Reklam
Bileceksin

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları

Reklam
Siz dahi bir şeyleri sonraya bırakıyorsanız, erteleme alışkanlığından muzdaripsiniz demektir. Ertelemek kısa süreliğine dahi olsa size keyif verebilir fakat uzun vadede kendinize şer yaparsınız. Biz dahi bu yazımızda erteleme hastalığından nasıl kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulunur?

Erteleme Alışkanlığı Nedir?

 Düzenli olarak gaye belirliyor ve bu hedefleri denetim ediyor musunuz? Eğer bu türlü bir davranış içerisinde değilseniz erteleme alışkanlığına sahipsiniz demektir. Çoğu vakit savsaklamak, ne gerçekletireceğini bilmemekten kaynaklanır. Spesifik bir gaye belirlediğinizde bu hem size bir motivasyon sağlar üstelik yapılacak özel görevler verir. Yani hedeflerini yönetilebilir adımlara bölerek neyi ne vakit yapacağınızı bilmiş olursunuz. Spesifik amaçlar saptamak ve bu hedefleri gerçekleştirmeye çalışmak, erteleme alışkanlığından kurtulmak amacıyla çok iyi bir yöntemdir. Erteleme alışkanlığından kurtulduğunuzda hayatınızın nasıl bir biçim alacağını hayal etmek dahi gene kusursuz bir motivasyon kaynağıdır.

Erteleme alışkanlığı, kariyerinizi hangi açılardan negatif etkiliyor? Bu huy olmasa kariyerinizde neleri gerçekleştirebilirdiniz? Bu suallere cevaplamak çok iyi bir başlangıç olacaktır.

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları

 Hayattaki  hedeflere ulaşmak amacıyla her daim bir mesuliyet bilincine sahip olmak lazım olur. Kişisel olarak “Bunu yapacağım” demek yeterli gelmeyebilir. Sağlam bir irade, düzenleme ve dayanak yardımıyla istediğiniz başarabilirsiniz. Ancak gün nihayetinde neler yaptığınızı dinleyen, size dayanak veren, sizi motive eden birilerinin olması dahi epey önemlidir. Örneğin rejim yapıyorsanız bunu sosyal medya hesabınızda duyurabilirsiniz. Böylece sizi takip eden şahıslara karşı utangaç olmamak amacıyla diyetinize daha sadakatli kalırsınız.

Çalışmanız gerekliliğini bilseniz dahi içinizden pek dahi gelmiyor doğrusu, yumurta kapıya dayanana kadar beklemeyi tercih ediyorsunuz desek yalan olmaz. Herhalde hepimiz hayatımızın bir noktasında yapacağımız işleri ertelemişizdir. Boş zamanımızı eften püften şeylerle geçirip yapmamız gerekenleri son dakikaya kadar savsaklamak her birimizin bildik olduğu bir vaziyet olsa lüzum. O son dakika gelince panikleyen keşke er başlasaydım diyerek mızıldanan dahi yalnızca biz olamayız herhalde. Ertelemeyi yaşam tipi durumuna getirmiş olanlarımız dahi var doğal. Geciktirmek, savsaklamak, kaytarmak, işten kaçmak.. Anca yumurta kapıya dayanınca masa başına oturmak bildik geliyor mu? Fark etmemiz gereken bu ki her ne kadar zarar vermeyen gözükse dahi savsaklamak samimi içe bizi tüketen ve potansiyelimizi kısıtlayıcı çok kötü bir huy. Atasözümüz dahi var bununla alakalı: “Bugünün isini yarına bırakma.” Ertelemeyi huy durumuna getirmeyin. Hayatınızın ipleri sizin elinizde olsun yapılacaklar listesinin değil. Aşağıda bu alışkanlıktan kurtulmak amacıyla uyguladığım birtakım yöntemleri paylaştım. Bu yazıyı sonuna kadar okumayı sakın ertelemeyin!

Reklam

Hemen Yap

Bu kategoride tespit edilen işler hayatınız ve kariyeriniz yönünden birincil öneme sahiptir ve derhal yapılması lazım olur. Yani en çok önceliği bu işlere vermeniz lazım olur. Yani derhal cevaplanması gereken bir e-maile cevaplamak, raporu vaktinde teslim etmek gibi şeyler bu kategoriye girer. Ağlayan bir bebekle alakadar olmak, ayağı kırılan bir bireyi hastaneye götürmek, evden çıkarken açılmış bıraktığınız fırını kapamak üzere eve koşmak gibi şeyler dahi gene şahsi hayatınızda birincil öneme sahip olan şeylerdir.

Yapacağın Zamanı Planla

Aşırı aciliyete sahip olmasa dahi planlanması epey mühim olan işleri söylem eder. Yani daha ziyade uzun vadeli hedeflere yönelik işler bu kategoridedir. Ve gerçekte zamanınızın büyük bir kısmını bu işlere ayırmanız sizin amacıyla epey yararlı olur. Buna karşın işin içerisinde aciliyet olmadığı amacıyla sık sık savsaklama edilen işler ve görevler dahi gene bu kategori içindedir. Örneğin spor uygulamak sıhhat amacıyla olmazsa olmazdır. Aynı şekilde etkin olmak, kariyerinizde ilerlemek amacıyla X sertifikasını alabilmek dahi gene epey önemlidir. Ama bu işler genellikle uzun vadede tesirini gösterdiği amacıyla genellikle savsaklama edilmeye daha yatkındırlar.

İşi Başkasına Pasla

Acil ve epey mühim olmayan işler bu kategoridir. Bu sebeple şahsen vakit ayırmak yerine başkalarına havale etmeniz daha makul olacaktır. Bu kategorideki işler size hedeflerinize ulaşma konusu ila alakalı çok bir şey katmaz. Amiyane tabirle bıktırıcı ve yapılması gereken işlerdir. Örneğin iş seyahati amacıyla uçak bileti ve hotel rezervasyonu uygulamak lazım olur fakat bir iş adamı bunlarla şahsen uğraşmamalı, bu işleri sekreteri halletmelidir.

Yapma

Önemli olmayan ve aciliyet içermeyen şeyler bu kategoride yer alır. Tabiri caizse vakit kaybından başka bir şey değildir. Proje dosyası hazırlamanız gerekirken amaçsızca Twitter’dahi dolanmak, Youtube’dahi kedi videosu izlemek gibi şeyleri misal verebiliriz. Dinlenmeye dahi gereksiniminiz olduğu bir gerçektir fakat bu kategoride oldukça az vakit harcamanız sizin amacıyla en faydalısı olacaktır. Verimli çalışma konusu ila alakalı yetkin şahıslar kısa sürede daha verimli çalışmayı iyi bilirler, ne vakit dinlenip ne vakit çalışmaya devam edeceklerinin farkındadırlar.

Kronik Erteleme Hastalığı Nasıl Oluşur?

 Sürekli erteleyen, ertelediği amacıyla strese ve sıkıntıya girmesine karşın, bu hali yineleme yineleme devam ettiren şahıslarda görülen müzmin erteleme mühim bir problemdir. Çocukluk çağında başlayan bu durumun altında yatan sebeplerden bir tanesi dahi otoriter ebeveynlerdir. Bu tarz ailelerde kurallar çok sıkıdır ve bu kurallara adapte olmak derhal her şeyden daha önemlidir. Mükemmeliyetçi ana babalar, ufak yaştan itibaren çoğu kere kere çocuklarını eleştirir. Ayrıca şartlı sevgi ve alaka veren ebeveynlerin çocuklarında dahi erteleme hastalığı görülebilir. Bunun neticesinde çocuklar kendi iç dünyalarını düzenlemek yerine ebeveynlerinin niyetini okumayı öğrenir. Sürekli olarak kendini ispatlamak mecburiyetinde çoğalan çocuklarda performansla alakalı endişeler meydana çıkar.

Küçük yaşta takdir görmek ve kabul edilmek amacıyla çabuk şahıslar, yetişkinlik döneminde erteleme hastalığı ila birlikte kalır. Çocukluk döneminde baş kaldıramayan bireyler, erişkin olduklarında yapmaları gereken işleri vaktinde yapmayarak bir tür reaksiyon meydana koyarlar. Ancak bu vaziyet müzmin erteleme hastalığına sahip şahıslarda öfkeye niçin olur. Son teslim tarihi olan işlere başlama fikri, keyif kaçırıcı bir fiil olarak görülür. Zaman daraldıkça çoğalan gerilim ve sinirlilik hâli, şahıs psikolojisi üstünde huzursuzluk ve sinirlilik gibi negatif hisleri yoğunlaştırır. İşi yapmaya niyetlendiğinde motive olamayan şahıslar, eylemlerini erteleyerek bir yerde hislerini ertelemiş olurlar.

Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulunur?

 İlk yapmamız gereken şey tabi ki unsurunu kavramak, sonra bu nedenle çalışmamız lazım olur. Örneğin nedenlerden birisi korkularımız şayet bu korkularımızın üstüne gidebilmeliyiz. Bir başka yapabileceğimiz şey şayet kendimize saygımızı artırmaktır.

Herhangi bir işe başlayamayan ve sürekli erteleyen bireylerin bu durumla kafaya çıkması amacıyla yapması gerekenlerin başında korkularla yüzleşmek gelir. İşleri ertelemeye neden olan durumun üstüne gittikçe yüzleşmek iyi bir başlangıçtır. İşin ertelenmesine niçin olan televizyon, telefon ve tablet gibi dikkat dağıtıcı nesneleri, işi uygulamak amacıyla plan edilen zamandan 10-15 dakika evvela kapamak, yaşamda hiç bir şeyin kusursuz olmadığını tasdik etmek, vakti iyi yönetmek amacıyla gayret etmek, uygulama ve listeler uygulamak erteleme hastalığı ila kafaya çıkma konusu ila alakalı şahsa yardımcıdır. Kişi, gün içerisinde verimli olduğu vakit dilimlerini belirlemeli ve bu saatlerde sürenin boşa harcandığı eylemlerden ırak durmalıdır. Planlanan zaman içinde uygulanan işe odaklanmak, tespit edilen molalarda keyfince soluklanmak ve sonrasında yineleme uygulanan işe dönmek, her ne kadar bu hastalığa sahip şahıslara zor gelse dahi, şahıs kendini zorlamalı ve işi doğru vakitte tamamladığında kendini ödüllendirmelidir. Siz dahi işleri sürekli erteliyorsanız ve bu vaziyet günlük hayatınızı etkiliyorsa, klinik psikologlardan profesyonel dayanak temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu