Güncel
Yükleniyor...
Artık icat edilecek pek bir şey kalmadı. Bazı insanlar dünyayı değiştirir. Bu insanların fikirleri, hayatlarımızın birer parçası olurlar. İşte Elon Musk dahi bu insanlardan biri. Elon Musk Kimdir? Elon Musk'ın başarı hikayesi nedir? Elon Musk'ın hayat hikayesi...

Elon Musk'ın Kariyeri Nasıl Başladı?


Elon Musk Kimdir?


 Gerçek hayatın Tony Stark'ı olarak adından söz ettiren Elon Musk ila alakalı ufak bir soruşturma yaptık ve sizin hedefiyle hazırladık. Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve müteşebbis olan Elon Musk SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ila PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’dahi lider, CEO ve mahsul mimarı olarak vazife gerçekleştirmektedir. Musk bunun yanı sıra SolarCity’nin dahi başkanıdır. Kariyer Öncesi Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol'un oğlu olarak dünyaya gelen Elon Musk kendi kendine program programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar ismindeki uzay oyununu aşağı yukarı $500’a satarak ilk program satışını yaptı. 1988 senesinde şimdilik 17 yaşındayken Güney Afrikadan ABD’ye taşınmak istiyor ve şu şekilde söylüyordu 1992 senesinde, Kingston, Ontario’daki Queen's University’dahi iki sene geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’dahi işletme ve fizik okumak hedefiyle Kanada’dan ayrlıdı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’dahi Ekonomi bölümünde lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan dahi,Fizik bölümünde yan dal diploması aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi bölümünde doktora uygulamak hedefiyle Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı. Lisans eğitimleri ve Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla, Musk girmek istediği, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek problemlerden oluşan” üç alan teşhis etti. Bu alanlar internet, pak enerji ve uzaydı.

Elon Musk, iş hayatındaki misal alınası iniş çıkışlarının beraberinde hususi hayatıyla dahi adından sık sık söz ettiriyor. Ünlü iş adamının 2000 senesinde yaptığı ilk evliliği yalnızca 8 sene sürdü. İlk eşi Justine Musk ila 2004 senesinde ikiz ve 2006 senesinde üçüz erkek çocuk dünyaya getirdi. 5 erkek çocuk babası olan Elon Musk yaşamını güya çocuklarına adamış misal bir baba. Çiftin 2002 senesinde dünyaya gelen ilk çocukları, Nevada Alexander Musk'ın doğumunun sonrasında 10 hafta sonra ansızın bebe ölümü belirtisi sebebiyle yaşama gözlerini yumdu. Oğlu Nevada'yı kaybeden Elon Musk'ın psikoloji epey negatif etkilendi. Justine Musk'dan boşandıktan sonra ikinci eşi Talulah Riley oldu. Elon Musk'ın bu evlilikten dahi 2 çocuğu bulunmakta.

Elon Musk'un üçüncü evliliği şayet gene ikinci karısı olan Tulalah Riley ila oldu. Çift 1 sene farklı kaldıktan sonra 2013 senesinde bir kere daha izdivaç kararı aldılar. Bu ikinci evlilikleri dahi yürümedi ve Elon Musk senesinde tekrar boşandı. Elon Musk'ın evliliklerinden olan toplam 6 çocuğu var: Nevada Alexander Musk (yaşamda değil) Xavier Musk Saxon Musk, Griffin Musk, Damian Musk Kai Musk Elon Musk 3 kere evlenip boşandıktan sonra oyuncu Amber Heard ila sevda yaşamaya başladı. 46 yaşındaki Elon Musk'ın 31 yaşındaki meşhur oyuncu Amber Heard ila olan ilişkisi 1 sene sürdü. 'ten olaylı bir şekilde boşanan Amber Heard sonrasında Elon Musk yönünden terk edildi. Daha evvela ''Aşık değilsem, uzun zamanlı bir arkadaşlığım aksi durumda mesut olamam'' demişti. Kurduğu milyar dolarlık firmaları ve yaptığı işlerle devamlı gündemde olan Elon Musk'ı bakalım nasıl bir istikbal bekliyor...

Elon Musk'ın Başarı Hikayesi


 1971 senesinde Güney Afrika’dahi doğdu. Startup şirketi Zip2’yi Compaq Computer’s satarak yirmili yaşlarının nihayetinde multimilyoner oldu. 1999’dahi X.com, 2002’dahi SpaceX ve 2003’te Tesla Motors gibi şirketler kurarak başarılı olmasını çok daha ileri seviyelere taşıdı. Musk’ın temel gündeme gelmesi şayet 2012 senesinde SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan ilk ticari uzay aracını fırlatmasıyla oldu. Güney Afrika’dahi doğup büyüyen Elon Musk, ilk bilgisayarına 10 yaşında sahip oldu. Kendi kendi pc uygulamayı öğrendi ve 12 yaşında kendi tasarladığı Blastar ismindeki oyunu satışa çıkardı. 1989 senesinde, 17 yaşındayken Kanada’dahi tespit edilen Queen’s Üniversitesi’ne eğitim görmeye gitti. Ancak ekonomi ve fizik okumak hedefiyle bu okulu bırakıp Pennsylvania Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Bu üniversiteden fizik ve ekonomi alanlarında çift diplomayla mezun oldu. Pennsylvania’dan mezun olduktan sonra, Elon Musk Stanford Üniversitesi’nde enerji fiziği bölümünde doktora uygulamak hedefiyle Kaliforniya’ya geçti. Ancak tam o sıralarda internet meydana çıktı. Stanford’a kaydolduktan 2 gün sonra bu okulu dahi bıraktı ve ilk şirketi olan Zip2’yi kurdu. Çevrimiçi bir kent rehberi olan Zip2 kısa sürede New York Times ve Chicago Tribune gazetelerinin internet sitelerine içerik sunmaya başladı. 1999 senesinde Compaq Computer Corporation’un bir departmanı Zip2’yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar pay senedi seçeneğiyle satın aldı. Elon Musk 1999’dahi ayrıyeten online mali hizmet ve ödeme şirketi olan X.com’un kurucuları arasında yer aldı. Bu işletme bir sene sonra bugün PayPal olarak bilindik sitenin kurulmasına niçin oldu.

2002 senesinde PayPal’ın 1.5 milyar dolarlık hissesi eBay yönünden satın alındı. Satıştan evvela Musk, PayPal’ın %11’lik hissesine sahipti. “Bir sorunu çözmeye çalışıyorsam, neticesi bulmadan evvela problemle alakalı birtakım şeylere yaklaşıyorum. Sonra saatlerce bunun üstüne düşünüyorum.” Kazandığı şöhrete sığınmayan Musk, 2002 senesinde SpaceX ismindeki Uzay Keşif Teknolojileri şirketini kurdu. Şirketin amacı insanları uzay gezisine çıkarmak hedefiyle uzay araçları üretmekti.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo nakliyeciliği uygulamak üzere şirketle anlaştı. Bunun ardında yatan neden NASA’nın kendi uzay mekiği görevlerini ve kozmonot sevkıyat işlerini vakit içerisinde devralmaktı. İnsan ırkının geleceği ve uzayın sahip olduğu sonsuz potansiyel her daim Elon Musk’un alaka alanına girmiştir. Bu ilgiye dayanılarak uzay keşfi ila yenilenebilir ve pak enerji kaynakları keşfi hedefiyle Musk Vakfı’nı kurdu.

Bir diğer Musk girişimi şayet Tesla Motors. Şirket fiyatı mantıklı elektrikle çalışan araba üretiminde etkinlik işaret ediyor. 2008 senesinde 0’dan 100 kilometreye 3.7 saniyede çıkabilen ve lityum bazlı bataryasıyla 400 kilometre uzaklık alabilen Roadster ismindeki spor arabayı görücüye çıkardı. Daimler’in pay senediyle, Toyota’nın dahi stratejik işbirliği ila destek verdiği Tesla Motors Haziran 2010’dahi halk arz edildi ve toplamda 226 milyon dolar para toplanmış oldu. Buna ilave olarak işletme, Model S ismindeki ilk elektrikle çalışan sedan modelini üretti. İki şarj istasyonu arasında 425 kilometre yol alabilen araba 2013 senesinde Motor Trend dergisi yönünden “Yılın Otomobili” seçildi. 22 Mayıs 2012’dahi, Musk ve SpaceX uzaya Falcon 9 isminde insansız kapsül içeren bir füze göndererek kayda geçti. Bu vasıta, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlara 500 kilogramlık bir gereç götürdü. Bu dahi ilk kere hususi bir şirketin Uluslararası Uzay İstasyony’nda uzay aracı göndermesi demek. Bu fırlatışın başarı ile sonuç vermesi üstüne Musk şu şekilde diyor: “Çok talihli hissediyorum… Sanki Super Bowl’u kazanmış gibiyiz…” Aralık 2013’te SpaceX bir diğer tarihi olaya imza attı. Falcon 9 yerinde durağan duran aktarım yörüngesine uydu götürdü. Dünyanın dönüşüyle uydunun yörüngeye kitlenmesi arasındaki uzaklık birbiriyle örtüştü. Şubat 2015’te SpaceX bu sefer içerisinde Uzay Derinliği İklim Gözlemleme uydusu tespit edilen bir Falcon 9 gönderdi uzaya. Bu uydu şayet dünyadaki enerji aktarma şebekelerini ve haberleşme sistemlerini büyüleyici ekstrem güneş yayılımlarını gözleme amacı taşıyor.

Musk yenilikçi fikirlerini gerçeğe dönüştürme konusu ile ilgili sürat kesmiyor. Ağustos 2013’te, “Hyperloop” ismindeki yeni ulaşım konseptini sundu. Bu tasarı büyük şehirler arasındaki ulaşım zamanını mühim şekilde düşürmeyi amaçlıyor. Hava koşullarına karşı mukavim olan ve bunun yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan Hyperloop’un anne mantığı, kapsül içindeki yolcuları düşük basınçlı tüpler içerisinde saatte aşağı yukarı 1200 kilometre süratle ileri doğru itmek şeklinde. Musk bu projenin gerçekleşmesinin ve kullanıma hazır duruma gelmesinin 7 ila 10 sene alacağını kaydediyor. Musk her ne kadar Hyperloop’un havayolları ve demiryollarından daha güvenilir bir seyahat şekli olduğunu savunsa dahi projenin tahmini maliyeti 6 milyar dolar. Bu dahi Kaliforniya vilayetinde yapılması plan edilen demiryolları sisteminden 10 kat daha değerli olacağı demek. Bu vaziyet dahi Musk’ın projesine şüpheyle bakılmasına niçin olmuş durumda. Ancak ne olursa olsun, Musk bu projenin desteklenmesi hedefiyle arayış içerisinde bulunmaktadır. Haziran 2015’te Hyperloop kapsüllerinin prototipi hedefiyle bir dizayn yarışması açtığını açıkladı.

Elon Musk'ın Kariyeri Nasıl Başladı?


 Kariyeri, Musk 1995’dahi Stanford’dahi hem uygulamalı fizik üstelik gereç bilimi alanlarında yüksek lisansa başladı. Ancak iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk’la birlikte yeni organizasyonlar hedefiyle bir online içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak hedefiyle okulu bıraktı.1999’dahi, Compaq'ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık pay senedi sunarak satın aldı. PayPal Musk 1999 yılının Mart ayında bir online finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi sene X.com ila tıpkı büyüklükte bir açılmış ilave sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu.Ekim 2002ye geldiğimizde PayPal eBay yönünden $1.5 milyarlık pay senedi karşılığında satın alındı. SpaceX Musk üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i (SpaceX), Haziran 2002’dahi kurdu.Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX füze teknolojisinin halini ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçlarıgeliştirip yapan bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri; ilk uzay aracı iseDragon’dur. Musk’a göre uzayın keşfi insanlığın bilincini, güvenliğini sağlamak hedefiyle değilse dahi, genişletmek hedefiyle mühim bir adımdır.Onun deyişiyle çok gezegenli yaşam ademoğlu ırkının yaşamda kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir tedbir olur. " Er yahut geç yaşamı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek mecburiyetinde kalacağız  yahut soyumuz tükenecek.” SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir vasıta gönderen ve yanaştıran ilk ticari işletme olarak tarihe geçmiştir. Tesla Motors Yüksek performanslı elektrikli vasıtalar üretmeyi amaçlayan, silikon vadisi odaklı bir otomotiv firmasıdır. Firma 2003 senesinde Martin Eberhard ve Marc Tarpenning isimli mühendislerin meydana getirdiği ufak bir ekiple San Carlos'dahi faliyetlerine başladı. Elon Musk projeye 2004 senesinde katıldı.

Takip eden seneler içerisinde takım, enformatik, elektronik ve otomotiv sektöründen mühendislerle genişledi.2014 senesinde almış olduğu patentleri serbest kullanıma açarak elektrik motorlarının gelişimine katkı sağlamış ve sağlamaya devam edecektir. SolarCity SolarCity Peter ve Lyndon Rive kardeşler yönünden Temmuz 2006 senesinde kuruldu , onların kuzeni olan Elon Musk güneş şirketi hedefiyle başlangıç konsepti önerisiyle şirketin kurulmasına yardımcı oldu ve şirketin idare kurulu başkanlığına geçti. Şirket günümüzde güneş panelinden şarj istayonuna kadar türlü hedefler hedefiyle sarfedilen sistemleri tasarlamaktadır Hyperloop Elon Musk, Hyperloop aracını şahsen kendi tasarladı. Tasarıma göre vasıta metro gibi tüneller içinden gidecek ve vakum teknolojsini kullanacak. Ayrıca aracın enerjisi dahi güneş panelleri sayesinde sağlanacak. Projenin tamamlanmasıyla saatte 1200 km/h sürate ulaşması beklenilen Hyperloop ulaşımda yeni bir çığır açacak gibi gözüküyor. Elon Musk Tony Stark karakterine esin kaynağı olmuş ve Iron Man 2 dahi ufak bir sahnede yer almıştır.

Elon Musk Tesla'yı Nasıl Kurdu?


 Elon Musk, Tesla Motors’un ortak kurucularından biri ve günümüzde hâlâ CTO olarak vazife alıyor. Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi Tesla’nın meydana çıkmasından çok daha evveline dayanır. Tesla Motors ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede aşağı yukarı 2500 tane sattı. Tesla, ilk dört kapılı sedanı Model S’i 22 Haziran 2012’dahi teslim etti. Tesla’nın son olarak modeli 35.000 USD olan Model 3, 276,000′ den çok ön sipariş alarak rekor kırdı. Solar City Elon Musk’ın en büyük hissedarı ve idare kurulu başkanı olduğu SolarCity, Birleşik Devletlerin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Kendisi tüm yenilik ve deli fikirlere açıktır. Musk, şimdilik kendisini bulunduğu yere getiren en mühim unsurun azim olduğunu söylüyor. Fikirleri ne kadar delicesine görünüp gerçekleştirmesi zor olsa dahi pes etmeyi hiç bir vakit opsiyon olarak görmemiştir. Ortaya koymuş olduğu çalışmaların her daim insanlığa fayda sağlayacak ve insanlığı daha ileriye götürecek girişimler olması, kendisinin anne amacı olmuştur.

Elon Musk SpaceX'i Nasıl Kurdu?


 Elon Musk, yaşamın yaşamda kalabilmesi amacıyla insanlığın çok düzlemli bir tür olması gerektiğine uzun vakittir inanıyor. Ancak, füze atarların büyük masraflarından memnun değildi. 2002 senesinde daha elverişli fiyatlı roketler uygulamak amacıyla Uzay Keşif Teknolojileri (SpaceX) kurmuştur. İlk iki roketi, rakip roketlerden çok daha elverişli fiyatlı olacak şekilde geliştirilmiş olan Falcon 1 (ilk olarak 2006’da pazara sürüldü) ve büyük Falcon 9 (ilk olarak 2010’da pazara sürüldü) oldu. Üçüncü bir füze olan Falcon Heavy (ilk kere 2018’dahi pazara sürüldü), en büyük rakibi Boeing’in Delta IV Heavy’inin aşağı yukarı iki katı kadar, yörüngeye 117,000 pound (53,000 kg) taşımak üzere tasarlanmıştı.

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na tedarik gerçekleştiren ve yedi kozmonot taşıyacak şekilde geliştirilen Dragon Uzay Gemisi’ni dahi geliştirdi. Musk, fırladıkları yerden platforma geri dönebilecek tamamıyla tekrar kullanmak mümkün bir füze geliştirerek uzay uçuş masraflarını kısmak istedi. 2012’den itibaren SpaceX’in Gras Shopper roketi, bu teknolojiyi denemek amacıyla birkaç kısa uçuş yaptı. SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk, Falcon, Dragon ve Gras Shopper roketlerinin baş dizaynırı biçiminde dahi vazife yapıyordu.

0 Yorumlar: