl geçer?

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Baş Dönmesi Nedir?

 Bazen şiddetli hapşırmaların dahi tetiklediği baş dönmesinin (vertigo) altında mühim hastalıklar yatıyor olur. Her ne kadar baygınlık duygusal, göz kararması gibi semptomlar amacıyla dahi cemiyet arasında baş dönmesi (vertigo) ismi kullanılsa dahi, klinik anlamda baş dönmesi (vertigo) şahıs dururken bulunduğu ortamın ögelerinin şahsa dönüyormuş gibi gelmesi olarak bilinir. Örneğin reel anlamda başı dönen bir şahıs, içinde bulunduğu odadaki eşyaları ve duvarları dönüyormuş gibi algılar.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

 Baş dönmesi, pek çok hastalığın hem sendromu üstelik sebepleri arasında gösterilmektedir. Başta tansiyondaki dengesizlikler olmak suretiyle, bedenin değişik bölümlerinde meydana çıkan komplikasyonlar göz kararması ve baş dönmesi olarak meydana menfaat. Beslenme bağımlılıkları, bölgesel ve kalıtsal faktörler, kötü alışkanlıklar tetikleyici olur. Baş dönmesini önlemenin pekçok değişik tekniği dahi bulunuyor.

Baş dönmesinin 3 nedeni vardır şunlar; Beyin sapı (beyincik) balans sistemini meydana getiren yapılar arasındadır. Beyin sapındaki en küçük bir rahatsızlık kapma baş dönmesine yol açabilir. Örneğin; Damarlarda tıkanıklık, beyin bölgesinde kanama, tümör oluşumu ve sinir hastalıkları.

2. Neden iç kulakta meydana gelen rahatsızlıklardır. İç kulak problemleri baş dönmesine niçin olur Baş dönmelerinin umumi nedeni iç kulak iltihaplarıdır. Genellikle kulak sorunlarından ötürü baş dönmesi yaşandığı bilinmektedir. Kulak içi pislenmesi dahi baş dönmesine niçin olabilmektedir. Denge organı olan kulak en küçük bir hasar gördüğü an baş dönmesine niçin olabilmektedir. İç kulakta likit oluşması, balans kanallarındaki kristallerin yerinden çıkması iç kulak hastalıklarındandır ve baş dönmesine niçin olur.

Reklam

3. Neden etraf cisimleri algılayan dokularda meydana gelen sorunlardan ötürü meydana gelen baş dönmeleridir. Bunlar balans bozukluğundan ötürü meydana gelen baş dönmeleridir.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

 Eğer baş dönmesi uygulanan müdahalelere karşın geçmiyorsa kesinlikle bir doktora gidilmelidir. Baş dönmesine iyi gelen şeyler:

Bal

Kan şekerinin düşmesi neticesi baş dönmesi sık sık yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek amacıyla yapıt miktarda bal tüketilebilir. Yenen balların katışıksız ve tamamıyla doğal olmasına itina gösterilmelidir. Bal, bunun yanı sıra baş dönmesine alan veren hastalıkların çok daha kısa zaman içinde iyileşmesini dahi olanaklı hale getiriyor.

Kabak çekirdeği

Magnezyum değerleri bakımından epey varlıklı olan kabak çekirdeği, öğün aralarında sık sık tüketilebilir. Son derece yararlı olan kabak çekirdeği devamlı başı dönen bireylerin bu yöndeki şikayetlerini dahi asgari seviyelere çekiyor.

C Vitamini içeren meyveler

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler hem baş ağrısına üstelik dönmesine çok iyi geliyor. Bununla beraber bu üç meyveden daha çok c vitamini içeren kivi dahi periyodik vakitlerde tüketilebilir. Başı dönen bireylerin uzanması ve bir süre istirahat etmesi gerekir.

Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

 Vertigo tedavisinde mühim olan problemin kaynağının bulunmasıdır. Vertigoya niçin olan hastalık meniere hastalığı şayet ilaç tedavisi, ilaç tedavisi yeterli olmadığı hallerde hususi ameliyatlar yapılabilir. Vertigonun nedeni tümör şayet operasyon gerekmektedir. Enfeksiyona tabi vertigo oluşumu amacıyla hekimler yönünden tavsiye edilen tedavi tekniği tertipli istirahat ve ilaç tedavisidir.

Kafein, sigara, alkol, gerilim, tuz kullanımı ve benzeri. tetikleyici faktörler hastanın yaşamından ırak tutulmalıdır. Denge egzersizleri vertigo teşhisi konulan hastalar amacıyla tesirli bir yöntemdir. Aynı vakitte balans merkezini zorlaştıran hareketlerden dahi kaçınılmalıdır. Ayrıca vertigoya neyin neden olduğuna tabi olarak, semptomlarınızı hafifletmek amacıyla kendinizin yapabileceği şeyler olur. Doktorunuz size şunları önerebilir:

– Belirtilerinizi onarmak amacıyla kolay egzersizler yapın
– Başınızı iki yahut daha çok yastık kullanarak hafiften kaldırarak uyuyun
– Yataktan kalkarken yavaşça kalkın ve ayağa kalkmadan evvela bir dakika kadar yatağın kenarına oturun
– Herhangi bir nesneyi alabilmek amacıyla eğilmekten kaçının
– Boynunuzu uzatmaktan kaçının (mesela, yüksek bir rafa erişirken)
– Günlük aktiviteler esnasında başınızı dikkatlice ve yavaşça hareket ettirin
– Vertigonuzu tetikleyen egzersizler yapın, böylelikle beyniniz buna alışır ve bulguları azaltır (bunları sadece düşmeyeceğinizden güvenilir olduktan sonra yapın ve gerek görülürse dayanak alın)

Vertigo Nedir?

 Vertigo, sizin yahut etrafınızın döndüğünü hissetmenize alan veren bir histir. Bulantı, kusma ve balans kayıbı bu hale eşlik eden semptomlardır. Sıklıkla baş dönmesi olarak adlandırılmasına karşın her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigo atakları ayrım edilmeyen olabileceği gibi, bireyin günlük işlerini yapmasına mani olacak kadar şiddetli dahi olabilmektedir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu