Güncel
Yükleniyor...
Diyetteyken karnınızın acıkmamasını mı istiyorsunuz? İştah kesen ve tok tutan yiyecekler nelerdir? Tok tutan, acıktırmayan gıdaların neler olduğunu biliyor musunuz? İşte açlığı bastıran, tokluk hissi veren ve iştah kesen yiyecekler...


Diyetteyken Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?


 Protein kaynakları tokluk hissini uzunca bir süre korur. Kırmızı ve ak et, balık ve deniz ürünleri en kuvvetli protein kaynaklarıdır ve ölçüyü kaçırmadan yediğinizde daha geç acıkırsınız. Özellikle sabah kahvaltısında yiyeceğiniz 1 katı yumurta, aşağı yukarı beş-altı saat tok kalacağınızı güvence eder. Protein kaynağı yumurta A, D, E ve B vitaminleri içerir. Kan şekeriniz fikir açlık hissedersiniz.

Kan dolaşımını düzenleyen ve sakinleştirici tesiri dahi tespit edilen tarçın, kan şekerini yükselterek açlık hissini bastırır. Klinik incelemelere göre günde ortalama 5 badem yiyen şahıslar, yemeyenlere göre daha basit kg veriyor. Diyet listelerinde kesinlikle badem bulunmasının nedeni tok tutmasıdır. Kalsiyum, çinko, fosfor, potasyum, magnezyum, demir ve E vitamin yönünden varlıklı olan badem sıhhatli zayıflamaya yardımcıdır. Yulaf ezmesi dahi proteinler gibi sindirimi uzun süren besinlerdendir. İçerdiği kepek ila midede hacmi genişler ve bu özellikleri ila daha geç acıktırır. Protein, demir, çinko, kalsiyum, fosfor, tiamin magnezyum ve riboflavin içeriğiyle sıhhatli beslenirken kg vermeye yardım eder.

Salatalık gibi sebzeler vitamin ve mineralin beraberinde yüksek oranda lif içerir. Lifli yiyecekler midede ve bağırsaklarda genişleyerek daha çok yer kaplar, bu dahi tokluk duygusunun uzaması demektir. Başlangıç olarak çorba tüketirseniz, anne yemeğe geçtiğinizde beyin kısa sürede ‘yeteri kadar yediniz’ sinyali vermeye başlıyor. Böylece ekstrem tüketmekten kaçmış oluyorsunuz.

Diyetteyken Hangi Yiyecekler Tok Tutar?


 Diyet listelerinde bilhassa dahi kahvaltıların ve ara öğünlerin vazgeçilmez bir yiyeceği olan yulaf ezmesi, lif bakımından epey varlıklı olduğu amacıyla çok vakit süresince açlık hissettirmez ve formunuzu korumayı sağlar. Yapılan incelemelerde yulaf ezmesinin ne kadar tok tuttuğunu göstermektedir. Sütlü yulaf ezmesine göre mısır gevreği tercih eden bireylerin daha kısa sürede acıktığı görülmüştür. Sütle yahut yoğurtla tüketirseniz doyuruculuğu 2 kat daha çoğalan yulaf ezmesini kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketmeye devam edin, kısa vakitte tesirini fark edeceksiniz. Yine lifli gıdalar arasında bulunduğu bilindik elma, bağırsakları harekete geçirmesi yardımıyla kabuğundaki pektin maddesiyle karnı çok vakit tok tutar. Orta boy büyüklükteki elmayı, az tuzlu birkaç tane leblebi ila tüketirseniz açlık hissiniz gidecek ve devamlı bir şeyler atıştırmak istemeyeceksiniz. Hem rejim üstelik sıhhat arkadaşı elmayı her gün 1 tane tüketebilirsiniz.Böylelikle diyetinizi korurken sağlığınıza dahi pozitif yönde katkı sağlamış olacaksınız.

Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Nelerdir?


 Kilo denetimi yönünden tüketilen gıdaların tokluk duygusal vermesi çok önemlidir. Bazı gıdalar midenizi tok tutmanızı sağlayarak çok vakit acıkmanızı engel olur ve böylelikle ne atıştırmalık alırsınız ne dahi çok çok yersiniz. Peki Tok tutan yiyecekler nelerdir?

Yumurta

Vazgeçilmez bir sahur opsiyonu. Onu omlet olarak yahut menemen gibi sebzelerle zenginleştirerek bitirmek en doğrusu.

Peynir

Başlı başına bir sahur opsiyonu olur. Onun yerine yoğurdu dahi tercih edebilirsiniz.

Proteinli salatalar

Ton balığı, tavuk ve et parçalarıyla zenginleştirilmiş salatalara dahi sahurda yer verebilirsiniz.

Baklagiller

Bol mercimekli salatalar, kıymalı mercimek, nohut, fasulye karışımları sahur amacıyla iyi seçimlerdir.

Posa zengini çorbalar

Özellikle kuru baklagil ilave edilmiş yoğurt çorbaları, yulaf kepeği ve mercimek ilave edilmiş yeşillik çorbaları ila nohutlu çorbalar rasyonalist sahur seçenekleri arasında.

Etli dolmalar

Dolma hazırlarken pirinç yerine kepekli bulguru tercih etmenizi öneririz.

Taze meyveli yahut kuru yemişli yoğurtlar
Taze kayısı, elma, muz, çilek parçaları yahut badem, ceviz, fındık ilave edilmiş bir kâse yoğurt, kusursuz bir sahur opsiyonu.

Yağlar

Zeytinyağı ve ketentohumu yağı, tokluk zamanını uzatır. Bu sebeple sahur seçeneklerinize bu yağlardan ekleyebilirsiniz.

Ayran, kefir

Ayran kusursuz bir sahur içeceğidir. Ancak sahurda yalnızca ayrana değil, kefire dahi yer vermeyi düşünün. Cacık dahi meşrubat yerine geçebilir.

Badem, fındık, fıstık

Her sahura iki tane ceviz, üç tane fındık, dört tane bademle başlamanızı tavsiye ederim.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

1 yorum

  1. mobil uygulamalar ile yenen yiyeceklere ait kalori hesaplaması yaparak yeme alışkanlığı edinmek daha bilinçli olacaktır. Tavsiyeleriniz ön hazırlık için başarılı.

    YanıtlaSil