Reklam
Bileceksin

Dünyadaki En Yüksek Dağlar Listesi

Reklam
Dünya’nın en yüksek dağları… Zirvelerinden kar noksan olmayan yüksek yüksek tepeler Everest Tepesi’ni hepimiz duymuşuzdur. Peki Everest’ten sonra Dünya’nın en yüksek dağları hangileridir?

Türkiye'nin En Yüksek Dağları

Dünyadaki En Yüksek Dağlar Listesi

 Tırmanıcıların tutkusu olan Dağlar, Dünya üstünde naturel yer yüzü şekilleri arasında yer alır. Dağ tırmanıcıların en sevdiği dağları üstelik Dünya’nın en yüksek ve bir o kadar dahi ürkütücü dağlarını sizler amacıyla araştırdık. Elbette dağ tırmanıcıları amacıyla bu yüksek dağlar ürkütücü gelmeyebilir, onlar amacıyla bu dağlar bir gaye durumuna gelmektedir. İşte sizler amacıyla listelediğimiz Dünya’nın en yüksek dağları;

Dünyanın En Yüksek Dağları

Everest Dağı

Himalayalarda tespit edilen Everst dağı 8842 m ila dünyanın en yüksek dağıdır. Çin Halk Cumhuriyeti ila Nepal’i birbirinden ayıran bu dağ tırmanışçıların baş hedefidir. Zirveye ilk kere 29 Mayıs 1953’te saat 11:30’dahi Yeni Zelanda’lı Edmund Hillary ve Nepal’li Tenzing Norgay ulaşmıştır. Everest dağına çıkan ilk Türk ünvanını şayet 1995 yılında kazanmıştır.

Everest bunun yanı sıra zirvelerindeki oksijen eksikliği ila tırmanılması en zor dağlar listesinde ilk sıradadır. 1904 yılında ilk olarak Everest’e çıkma girişimleri başlamış ancak ilk sınama tarihi 1921 yılında jeolojik incelemeler amacıyla olmuştur. Zirve tırmanışı 1953 yılında John Hunt ve ekibi yönünden yapılmış ancak kapalı oksijen düzeneğinin donması nedeni ila geri dönmek mecburiyetinde kalmışlardır.

Everest dağı o kadar yüksektir ki troposferin 3’te 2’sini geçer bu sebeple dahi yukarılarda oksijen eksikliği hissedilir. Oksiyen eksikliğinin, 100 km/s’a ulaşan rüzgarların ve -70 dereceye düşen hava sıcaklıklarının sebebiyle Everest dağında bir hayvansal yahut koma kısmı yoktur. Alt taraflardaki buzullar şayet Everest’in doruğundaki karları süpüren şiddetli rüzgarların meydana getirdiği çığlardan beslenmektedir.

Reklam
Dünyanın En Yüksek Dağları

K2 (Godwin Austin) Dağı

8611 m yüksekliği ila Everest’ten sonra dünyanın en yüksek 2. dağı olan K2’nin bir başka adı dahi “Godwin Austin”dir. Yükseklik yönünden ikinci sırada yer alsa dahi güçlük bakımından tartışmasız birinci sıradadır. Bu sebeple dahi K2’nin zirvesi dağcılar amacıyla “kutsal doruk” olarak adlandırılır.

K2 dağı o kadar acımasızdır ki çıkmaya çalışan her 4 şahıstan birisi orada yaşama gözlerini yummuştur. K2 dağının bu kadar zor olmasının esas nedeni çok dik olmasıdır. Diklik hem tırmanış zorluğu üstelik daha çok ham ve kaya düşmesi demektir. K2’ye ilk kere 31 Temmuz 1954’te İtalyan Lino Lacedelli ve gene İtalyan Achille Compagnoni tırmanmayı başarmıştır. K2ye tırmanan ilk Türk şayet 2001 yılında yaptığı tırmanış ila Ali Nasuh Mahruki olmuştur. bunun yanı sıra 1995 yılında Everest’e dahi tırmanarak “Everest’e tırmanan ilk Türk” ünvanını dahi almıştır.

Dünyanın En Yüksek Dağları

Kançencunga Dağı

Kangchenjunga 8586 m. yüksekliği ila dünyanın en yüksek 3. dağı. Hindistan ila Nepal arasında buluuyor. Hindistan ila Nepal arasında Himalayalarda tespit edilen bu dağa ilk kere 25 Mayıs 1955’te Joe Brown ve George Band çıkmayı başarmıştır. Joe Brown ve George Band’dan evvela Kanöencunga dağına 50 sene süresince tırmanmaya çalışılmış ama etkin olunamamıştır. Dağın çok dik olması ve dağ üzerindeki istikrarsız yel sürati farkılıkları hem çığ oluşumunu artırmakta üstelik tırmanmaya çok zorlu duruma oluşturmaktadır. 2013 yılında Kançencunga dağında bir yıkım yaşanmış ve düşen çığ sebebiyle 5 dağcı hayatını kaybetmiştir.

Dünyanın En Yüksek Dağları

Lhotse Dağı (Himalayalar)

Lhotse Dünya’nın dördüncü yüksek dağıdır. Lhotse Tibetçe’dahi “Güney Zirve” manasına gelir. Bu dağın en yüksek zirvesi 8,516 metredir. Fakat buna yakın 8,414 m’lik, 8,383 m’lik altzirveler dahi vardır. Lhotse dağı umumi olarak basit bir tırmanış amacı olsa dahi bunu dağın güney kısmından yapmak epey zahmetlidir. Lhotse Dağının güney yüze dünyanın en dik tırmanış parkurudur ve bu sebeple buraya tırmanmaya çalışanların çoğu başarısız olmuştur. Diğer taraflardan tırmanış şayet güneye oranla çok daha basittir. Lhotse’ye ilk kere 18 Mayıs 1956’dahi İsviçreli  Fritz Luchsinger, Ernst Reiss tırmanmışlardır.

Everest ila tıpkı rotaya sahip olduğu amacıyla bilhassa kamp alanlarında Everest dağcılarıyla dahi karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Bu kamp alanlarında pil şarj istasyonları, gıda ve meşrubat gibi pekçok ihtiyacınızı giderecek imkanlar dahi sahip olunan olduğu amacıyla K2’ye oranla tırmanış esnasında daha düşük zorlanırsınız.

Dünyanın En Yüksek Dağları

Makalu Dağı

Makalu Dağı Himalayalar’dahi Nepal ila Çin sınırı üstünde yer alır ve Everest’in 19 kilometre güneydoğusundadır. Makalu Dünya’nın en yüksek beşinci dağıdır. Yüksekliği şayet 8,481 m. Oldukça zorlu bir parkur olan Makalu dağına çoğu kez tırmanmaya çalışan ekipler olmuş ama etkin olamamışlardır. En sonunda Makalu dağına ilk kere 15 Mayıs 1955’te Fransız Lionel Terray ve Jean Couzy yönünden tırmanılmıştır. Bu Fransız dağcılar Makalu dağına tırmanırken daha evvela denenmeyen bir rota denemişler ve daha sonraları bu rota dağcılar amacıyla standart rota olmuştur.

Dünyanın En Yüksek Dağları

Cho Oyu Dağı (Himalayalar)

Cho Oyu yahut Cho Oyo 8201 m ila dünyanın en yüksek 6. dağıdır. Cho Oyu dağına ilk kere 19 Ekim 1954’dahi Herbert Tichy, Joseph Joechler ve Şerpa Pasang Dawa Lama’nın meydana getirdiği Avusturyalı birtakım yönünden tırmanılmıştır. Cho Oyu dağına çıkan ilk Türk şayet 1997 yılında olmuştur.

Dünyanın En Yüksek Dağları

Dhaulagiri Dağı (Himalayalar)

Himalayalarda tespit edilen Dhaulagiri Dağı, 8167 m’lik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek 7. dağıdır. Buzullarıyla meşhur Daulagiri dağına ilk tırmanış 1960 yılında gerçekleşmiştir. Himalayalarda tespit edilen Dhaulgiri Dağı’na ilk olarak 1960 yılında çıkılmıştır.

Dünyanın En Yüksek Dağları

 1. Everest Dağı (8,848 m), Nepal
 2. K2 Dağı (8,611 m), Pakistan-Çin
 3. Kanchenjunga (8,586 m), Nepal-Hindistan
 4. Lhotse Dağı (8516 m), Nepal-Çin
 5. Makalu Dağı (8,485 m) Nepal-Çin
 6. Cho Oyu (8,188 m), Nepal-Çin
 7. Dhaulagiri I (8,167 m), Nepal
 8. Manaslu (8,163 m), Nepal
 9. Nanga Parbat (8,126 m), Pakistan
 10. Annapurna I (8,091 m), Nepal
 11. Gasherbrum I (8,080 m), Pakistan-Çin
 12. Broad Peak (8,051 m), Pakistan-Çin
 13. Gasherbrum II (8,035 m), Pakistan-Çin
 14. Shishapangma (8,027 m), Çin
 15. Gyachung Kang (7,952 m), Nepal-Çin

Reklam

Türkiye’nin En Yüksek Dağları

 Türkiye toprakları deniz seviyesinden yüksek, engebeli bir yapıya sahiptir ve dağların çoğunluğu doğu-batı tarafında uzanmıştır. Türkiye’nin en yüksek dağları sıralamasına baktığımızda dahi karşımıza ilk olarak Ağrı Dağı çıkmaktadır. Türkiye’dahi batıdan doğuya gidildikçe yükseklik aşamalı olarak artmaktadır.

Ülkemiz topraklarının ortalama yarısından çoğu 1.000 metreyi aşan yüksek alanlardan oluşmaktadır. Türkiye’nin en yüksek dağlarına baktığımızda, yüksek dağların Türkiye’nin doğusunda olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin en yüksek dağı 5137 Metre ila Ağrı Dağı olurken onu 4134 m ila Cilo Dağı takibini sürdürüyor. Türkiye’nin en yüksek üçüncü dağı 4058 m ila Süphan Dağıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu